Alexa

Mahkum Yakınları: 'Af varsa, Oy var' Tepkisinde Israrlı

Mahkum yakınları, 'Af varsa, Oy var' sloganında ısrar ediyor. Bir an önce af yasası ve ceza yasasının çıkmasını isteyen mahkum yakınları, hükümetin Ramazan Bayramına kadar ceza yasasını çıkarmasını istiyor.

Mahkum Yakınları: 'Af varsa, Oy var' Tepkisinde Israrlı

Mahkum yakınları Milliyetçi Hareket Partisi'nin Af ile ilgili verdiği söze umut bağladı. Ceza indirim yasasının bir an önce çıkmasını isteyen mahkum aileleri Ak Parti hükümetinin bir an önce sevindirici haberi vereceğine inanıyor.

Mahkum yakınları Uzun zamandır, 'Af varsa, Oy var'  sloganı ile bir taraftan sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulunuyor, diğer taraftan da meydanlarda yaptıkları basın toplantılarında pankartlara yazdıkları bu cümle ile tepkilerini dile getiriyor. Mahkum yakınlarının tek istediği ceza yasasının bir an önce çıkartılması. Mahkum yakınları ile yaptığımız görüşmelerde, Cumhur ittifakı isterse çok kısa zaman içerisinde problem haline gelen bu meseleyi kökten halledebilir.

''Af varsa, Oy var' ' sözlerini bir tepki, bir arzunun gerçekleşmesi için duygularının dışa yansıması olarak değerlendirdiklerini belirten mahkum yakınları, "Biz adalet istiyoruz. çaresizliğimizi devletimizin görmesini, cezaevlerinde çok zor şartlar altında bulunan yakınlarımızın cezalarının hafifletilmesini, kader mahkumlarının çilelerine son verilmesini istiyoruz. Bir kereye mahsus bir şans tanınmasını istiyoruz. Bizim muhatabımız icranın başında bulunan hükümettir. Hükümetimiz isterse var olan ceza yasasındaki adaletsizliği giderebilir." diyor.

Türk toplumu son zamanlarda büyük bir beklenti içersinde olduğunu belirten mahkum yakınları, bir şekilde suçlu duruma düşmüş, binlerce mahkûmun ve ailelerinin mağduriyetlerinin giderilmesi için uygun bir yasal düzenlemeyle ikinci bir şans verilmesini istiyor.. Bu yasal düzenlemenin teröristleri, vatana ihanet edenleri, paralel yapı kuranları, pedofil kadın cinayetleri hariç tutulmasını da belirtiyor.

Mahkum yakınlarının sosyal medyada paylaşımlarından bazıları şöyle:

"ARKADAŞLAR VERILEN AF SÖZÜ ÜZERİNDEN TAM 1 YIL GEÇTİ BİZLERDE TEPKİ AMAÇLI HATIRLATMAK AMAÇLI PROFİL RESIMLERIMIZI BU ŞEKİLDE YAPIYORUZ. KESİNLİKLE TEHDİT HAKARET ETMİYORUZ ELESTIRIMIZ SAYGI ÇERÇEVESİ ÜZERİNDEN YAPIP HAKKIMIZI ARIYORUZ. NİYE SEVDIKLERIMIZ BAYRAMDA YANIMIZ DA OLMASIN Kİ?"

"Bu yasa çıkmayacak bunlar bir şey vermez” diyenler kendilerine göre haklılar çünkü biz mahkum yakınlarına umut verildi, söz verildi. İnsanlar cezaevlerinde valizini topladı. Bayramda ailesi ile olmanın hayallerini kurdu. Cezaevinde umut demek çok farklıdır. Bir insanın hayali, ile umuduyla oynayanın öbür dünyada yatacak yeri olmaz. İnsanlar ağızdan çıkan bir söz yüzünden ceza yatamıyor, bu insanların psikolojisini kimse düşünmüyor. mübarek ramazan ayında Allah kimsenin ahını kimse de bırakmaz.

Birde şöyle bir gerçek var, hükümet kesinlikle umut vermedi söz vermedi. MHP’nin teklifi üzerine ayrı bir çalışma başlattı. Bu da seçim öncesi çıkacaktı normalde. fakat başkan Erdoğan seçim malzemesi için mahkum ve yakınlarını malzeme yapmadı. Bu yasayı biz istedik diye değil toplumsal bir ihtiyaç olduğu İçin verecekler.

Şuan çalışmaların bittiğini biliyoruz. Tek sorun meclise gelmesi fakat meclis doğru düzgün çalışmıyor. Haftanın bir günü açılıyor diğer günler bazı sebeplerden dolayı diğer haftaya erteleniyor. Bunun tek sebebi, İstanbul seçimleridir. Hükümetin tek gündemi bu oldu. Normalde meclisi tatil etmeleri lazımdı. Seçim muhabbetinden dolayı bu yönden şanslıyız. İstanbul seçimleri için ya bu yasayı verecekler.

Hükümet sözcüsü Ömer çelik, yaptığı açıklamaya göre meclis gündemi yoğun. Mecliste bekleyen önemli konular var. Seçim süreci çalışacak denmesi bir sinyal olabilir. Çıkacak yasa geniş kapsamlı olacak. Bir yandan Avrupa birliği bastırıyor bir yandan cezaevleri alarm veriyor. Bizler bu süreçte umutsuzluğa kapılmayıp süreci hızlandırıp eşit yasa olması için hem sosyal medyada (twitter) hem de diğer etkinliklerde sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kimse sağda - solda verilen tarihleri dikkate almasın. Yasanın tarihini kimse bilemez. ben inanıyorum ki bayrama kadar bir şeyler olacak. Emek olmadan yemek olmaz. Bu mübarek Ramazan ayında rabbim kalplerine vicdan merhamet versin.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hadice Naz
Hadice Naz - 7 ay Önce

KADERMAHKUMLARİNA CEZAİNDİRİMİSTİYORUZ
Olmayan suçlardan Taşa verir gibi ömürlük cezalar verdiler Yargılayanda yargilananda cezaevinde Fetö terör örgütününVerdiği cezalarHUKUMSUZdür