Alexa

Mahkum Ne Demek? Kader Mahkumu Nedir?

Mahkum suçlu bulunarak hapsedilmiş kişi demektir. Cezaevlerinde bulunan, cezası onaylanmış, hüküm giymiş kimse demektir. Türk Ceza Kanunlarına göre suçlu bulunan kimseye mahkum denir.

Mahkum Ne Demek? Kader Mahkumu Nedir?

Mahkum ne demektir? Mahkum hangi anlamları taşımaktadır? Mahkum kelimesi normal hayatta da kullanılmaktadır. tutuklu ile hükümlü çoğu zaman karıştırılmaktadır. Hatta Hükümlü ve mahkum arasında fark var mı? diye soruluyor.

Tutuklu ne demektir? Mahkumiyet kararı henüz kesinleşmemiş hakkında isnat edilen suçla ilgili güçlü deliller bulunan kimsenin hürriyetinden alıkonması, bir yere kapatılmasına tutuklu denir.

Hükümlü nedir? mahkeme sonrasında hükmü kesinleşmiş, cezası onanmış kimse demektir.

Mahkum ne demektir? hüküm giymiş, cezası anaylanmış kimsedir. Mahkum gerçek anlamı, Hakkında ceza kararı bulunan, kesinleşmiş cezası olan kimse demektir. Herhangi bir suçtan dolayı mahkeme tarafından suçlu bulunarak belli süre cezasını çekmek için mahpushaneye gönderilen kimse demektir.

Kader Mahkumu, Genellikle iradenin dışında gerçekleşmiş suç işleyen kimselere veya kazaen veya bilmeden suç işleyenler için kullanılır. Milliyetçi Hareket Partisi genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "KADER MAHKUMLARINA" af talebi üzerine çok daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Peki kader mahkumu olmak bir avantaj mıdır? Kader mahkumu denilince ortaya suçsuzluk mu çıkıyor? Genel olarak cezaevlerinde bulunan mahkumlar kendilerini sınıflara ayırır: Kader mahkumları, siyasi mahkumlar... gibi. Ancak Kader mahkumu kim? Ne kadar kader mahkumu var? Kader mahkumu neye, kime, nasıl sınıflandırılacak? bu tam olarak açıklığa kavuşmuş değil.

YORUM EKLE

banner325