Mahkum Yakınları Eşit Ceza İndirimi İstedi

Mahkum Yakınları İstanbul'da bir araya geldi. Özgürlük Meydanında basın açıklaması yapan mahkum yakınları Eşit Ceza İndirimi ve ceza indirim yasasının bir an önce çıkmasını istedi.

Güncel 09.09.2019, 17:48 17.11.2019, 23:36
Mahkum Yakınları Eşit Ceza İndirimi İstedi

İstanbul'da Özgürlük Meydanında bir araya gelen mahkum yakınları MHP’nin sunduğu Şartlı Ceza İndirimi yasasının eşit ve adil bir şekilde yasalaştırılmasını istediklerini belirtti. Bu kamuoyunda her ne kadaraf olarak algılansa da istediklerinin af değil Şartlı ceza indirimi olduğunu belirttiler.

Uzun zamandan beri çıkmasını bekledikleri ceza indirim yasasının bir an önce yasallaşmasını dile getiren mahkum yakınları yaptıkları basın açıklamasında çok acı çektiklerini, Uzun süredir, yaptıkları etkinliklerle seslerini duyurmaya çalıştıklarını ve Ülkenin en önemli sorununun adalet olduğunu belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde hazırlanan Yargı Reformu meclis kapanmadan yasalaşacaktı. Olmadı, yine bekledik bekletildik." İçeride insanların 20 kişilik koğuşlarda 40-50 kişi kaldığına, en tabi hakları olan duş almanın dahi sorun olduğuna, yatmak ve kantin den alışverişin dahi sorun olduğuna dikkat çeken mahkum yakınları, ceza içinde ceza çektiklerini anlatarak bir an önce Mağduriyetlerin giderilmesini istediler.

15 Temmuz ardından beşbin'e yakın hâkim ve savcı, on binlerce kolluk kuvveti, binlerce adliye çalışanı terör örgütüyle ilişklendirildiklerine dikkat çeken mahkum yakınları, "Teröristlerce alınmış kararların adil olduğunu düşünmek akla mantığa hukuka uygun olduğunu düşünmek akla ziyan değildir. Verilen cezalar her maddede on binlerce mağdur yaratmıştır. Acı çekiyoruz bu mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz." dediler.

16 Ay önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kamuoyuyla paylaştığı ve Meclise sunulanŞartlı Ceza İndirimi mahkûmlar ve mahkûm yakınları sevindirmiştir. Ancak bugüne kadar henüz gelişme olmamıştır. "Meclis Adalet Komisyonunda bekleyen bu yasa teklifinin eşit ve kapsamlı bir şekilde ivedilikle yasalaşmasını istiyoruz." şeklinde açıklamada bulunan mahkum yakınları, "Direk İnsan hayatı ve aileleriyle ilgili bu konu söz verip tutulmayacak, bekletilecek bir konu değildir." dedi.

Kamuoyunda yeterince karşılığı olan yargı sorunlarının ortadan kalkması için Yargı reformunda mahkûmların mağduriyetlerini giderecek kanunların tüm adli mahkumlar için eşit çıkmasını isteyen Mahkum yakınları, MHP’nin sunduğu Şartlı Ceza İndiriminin eşit ve adil bir şekilde yasalaştırılmasını istediklerini belirttiler.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)