Alexa

Mahkumlar İçin Ceza İndirimi Yasası'nda Son Durum

Milliyetçi Hareket Partisi'nin mahkumlara yönelik bir af düzenlemesi, (Ceza İndirimi) önerisiyle gündem haline gelen Af Konusu mahkumları ve yakınlarını hareketlendirdi ve umutlandırdı. Af ne zaman çıkacak, ceza indirimi ne zaman? şeklinde sorulara ise yanıt alınamadı.

Mahkumlar İçin Ceza İndirimi Yasası'nda Son Durum

Ceza indirimi yasasının acilen çıkmasını bekleyen mahkumlar için önemli kararlar alınacak. Kader mahkumlarına af için Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli, 24 Haziran seçimlerinden önce söz vermişti. 31 Mart yerel seçimlerden önce çıkması beklenen mahkum affının seçimlerden sonraya bırakılması ile birlikte mahkum yakınları "Af yoksa Oyda" yok etkinlikleri ile ses getirdi.

Mahkum ve Yakınları İçin Büyük Gün!

9 Nisan'da açılması kararlaştırılan TBMM Genel Kurulu seçim sonuçları nedeniyle 13 nisan'da açılması kararı verilmişti.

Af yasası, TBMM Genel Kurulu haftaya ertelendi. Bugün ertelenen genel kurulunda Ceza İnfaz Yasası ve Ceza Kanunu'nda bazı değişiklikler öngören taslak çalışmaları 16 Nisan'a ertelendi. mahkumlar ve yakınları için büyük gün haftaya kaldı.

Adalet ve Kalkınma partisi TBMM Grup Başkanı Naci Bostancı, Milliyetçi Hareket Partisi'nin teklifinin af olmadığını, ceza indirimi içerdiğini vurgulayarak ''Seçim sonrası bakılır. Halkımız da bunu takdir eder" demişti. MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, söz konusu teklife "devlet indirimi" ya da "şartlı ceza indirimidir" demişti. Genel af, kamu yararına uygunluğu anlaşıldığı belli başlı suç çeşitlerinin kovuşturulmasının durdurulması, verilmiş olan cezaların kaldırılması ya da azaltılmasıdır." kullanmıştı.

Şartlı ceza indirimi olarak adlandırılan teklif hükümlü ve tutuklu olanların kesinleşmiş hükümlerde, hükmolunan cezaların toplamından bir defaya mahsus olmak üzere 5 yıl indirim yapılmasını öngörüyor. Hükümlü ve tutuklunun indirim yapıldıktan sonra infazı gereken cezası kalmazsa salıverileceği belirtiliyor.

Kader mahkumları ceza evlerinde kendileri için çıkabilecek bir yasayı beklerken, mahkum yakınları da af konusunun bir an önce çözülmesini arzu ediyor.

Mahpushanelere güneş doğacak mı? (ANKARA KULİSİ)

İnsanların ümit içerisindeki bekleyişlerini körükleyen onca söylemden sonra, artık icraat görmek isteyen mahkum yakınları aylardır müjdeli bir haber doymak istiyorlar.

Şayet bir umut ışığı yakıldıysa, arkasını getirmemek binlerce kişinin hayalleriyle oynamak olacaktır. Hayal kırıklığı içerisinde olan binlerce insanın mutsuzluğu ve umutsuzluğa da ülke yöneticilerine duyulan güvenin sarsılmasına vesile olmaktadır.

"Cumhur ittifakı söz verdiyse gerçekleştirir" düşüncesiyle hareket edenlere müspet bir cevabın 31 Mart'tan önce verilmemesi birçok yüreğin üzgün, kırgın ve dergin olmasına yol açmıştır.

Bu konuyu dramatize etmenin yararı olmayacak elbette.

Ama her şeye rağmen henüz geç kalınmış değildir. bu konunun ivedilikle halli gerekmektedir ve meclis açılır açılmaz mutlaka ceza indirimi yasası gündeme gelmeli sonuç ilan edilmelidir. Zira milyonları ilgilendiren bu konunun toplumsal bir barışın da müjdesi olacağı kanaatindeyiz.

Bir başka mağduriyet yaşayan topluluk da KHK ile ihraç edilenlerdir.

Bilhassa FETÖ ile mücadele çerçevesinde haksız yere mağdur edilmiş bir kitlenin oluştuğuna şahit olduk.

Kriterlerin belirsizliği bu topluluğu yaşamdan soğutarak devlete duydukları güvende zaafiyetler meydana getirmiştir. Bu belirsizlik mutlaka son bulmalıdır ve hukuki kriterlere netlik kazandırılarak masumların haklarının iadeleri en hızlı şekilde sağlanmalıdır.

Birçok genç eğitimci ve emniyet mensubu uğradıkları haksızlıkların giderilmesini ve akabinde devletlerine sadakatlerini gösterebilmenin hazzını yaşamak istiyor.

Şüphesiz "TOPLUMSAL BEKLENTİLER” duyarlılıkla cevap verilmesi sadece iç huzurun temininin değil adaletin de gereğidir.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 18:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Aktaş
Ahmet Aktaş - 10 ay Önce

Hükümet mahkum çığlığını sokaktaki bir hayvan katledildiğinde duyduğu oranda duymuyor sadece tutuklu hükümlü yatanlar değil milyonlarcada yargılanan insanların mağduriyeti var bu bilinmeli toplumsal barış ilan edilmeli.

Ayhan yetiş
Ayhan yetiş - 10 ay Önce

Devlet babaya Güveniyoruz inşAllah bununda üstesinden gelir

Eşe kecebas
Eşe kecebas - 10 ay Önce

Benim oğlum istismardan hiçbir delil olmadan mahkum edildi eşit kapsamlı yasa şart oldu makine mühendisi benim oglum

halim korkmaz
halim korkmaz - 10 ay Önce

Benim oglum kader kurbanı oldu bir şerefsiz uyuşturucuya bulaştırdı kendinde deyilken götürdüler 12 sene gün verdiler dilerim Allahtan onlarda bulacaklar inşAllah

hasan karataş
hasan karataş - 10 ay Önce

Mllet artık Cumhur ittifakı na güveniyor
Halkın nazar ında değerini z kalmadi. Kendi nizi bilirdiniz .Vatandaşın suçu yok

hasan karataş
hasan karataş - 10 ay Önce

Mllet artık Cumhur ittifakı na güveniyor
Halkın nazar ında değerini z kalmadi. Kendi nizi bilirdiniz .Vatandaşın suçu yok

Nurgül bercil
Nurgül bercil - 10 ay Önce

AF istiyoruz yıllardır bekliyoruz aylardır ÇIKICAK DIE umutlanıyoruz Cezaİndirimi Meclise gelsin artık

Birgul kılıç
Birgul kılıç - 10 ay Önce

Benim oğlum askere gitmeden bir kızla gönül ilişkisi yaşıyor olmayın ca o sıra askere gitti geldi daha ben ona doyamadan 24 yıl ceza verdiler hiç Gençliğine geçmişine acımadılar