Mahkum yakınları seçimler öncesinde sevinmek istiyor

Cezaevlerinde mahkumların derdi büyük. Mahkum yakınları seçimlerden önce af istiyor, ceza indirimi istiyor. Cezaevlerindeki mahkumları fiziki ve ruhi olar sıkıntı içerisinde kıvranıyor.

Güncel 24.01.2019, 21:27 24.01.2019, 22:16
Mahkum yakınları seçimler öncesinde sevinmek istiyor

Cezaevinden yeni çıkan bir mahkum anlatıyor. Cezaevlerinde mahkumlar zor durumdu. cezaevlerinin kalabalık olması dolayısıyla mahkumlar adeta işkence çekiyor. Koğuşlarda mahkumlar neredeyse üst üstüne yatıyor. 

Bir taraftan fiziki kurallar diğer taraftan ruhi bunalımlar cezaevlerini yaşanmaz hale getiriyor. Hükümlü ve tutuklular mapushanede sıkıntı içinde. Zaten dört duvar arasında bulunan mahkumların içlerinde gerçekten suçsuz olanlar veya yanlış karar dolayısıyla yatanlarda bulunuyor.

Af ve ceza indirimi cezaevlerinde önemli gündem maddelerinden birisidir.İki mahkumun bir araya geldiği yerde, yürürken, otururken af konuşuluyor. Cezaevlerinde insanlar yakınlarının, çocuk ve eşlerinin hastetiyle büyük bir ıstırap çekiyor. Kısa telefonlar ve görüşler mahkumları hayata bağlayan en önemli hususlardan birisi olmaya devam ediyor. Elbette beş yıldızlı otaller değil buralar. Herkes olayın farkında.Suçu olanlar suçunun cezasını çekmeli. Ama bazı insanlar var ki gerçekten pişman  Evet yasalara göre bir suç işlemiştir  Ancak hiç mi insan hata yapmaz?Devletin gayesi insanları mahkum yaparak cezaevlerinde çürütmek değilki... Aslında insanları ıslah etmektir gaye.

Cezaevlerinde yatan insanların ıslah olup olmadığı cezaevi yöneticileri tarafından bilinmektedir. Zaten onların dosyalarına her mahkum için birşeyler yazılıp çiziliyor. Buradaki insanlar genel bir aftan ziyade en azından ceza indirimi veya bir infaz yasası ile cezalara indirim getirmek ve zaten çoğu cezasını yatmış insanların bir an önce hürriyetine kavuşmalarını sağlamaktır.

Mahkumların dışarıda bekleyen anaları, babaları, kardeşleri, eş ve çocukları da bir o kadar hüzünlüdür. Sanki onlarında ellerine kelepçe, ayaklarına pranga vurulmuştur.

Ekonomik olarak ayakları üzerinde zor bela duran mahkum yakınlarının bir an önce sevindirilmesi ve Devlete de yük olmaktan kurtarılması için bir af veya ceza indiriminin çıkması şarttır. Toplumsal barışın sağlanması ve kanayan yaraların durdurulması için Devlet büyüklüğünü göstermelidir. Cezaevlerinin dolmasında, sadece kişiler mi suçludur? Eğitim sisteminin, ekonomi sisteminin, Devlet politikasının hiç mi suçu yok? İnsan neden cezaevine girer ki? Cezaevine insanları götüren vasıtaların, sebeplerin hiç mi suçu yok. Tek başına suçlu olan insan iradesimidir? 

Seçimlerden önce af bekleyen mahkumların aileleri sosyal medya aracılığıyla söylemek istediklerini, arzularını, umutlarını, hayallerini dile getiriyor ve bunun mücadelesini veriyorlar.

Devletimizden tek isteğimiz bir an önce ceza yasasının çıkması, infaz yasasında gerekli değişimin yapılmasını sağlamaktır. Mahkum yakınları seçimler öncesinde sevinmek istiyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (7)
Kerime 2 yıl önce
Önce af sora oy seçimden önce af istiyoruz
Mahkum eşi 2 yıl önce
Evet herşeyden çok istiyoruz çıkmasını perisaniz çocuklarımız babasizlar karne günü çok üzüldüler af olsa hepimiz kurtulacağız hem maddi hem manevi hemde piskolojikmen ne olur seçimden önce çıksın bizde yuvamizi kuralım yuvalarını yok suan sığın tı gibi yasiyoruz
Feritada 2 yıl önce
Allah mahkum ve yakınlarının yar ve yardımcısı olsun.
Feride cetin 2 yıl önce
Mahkumlara bir sans da verilmeli cunku cezaevleri çok dolu herkez hata yapabilir
Tahsin uçucu 2 yıl önce
Tüm mahkum yakınlarına slm lar arkadaşlar bir mahkum cz ev lerin ağr hasta on binlerce mahkum içerde kiminin ziyareti gelmiyor kimi disiplinden dolayı ziyaret yapamyr bir çok mahkum bu tür girdiği bunalmdn dolayı içerde intihar edip hayatına son veriyr kimi mahkum yakınıda dışarda intihar edip hayatına son vermiştir kimi mahkumlar da sevke veya mahkemeye giderken yolada kaza geçirio ölüyr kimi mahkum yakınlarıda ziyarete gidiş gelişlerde tirafik kazası geçirip ölüyr ve ya ömür boyu sakat kalıp yatağa mahkum kalıyr artık ceza evleri ıslah evi olmaktan çıkmıştr işkence ızdırap evine dönmüştr insanlarımz mahkular ceza evlerinde yerde yatmaktadr banyo yemek sıkıntıları hadi hesabı yoktur tüm mahkum yakınlaŕı lütfen alah için birlik olup sesimizi yükseltelim
Mehmet Serbest 2 yıl önce
Herşeyden önce adilbir yargı sistemi adil olmayan yargı kullanıldı birçok insan içerde ve infaz yasasının değiştirilmesi içeri giren bir gencimiz 40yasinda çıkıyor artık yazık günah
Aylin Aydın 2 yıl önce
Seçim öncesi aile olmak ve bu süreçte yaşadığımız çektiğimiz acıları sıkıntıları yaralarımızı sarmak çocuklarımıza guzel bir gelecek hazırlamak istiyoruz. Meclis açılınca kangrene dönmüş bu sorun çözüme kavuşmalı yasa çıkarılmalıdır.