banner434

banner433

Mahkum Yakınları İstanbul, Özgürlük Meydanı'nda Af İstedi

Mahkum yakınları İstanbul Özgürlük Meydanında basın açıklaması yaptı. Mahkum yakınları Eşit Ceza İndirimi ve Yargı Reformundaki beklentilerini dile getirdi.

Güncel 08.09.2019, 16:04 28.10.2019, 01:38
Mahkum Yakınları İstanbul, Özgürlük Meydanı'nda Af İstedi

İstanbul'da Saat 15.00 de Özgürlük  meydanı'nda basın açıklaması yapan mahkum yakınlarıEşit Ceza İndirimi ve Yargı Reformundaki beklentilerini içeren basın açıklaması yaparak, Çok acı çektiklerini, Uzun süredir, yaptıkları etkinliklerle seslerini duyurmaya çalıştıklarını ve Ülkenin en önemli sorununun adalet olduğunu belirttiler.

MAHKUM YAKINLARI TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA ŞÖYLE:

Sayıları 300 bine ulaşan tutuklu, 350 binin üzerinde denetimli serbestlikte mahkûm, kaçaklar, firarlar, yurt dışından dönmek için af ve ceza indirimi beklentisi olanlar, davası devam edenlerle milyonlar olarak yargıda yapılacak düzenlemeleri bekliyoruz.

15 Temmuz sürecinde sadece 5000 e yakın hâkim ve savcı, on binlerce kolluk kuvveti, binlerce adliye çalışanı terör örgütüyle ilişkili oldukları için görevden alınmıştır. Ancak halen verdikleri kararlar sorgulanmamıştır. Teröristlerce alınmış kararların adil olduğunu düşünmek akla mantığa hukuka uygun olduğunu düşünmek akla ziyan değildir. Verilen cezalar her maddede on binlerce mağdur yaratmıştır. Acı çekiyoruz bu mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz.

Bununla birlikte özellikle 5 yıl altı cezaların Yargıtay’a gitmemesi ve Yargıtay’a gidenlerde dosya yoğunluğundan dolayı yeterli incelenmeden onaylanmaktadır. Verilmiş tüm yargı kararlarının işin ehli hâkimler tarafından incelenip yaşanılan mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz.
16 Ay önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kamuoyuyla paylaştığı ve Meclise sunulan Şartlı Ceza İndirimini beklemekten mahkûmlar ve mahkûm yakınları çektikleri cezalar ve acılar katlanmıştır. Meclis Adalet Komisyonunda bekleyen bu yasa teklifinin eşit ve kapsamlı bir şekilde ivedilikle yasalaşmasını istiyoruz. Direk İnsan hayatı ve aileleriyle ilgili bu konu söz verip tutulmayacak, bekletilecek bir konu değildir.
Yarın okullar açılacak, binlerce ebeveyn ya suçsuz yere içerde ya da hak ettiğinin çok üzerinde ceza alarak içerde. Çocuklar anne, baba olmadan zor şartlar altında mutsuz bir şekilde eğitim öğretimde başarılı olabilirler mi? Acı çekiyoruz mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz.

Ekonominin bozulmasıyla birlikte borçlarını ödeyemeyen insanlar hapis cezaları almaktadırlar. Bu tür ekonomik sebepten ortaya çıkan sorunların cezalarının hapis olması sorunlara sorun eklemektedir. Acı çekiyoruz mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz.

Erken evliler var. Tecavüz tacizcilerle ayırt edilmeden aynı cezaları almışlardır. Toplumumuzda erken evlilik kültürü var. Bu cezalar eş çocuk aile darmadağın ederek kişileri değil aileleri toplumu cezalandırmaktadır. Aileler acı çekiyor mağduriyetlerin giderilmesini bekliyor.

Kadının ifadesi esastır diyerek görüntü, delil vb. olmadan binlerce insanı savunma hakkı tanımadan cinsel istismarla suçlananlar, kavga sırasında ayırmaya gittiği halde cinayet suçlamasıyla müebbet alanlar, uyuşturucu içicisi olduğu halde satıcı olarak ceza alanlar, esnaf olmasına rağmen dolandırıcılıktan ceza alanlar, garibanlıktan avukat tutamayıp yüksek cezalar alanlar, fetöcü kolluk güçlerinin, adliye personelinin, hâkim ve savcıların art niyetli tutum davranış ve kararları binlerce on binlerce mağdur yaratmıştır. Yaşanılan hukuksuzlukları listelesek roman olur. 
Bunlarla birlikte Adalet Bakanımız Abdülhamit GÜL’ün de dediği gibi KHK’larla kurunun yanında yaşlarda yanmıştır. Biz bu haksızlıkların giderilmesini istiyoruz. 

Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde hazırlanan Yargı Reformu meclis kapanmadan yasalaşacaktı. Olmadı, yine bekledik bekletildik. İçerde insanlar 20 kişilik koğuşlarda 40-50 kişi kalmaktadır. Duş almak sorun, yatak sorun, kantin sorun, ceza içinde ceza çekiyorlar. Sağlıklarından güvenliklerinden endişeliyiz. Onlarla birlikte bizlerde acı çekiyoruz. Mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz. 

Avrupa konseyine üye ülkeler arasında cezaevi nüfusu en fazla olan ülke konumundayız. Bu gösterge toplumumuz için hiç iç açıcı bur durum değildir. Fetö terör örgütü insanları haklı haksız içeri tıkmıştır. Buna birde diğer hâkimlerin yeterliliğinin tam olmaması eklenerek yargıya güveni iyice azaltmıştır.

Lafı uzatmayalım. Kamuoyunda yeterince karşılığı olan yargı sorunlarının ortadan kalkması için Yargı reformunda mahkûmların mağduriyetlerini giderecek kanunların tüm adli mahkumlar için eşit  çıkmasını ve MHP’nin sunduğu Şartlı Ceza İndiriminin eşit ve adil bir şekilde yasalaştırılmasını istiyoruz. Kamuoyunda af olarak algılansa da isteğimiz af değildir. Şartlı ceza indirimidir. 

Hz.Ali'ye sormuşlar Devletin dini olur mu?” diye. “Devletin dini adalettir, adaleti olmayan devlet dinsizdir!” demiş.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (49)
Arzu kılıç 3 yıl önce
Mahkumların basın aciklamasinda bende vardım cumhurbaskanimizdan af istiyoruz eşit biçimde af gelsin şartlı olacak şekilde af istiyoruz
Hükümlü eşiyim 3 yıl önce
Tükendim diyecek birşey bulamıyorum bu cezaevindekilerde insan yeter artık bu kadar acı artık dayanamıyorum yıllardır tek çırpınmaktan
Esra Esra 3 yıl önce
Benim eşim de ceza evinde bı kadın olarak çok zor durmda yim
Yasa bekliyoruz 3 yıl önce
Bu yasa ile birlikte magduriyetler son bulmali , tek caremiz Erdogandir . Genis kapsamli esit bir yasa bekliyoruz . Her maddede magdur oldugu dusunulmelidir.
Ayten 3 yıl önce
TCK 81 Kader mahkumudur nefsi müdafaa ağır tahrik namus davaları altında olan bi anlık hatalar yüzünden KANAATLE milyonlarca Aile yi mahkûm ETTİNİZ eşit Ceza İNDİRİMİ BEKLİYORUZ
Belin 3 yıl önce
Evet ne dense bir anlık öfke ağır tahrik oh ya ne güzel yak insanların canını çık dolaş
Emre Kander 3 yıl önce
‪Hic bir basin yayin organi sahip cikmadi! Yaziklar olsun! Pkk li 10 tane anneyi goruyorda medya neden icerde sucsuz gunahsiz Kumpslarla yatan Analarin evlarina kimse sabip cikmiyor? Bunlarda ana kuzusu degilmi??? #GercekFikriNe ‬
‪@Haberturk @veyisates @HaberturkTV @arslandidem‬
Ahmet 3 yıl önce
Öldüren, yaralayan, dolandıran, çalan, uyuşturucu satan cezasını tam olarak çekmelidir. Ne güzel suç isle sonra af diye meydanlara çık. Herkes işlediği suçun cezasını tam çeksin.
ali coskun 3 yıl önce
sayin Ahmet bey,kimse cezalarini cekmesin demiyor fakat bu assaglik hain fetocu hakim ve savcilar milleti hep yakmistir,hep asiri ve ust sinirdan cezalari verip toplumundaki huzuru ve adelet anlayisini zedelemek istediler ve basardilar...
Umut 3 yıl önce
Ahmet kardeşim sana bir önerim var on sekiz yaşında karakol emniyet mahkeme görmemiş tanımadığınız bir kişinin polis korkusuyla iftirayla sizin üzerinize verdiği İfadeyle ceza yatan bir eladını böyle bir iftirayla yolunu gözleyen bir babayım sana önerim beş dakika düşünüp enpati yaman. O zaman kararın ne olacak döşün bakalım
Derya cengiz 3 yıl önce
Helal olsun size
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın