Alexa

Mahkum aileleri Tiwiterde 1.sirada gündeme geldi

Cezaevlerinde mahkumlar, dışarıda mahkum yakınları büyük bir bekleyiş içinde. Af çıkacak mı? Ceza indirimi  yasası ne zaman çıkar? Sorusu gündemde canlı kamaya devam ediyor. 

Mahkum aileleri Tiwiterde 1.sirada gündeme geldi

Af yasası hakkında herhangi bir gelişme olup olmadığını merak eden mahkum yakınları konuyla ilgili sosyal medya üzerinde yoğun bir şekilde af çıkması yönünde siyasetçilere sesleniyor. Hükümete affın bir an önce çıkması için çağrıda bulunuyorlar.

 MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu, MHP'nin af teklifinin bir an önce Genel Kurul'a gelmesi gerektiğini ifade etti. Kalyoncu; Bu konuda söylenecek söz kalmadığını ifade ederek, Olması gereke Adalet Komisyonu’nun daha fazla gecikmeden teklifi Genel Kurul'a sevk etmesi gerektiğini söyledi.

TBMM'de düzenlediği basın toplantısında açıklama yapan Kalyoncu,  MHP'nin af teklifine ilişkin CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel'in, "İnsanların umutlarıyla oynayarak partinize oy aldınız, siz oy dolandırıcısısınız" sözlerine yanıt verdi. Hasan Kalyoncu, MHP'nin af teklifinin Meclis Başkanlığı'na sunulduğunu belirterek, "MHP'nin dışında hiçbir parti bu konuda duyarlı olmamıştır. CHP sözcüleri bu konuda AK Parti'nin tutumuna göre tavır alacaklarını söylemişlerdir.” İfadelerini kullandı. 

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Posta Gazetesi'nden Murat Çelik'e yaptığı açıklamada ise; "Af meselesinde AK Parti’yle MHP’nin görüşlerinin farklı olduğu aşikâr. MHP’nin Meclis’e gelmiş olan bir af teklifi var. Ayrıca Adalet Bakanlığımız da cezaların yeniden gözden geçirilmesiyle ilgili bir çalışma yapıyor. Dolayısıyla af meselesi şu anda Meclis’te gündeme herhalde gelmeyecek gibi görünüyor seçime kadar.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP Genel Merkezi önünde Mahkum Yakınları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MAYAD) üyeleri ile bir araya geldi. "Devlet Baba" sloganlarıyla Bahçeli'ye sevgi gösterisinde bulunan dernek üyeleri, af yasasıyla ilgili sürecin hızlandırılması talebinde bulundu. Yasa teklifinin Adalet Komisyonu'nda görüşülmesini beklediklerini belirten Bahçeli,  50 milletvekilimizle olayları takip ediyoruz. 50 milletvekili ile yasayı çıkarmak mümkün olmaz. O sebepten dolayı diğer siyasi partilerle de arkadaşlarımız diyalog içerisindeler. Olayları takip ediyoruz. “ dedi.

MAYAD Başkanı Enver Yılmaz, Devlet Bahçeli'ye minnettar olduklarını belirterek, "Devlet Bahçeli'nin Af Seçimleroy falan düşündüğü yok. Gerçekten mahkum yakınlarının bir an önce sevdiklerine kavuşması için mücadele veriyor." dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti Hükümeti’nin hem ceza adaletini sağlamak hem de infaz sistemiyle ilgili ihtiyaç olması durumunda denetimli serbestlik ve benzer uygulamalarla ilgili düzenlemeler yaptığını ifade ederek "Elbette bu düzenlemeler hep bir zaruretten kaynaklanmıştır. Bu tekliften bağımsız olarak ihtiyaçlar ve zaruretler çerçevesinde toplumda hassasiyeti rencide etmeyecek ceza adaletini de sağlama anlamında çalışmalarımız var. Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatlarıyla uygulamacılarla, akademisyenlerle bir teknik çalışma yapıyoruz" dedi.

Gül şöyle devam etti; Biz bu konuyla ilgili de toplumda adalet duygusunu cezasızlık algısını ortadan kaldıracak, az da olsa cezasını çekeceği, ıslah olacağı model üzerinde çalışıyoruz. Çalışmamızı tamamlandığında Meclis’in takdirine sunacağız."

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, MHP'nin TBMM'ye sunduğu af teklifini değerlendirerek, Adam öldürenler, tecavüzcüler, belki uyuşturucu imal edenler, Türkiye'ye sokanlar da kapsam içine girebilir." dedi. Anayasa Mahkemesinin yerleşik içtihatlarına göre, genel ceza indirimlerinin af niteliğinde olduğunu, hukukçular için teknik anlamda bu düzenlemelerin af olarak kabul edildiğini söyleyen Feyzioğlu, af niteliğinde olduğu için düzenlemenin, Anayasa'ya göre nitelikli çoğunlukla Meclis'ten geçmesi gerektiğini söyledi.

Feyzioğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü;

"Affa ne zaman ihtiyaç duyulur diye sormamız gerekiyor. Büyük toplumsal krizler yaşanmıştır, ondan sonra toplumun koskocaman bir kucaklaşmaya ihtiyacı vardır, o ortam oluşmuştur, o zaman af olabilir. Ama bunun dışındaki aflar, kamu düzenini ağır şekilde ihlal ediyor. Bunu, 1999'da adına yine ceza indirimi denilen ama özü itibarıyla af olan düzenlemede yaşadık ve bu afla dışarı çıkanların çok büyük kısmı, iki sene içerisinde yeni suçlar işleyerek, yeni canlar yakarak geri döndüler. O kadar hassas bir konu ki bu. 'Af' sözü, söylentisi çıktığında içeridekilerin canı yanıyor, onları bekleyenlerin canı ayrı yanıyor, sokaktaki insanların canı ayrı yanıyor ve endişe ediyorlar. O yüzden buna çok hassas yaklaşmak lazım."

MHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, MHP Grup Başkanvekilleri Erkan Akçay ve Erhan Usta ile MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan teklif, "Bazı Suçlarla İlgili Ceza Sürelerinden Şartlı İndirim ile Tutuklu ve Hükümlülerin Salıverilmesine Dair Kanun Teklifi" adını taşıyor. Toplam 8 maddeden oluşan teklifte, FETÖ, PKK ve diğer terör örgütleri ile çocuk istismarı ve kadın cinayetleri mahkumları kapsam dışında tutuldu.

Bu ve benzeri şekilde açıklamalar sık sık yapılmaktadır. Ancak Mahkum yakınları gerçekten seçim sonrasında bu konunun ciddi anlamda ele alınıp alınmaması yönünde kaygılılar. Sevdiklerinin bir an önce cezaevlerinden çıkmasını arzu eden mahkum yakınları uzun zamandır tartışılan af konusunun seçimler öncesi ele alınarak en azından bir adım atılması gerektiğini belirtiyor.

Hükümet yetkilileri mahkumlar için ceza indirimi yasa çalışmasının devam ettiğini ve seçim sonrasına yetişebileceğini ifade etse de mahkumlar nezdinde bu inandırıcı bulunmuyor. 

İstek ve taleplerini gündeme getiren mahkum yakınları ceza indirimini ve affı sosyal medyada gündemde tutuyor. bugün, Mahkum aileleri Tiwiterde 1.sirada gündeme geldi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 01:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
nona sahin
nona sahin - 12 ay Önce

7 aydır bekliyor mahkum yakınları Her defasında MHP kapısını calan MAHKUM yakınlarına CHP ye gidin ve derdinizi birde oraya anlatin ifadeleri kullanıldığı icin Biz MAHKUM YAKINLARI CHP kapısını çaldık Ben TBMM arayarak CHP izmir milletvekili Atila sertel beyden 19 kişilik Randövü talep etim ve bir basın toplantısı düzenleyerek sıkıntılarımızı anlatık Şimdi şunu soryorum CUMHUR BAŞKANININ hazırladığı teklif bitmiş bekliyor MHP nin sunduğu teklif bekliyor .Artık ne Içerde yatan mahkum da nede dışarıdaki Yakınında sabır kalmadı .Mahkum 8 milyon Mahkum yakını artık çok daha bilinçli nerde ne zaman, neye evet neye hayır diyeceğini kayet iyi biliyor Umarız secim öncesi herkes sevdiğin e kavuşun Mahkumdan , Ceza indiriminden iyi reklam tanıtımı olur .
Ben Siyasetçi olsaydım bunu düşünürdüm.

Şule
Şule - 12 ay Önce

Yeter artık ne kadar suçsuz insanlar yatıyor içerde
Ama hiç kimse onları düşünmüyor heiçer kafasına gör tut hüküm ver içeriye at bunu ailesi yok mu çocuğu yok mu Allah kahret etsin zalimle zalimzaza zaliml 14 yıl ver 20 yıl ver ne adam öldürmedi ne de uyuiturcu

cavit
cavit - 12 ay Önce

af itiyoruz

Serkan
Serkan - 12 ay Önce

Af istiyoruz Af Af Af

Servet
Servet - 12 ay Önce

Bunlar oylarinizi alır yine afvermez Allah için sizlerde bunlarla oy vermeyin bende mahkumun sizde onlarla oynayın...

Şule
Şule - 12 ay Önce

Yeter artık ne kadar suçsuz insanlar yatıyor içerde
Ama hiç kimse onları düşünmüyor heiçer kafasına gör tut hüküm ver içeriye at bunu ailesi yok mu çocuğu yok mu Allah kahret etsin zalimle zalimzaza zaliml 14 yıl ver 20 yıl ver ne adam öldürmedi ne de uyuiturcu

cavit
cavit - 12 ay Önce

af itiyoruz

Yasin luiza
Yasin luiza - 12 ay Önce

Seçime kalmasın