Mahkum ve Yakınlarına Verilen Bu kadar Umuttan Sonra...

Af çıkacak mı çıkmayacak mı? tartışmaları devam ediyor. Mahkum yakınları af haberlerini merakla takip ediyor ve heyecanla affın çıkacağı zamanı bekliyor. Cezaevlerinde af yolunu gözleyen mahkumlarda her an özgürlüklerine kavuşacakmış gibi bir bekleyiş içinde.

Güncel 13.10.2018, 10:59 13.10.2018, 13:09
Mahkum ve Yakınlarına Verilen Bu kadar Umuttan Sonra...

Genel Af çıkacak mı? Çıkmayacak mı? şeklinde tartışmalar büyürken Son dakika Af haberlerini kapsamhaber'den takip edebilirsiniz. 2018 tarihi içerisinde af çıkacak mı? Af yasasında son durum nedir? Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız af ile ilgili TBMM'ne sunduğu af kanunu tasarısı ardından Ak Parti af konusunu nasıl değerlendirdi.

Af haberleri son dakika, af haberleriyle ilgili son dakika gelişmeleri. af var mı? gibi Google arama motorundan aradığınız soru başlıklarının cevabı haberlerimizde yer almaktadır. 

Feti Yıldız af detaylarıyla ilgili aktardığı bilgilerde özetle,19 Mayıs 2018 tarihine kadarki işlenen suçlarda cezadan 5 yıl şartlı indirim yapılacağını ve bu tarihten sonraki suçların kapsam dışı olduğunu, rapor şeklinde meclise sunulan bu düzenlemenin yasalaşması halinde de 162 bin hükümlünün bu aftan yararlanabileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Af konusyla ilgili tavrını her ne kadar korusa da, Af meselesinde öncelikli ölçülerinin vicdan olduğunu, Adalet Bakanlığına gerekenleri söylediklerini "yapılabilecek bir şey varsa değerlendirelim ama cezaevlerini boşaltmak için af çıkarılmaz" ifadelerini kullandı. Afla ilgili Adalet Bakanlığında bir çalışma yapılıyor ancak bu çalışma MHP'nin yaptığı çalışmanın aynısı olmayacağı muhakkak. Bakanlık Af ile ilgili yaptığı çalışmada MHP'nin af teklifinden çıkartmalar ve eklemeler yaparak bir insiyatif alacaktır.

MHP ile Ak Parti arasında yapılan ittifak çalışmaları ve önümüzdeki mahalli idareler seçimlerinin yaklaşması da buna etki edecektir. Yakın zamanda ortaya çıkacak olan bir taslak tartışılarak ortaya dişe dokunur bir ceza indirimi elbette çıkacaktır. Tamamiyle affın bu saatten sonra reddedilmesi mümkün gözükmüyor.

Ak Parti, MHP'nin TBMM'e sunduğu af teklifinin ardından kamuoyu araştırması yaptığı öğrenildi. Bu araştırmada MHP lideri Devlet Bahçeli'nin sunduğu uyuşturucu ve torbacıları da kapsayan teklifeki taffı istemediği belirtildi.

Bahçeli ise MHP'nin Kızılcahamam’da gerçekleştirdiği programda, "Ne yapalım? Bu insanları kamyon kasalarına doldurup uçurumdan aşağıya mı yuvarlayalım?" demişti.

İşte cezaevlerindeki suçlara göre dağılım listesi:

Uyuşturucu: 51 bin 386 (Yüzde 20)

Terör: 45 bin 968 (Yüzde 18.2)

Hırsızlık: 33 bin 145 (Yüzde 13.1)

Adam öldürme: 28 bin 274 (Yüzde 11.2)

Yaralama: 25 bin 919 (Yüzde 9.9)

Yağma: 22 bin 508 (Yüzde 8.7)

Cinsel suçlar: 17 bin 66 (Yüzde 6.8)

Sahtecilik: 6 bin 680 (Yüzde 2.6)

Suç örgütü: 3 bin 798 (Yüzde 1.2)

Dolandırıcılık: 3 bin 119 (Yüzde 1.2)

Diğer: 17 bin 415 (Yüzde 6.8)

91 BİN KAPSAM DIŞI

MHP’nin teklifinde “adam öldürme”, “terör” ve “cinsel suçları” kapsam dışında bırakılıyor. Bunlar, cezaevlerinde bulunanların yüzde 36.42’sine yani 91 bin 308’ine denk geliyor. Geri kalan 165 bin dolayında kişi MHP’nin ceza indirimi teklifi kapsamına giriyor. 

Sonuç itibariyle bir taraftan af konusu tartışılırken diğer taraftan Adalet bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar netlik kazandığında her şey gün yüzüne çıkacaktır. Ancak, mahkum ve mahkum yakınlarına verilen bu kadar umuttan sonra en azından bir ceza indirimi kaçınılmaz olmuştur.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (4)
elif 3 yıl önce
af çıkmalı perişanız
Huseyin 3 yıl önce
Ceza erteleme şeklinde hgb gibi olmalıdır. Af bekleyen yuzbinlerce insan var. Af gereklidir
Erdogan 3 yıl önce
Böyle af olmaz kucuk sacma seyler icin affa kesinlikle hayir
Reiss 3 yıl önce
af cıksın