Alexa

Mahkum Ne Demek? Kader Mahkumu Nedir?

Mahkum suçlu bulunarak hapsedilmiş kişi demektir. Cezaevlerinde bulunan, cezası onaylanmış, hüküm giymiş kimse demektir. Türk Ceza Kanunlarına göre suçlu bulunan kimseye mahkum denilmektedir.

Mahkum Ne Demek? Kader Mahkumu Nedir?

Mahkum olmuş ve hüküm giymiş, cezaevlerinde belli sürelerde kalmış insanların sayıları az değildir. Herhangi bir suça karışıp belli bir süre cezaevinde yattıktan sonra özgürlüğüne kavuşan insanların toplumumuzda ikinci sınıf bir vatandaş gibi değerlendirilmesi kaygı verici bir durumdur.

Hayatının bir döneminde suç işleyerek cezaevlerine atılmış daha sonra tahliye edilmiş insanların toplumdan dışlanması toplumumuzda kanayan bir yara olmaya devam etmektedir. Ailesine ve çocuklarına bu durum zarar vermektedir. çok sık duyduğumuz ama sürekli karıştırdığımız şu kelimelere bir göz gezdirelim: Tutuklu ne demektir, Mahkum ne demektir, Hükümlü ne demektir, mahkum ve hükümlü aynı şey midir? 

Mahkum kelimesi normal hayatta da kullanılmaktadır. tutuklu ile hükümlü çoğu zaman karıştırılmaktadır. Hatta Hükümlü ve mahkum arasında fark var mı? diye sorulmaktadır.

Tutuklu ne demektir?

Tutuklu, Mahkumiyet kararı henüz kesinleşmemiş hakkında isnat edilen suçla ilgili güçlü deliller bulunan kimsenin hürriyetinden alıkonmasıdır. Hakkında güçlü deliller bulunan tutuklu kimse bir yere kapatılarak göz önünde tutulur. Bu durumda tutuklu süresi 10 yıla kadar sürebilir. Mahkeme 10 yıla kadar karar vermediği taktirde kişi serbest bırakılır. Cumhuriyet savcısı tarafından hakkında soruşturma yürütülen, suç işlediğine dair hakkında şüphe bulunan kişiye “şüpheli” denirken Savcılığın hakkında soruşturma yürüttüğü kişi, ister cezaevinde tutuklu olsun isterse tutuksuz olsun “şüpheli” sıfatıyla anılmaktadır. 

Şüphelinin vukat tutma hakkı vardır. Avukat tutmak için mali imkanları olmayan şüphelilere BARO ücretsiz Avukat verir. Şüphelinin susma hakkı bulunmaktadır. Tutuklu, şüpheden kurtulmak için somut delillerin toplanmasını isteme ve lehine olan delilleri ileri sürme hakkı vardır.

MAHKUM NE DEMEK?

Mahkumla hükümlü aynı şey için kullanılır. 

Mahkum, Mahkeme sonrasında hükmü kesinleşmiş, cezası onanmış kimse demektir.

hüküm giymiş, cezası anaylanmış kimsedir. Mahkum gerçek anlamı, Hakkında ceza kararı bulunan, kesinleşmiş cezası olan kimse demektir. Herhangi bir suçtan dolayı mahkeme tarafından suçlu bulunarak belli süre cezasını çekmek için mahpushaneye gönderilen kimse demektir.

Kader Mahkumu, Genellikle iradenin dışında gerçekleşmiş suç işleyen kimselere veya kazaen veya bilmeden suç işleyenler için kullanılır. Milliyetçi Hareket Partisi genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "KADER MAHKUMLARINA" af talebi üzerine çok daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Peki kader mahkumu olmak bir avantaj mıdır? Kader mahkumu denilince ortaya suçsuzluk mu çıkıyor? Genel olarak cezaevlerinde bulunan mahkumlar kendilerini sınıflara ayırır: Kader mahkumları, siyasi mahkumlar... gibi. Ancak Kader mahkumu kim? Ne kadar kader mahkumu var? Kader mahkumu neye, kime, nasıl sınıflandırılacak? bu tam olarak açıklığa kavuşmuş değil.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 16:09
YORUM EKLE