Alexa

Mahkum Yakınları Cezaevlerine Dikkat Çekiyor

Sosyal medyada Mücadeleci mahkûm platformu adı altında mahkum yakınlarını bir araya getirerek yardımlaşma ve dayanışma platformunu oluşturan Nona Şahin'in tepkileri ses getiriyor.

Mahkum Yakınları Cezaevlerine Dikkat Çekiyor

Sosyal medya platformu Twitter ve Facebook üzerinden bir araya gelen adli mahkûm yakınları sıkıntı ve taleplerini yetkililere duyurmak adına bir araya geldi.

Sosyal medyada Mücadeleci mahkûm platformu adı altında Kader mahkumu yakınlarını bir araya getirerek yardımlaşma ve dayanışma platformunu oluşturan Nona Şahin (Nurlana Şahin) daha önce kapsamhaber’e verdiği açıklamada mahkumların, mahkum eşleri ve yakınlarının problemlerini anlatmış yetkililere sesini duyurmaya çalışmıştı. Nona Şahin’in sesine kulak veren CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, verdiği soru önergesi ile Tarsus Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde yaşananlara dikkat çekti.

chp mersin milletvekili atici cezaevleri

Aytuğ Atıcı açıklamasında, Cezaevi Kampüsünde çıplak aramalardan, keyfi disiplin cezalarından telefon görüşmesi ve açık görüşlerin engellenmesinden, geç saatlerde koğuşta arama yapılmasından, koğuşlarda kapasitenin üzerinde mahkûm ve tutuklunun barındırılmasından, Su ve yiyecek yetersizliğinden, aileler tarafından gönderilen kitap, dergi ve mektupların keyfi olarak geç verilmesinden, hastaların sevk ve revir taleplerinin geç karşılanmasından, kadın koğuşlarında yapılan aramalarda, erkek infaz memurlarının da bulunmasından bahsederek bu iddiaların araştırılmasını TBMM’den istemişti.

Nona Şahin yine bu konularla ilgili Mücadeleci mahkûm platformu adına Mersin Kanal 33’e konuştu.

Ödemiş T Tipi kapalı cezaevinde yatan E.Kaplan’ın eşi V.kaplan’ da benzer şekilde eşinin sıkıntılarından bahsediyor. V.Kaplan, “Eşim beni aradı ve can güvenliğim yok dedi. Daha önce bir gardiyanla sebepsiz yere tartışmışlar. Hâkli olduğu için gardiyan hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Kayınpederim öldü. ilk once tamam gonderceğiz denildiği halde gönderilmedi cenazesine. Şu anda da eşimle çok uğraşıyorlarmış. Piskologa cıkmak icin dilekce yazıyormus ama çıkartmıyorlarmış. kalp hastası annesi ve ben üzulmeyim diye daha anlatmiyor. "Tek söylediği burda can guvenliim yok. Bugun savcılıga gidip suc duyurusunda bulundum.

İzmir Ödemiş Başsavcılığı'na dilekçe veren E Kaplan, eşinin cezaevindeki durumundan bahseden bir dilekçe yazarak (4. 3 2018) araştırılması için başvuruda bulundu.

Mahkum eşi aynı zamanda şikayetlerini Bimer'e bildirdi.

500

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2018, 18:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa tural
Mustafa tural - 1 yıl Önce

Sayın cumurbaskanim denetim 3 yıl yapın .millet perişan gercekten perişan mahkumlar yerde yatıyor mahkum aileleri perişan 3. Yıl olsun artık seçimden önce yaparsaniz iyi olur gene herşeyi daha iyi siz biliyorsunuz saygılar diliyorum