Alexa

Mahkumların Gözü 2017"de

Af Bekleyen hükümlü yakınları ve ümit eden mahkumların, gözleri 2017 yılında. 2017’de Af var mı? af çıkacak mı? Af ne zaman? Cezalarda indirim var mı? diye soruluyor.

Mahkumların Gözü 2017"de
banner327
2017 yılında. 2017’de Af var mı? Af çıkacak mı? Af ne zaman? Cezalarda indirim var mı? Mahkumlar ve hükümlü yakınlarının ümidi doruk yaptı.

Cezaevleri'nde af umuduyla yaşayan insanlar… Diğer taraftan AF veya bir ceza inidirimiyle beraber sevdiklerine kavuşmanın heyecanıyla bekleyen hükümlü veya tutuklu yakınları…

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında cezaevlerinin kapasitelerinin dolması üzerine, mahkûmların af umutları arttı. Bilindiği üzere “AF YASASI” farklı bir husustur. Hükümetin Af’la ilgili korkuları var. Hükümet Af'la ilgili meseleleri hassas görüyor, bu konuya girmek istemiyor. 

Hükümet 'AF' konusuyla ilgili sır vermiyor.  AF, Genel anlamda ele alındığı takdirde toplumsal bir refah ortamı sağlanması bakımından bir ihtiyaç haline geldiği çok açık. Bir diğer taraftan kamuoyu vicdanını çok rahatsız eden bazı konularda hükümet olası bir AF'fı gündeme getirmek istemiyor.

Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında, FETÖ, PKK terör örgütü, ve destek verdiği belirtilen HDP'nin cezaevindeki liderlerinin serbest kalması toplumda infial uyandıracağı düşünülüyor. Toplumun hassasiyetleri dolayısıyla GENEL AF sıkıntılı olarak görülüyor.

Ak Parti ve MHP bu konuda riske girmek istemediği selirtiliyor. Ancak; Yeni anayasa değişikliği, yukarda belirtilen tehlikeler de gözardı edilmeden vatandaşın önüne getirlidği takdirde AF mümkün olabilecektir.
 
Adalet bakanlığının açıklaması da dikkate alınmalıdır. Adalet bakanlığı açıklamasında; Koşullu salıvermenin af ile karıştırılmaması gerektiği ifade ediliyor ve af yasasıyla ilgili bir çalışmalarının olmadığı belirtiliyor. 

Diğer taraftan mahkûmların ve yakınlarının beklentisi genel aftan ziyade yakınlarının bir şekilde serbest bırakılması yönündedir.
Bilindiği gibi daha önce, yapılan düzenleme ile koşullu salıverme gerçekleşmişti. Şu anda da 5 yıllık ceza indirimi çalışmaları devam ettiği bilinmektedir. Ancak bu çalışmaların hangi boyutta olacağı ve kimlerin bu yasadan yararlanıp yararlanamayacağı yönünde net bir bilgi bulunmuyor.

Koşullu Salıverilme: İyi halli hükümlülerin cezalarının kalan kısmını ceza infaz kurumlarının dışında çekmelerine ve böylece belirli kurallara uymak kaydı ile özgürlüklerine daha erken kavuşmalarına imkan sağlıyor. Buna göre düzenlemede; süreli hapis cezaları olan mahkûmlar da, cezalarının 1/2’sini infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıvermeden yararlanabilecek.

5 yıllık ceza indirimi hazırlıkları devam ettiği bilinse de mahkumları ve yakınlarını sevindirecek bir affın ne zaman çıkacağını kestirmek çok zor. Türkiye şartları her gün değişiyor. Her sabah uyandığımızda bizleri ne gibi sürprizlerin beklediğini kestirmek zor. Değişen ve gelişen olaylarla birlikte Affı da şekillenecektir. Veya en azından kısmende olsa mahkumların ve yakınlarının yüzünü güldürecek bir yasanın çıkması muhtemel olacaktır.

Garabey

 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2016, 17:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Elif
Elif - 3 yıl Önce

Lütfen 81 madde yede ceza indirimi olsun çocuklarımız sevinsin

umut
umut - 3 yıl Önce

Kurban olayim cikartin şu yasayi babami cok ozledim bu yeni yilda beraber olalim lutfen

Elif
Elif - 3 yıl Önce

Lütfen 81 madde yede ceza indirimi olsun çocuklarımız sevinsin

hediye
hediye - 3 yıl Önce

sade mahkümlar deyil ailelerinde gözü kula afda inşAllah 2017 umut olur hepimize hayırlısıyla

Iknur
Iknur - 3 yıl Önce

Ne olur af çıksın affff istiyoruz ama suç ayrımı yapmadan eşim adam öldürmeden dolayı 6 senedir ceza evinde ne olur kurtarın bizlerinde güldürün artiksuc ayrımı yapmadan çıksın 5 yıllık indirim ne olur

Öznur
Öznur - 3 yıl Önce

Eşim gelsinnnn artık oğluma kavuşsun yeterrrrrrr artlk clktlm yasa

dr belen
dr belen @Öznur - 2 yıl Önce

dahacıkmadı nisandan önce kesin cıkar gözüyle bakıyoruz

aaaaaa
aaaaaa - 3 yıl Önce

Madem ceza indirim olacak herkese olmali bu esitlik ilkesine aykiri..

ugur
ugur @aaaaaa - 3 yıl Önce

sokarım esıtlık ılkesıne tecavuzcuye cıkmasın

Gulhan
Gulhan - 3 yıl Önce

Ne olur bi indirim falan çıkartınca bizde yakinlarimiza kavusalim suç ayrımı yapmayın lütfen uyusturucuyada verin bir kerelikte olsa en azından cezası az olanlara da yardım edin

dilara
dilara @Gulhan - 2 yıl Önce

inşAllah canım tez zamanda kavuşursun

necati
necati @Gulhan - 2 yıl Önce

seçime kadar çıkacak inan bende mahkumum yeni düzenlemeden yaralanıp açıga çıktım seçime kadar kimse kalmaz çünkü açıklarda yatacak yer kalmadı kardeşim şu mahkumlar çıkamaz eşe karşı çinayet yani soy ismi tutan eşe karşı yaralama .. feto teror birde çinsel istismar

elif
elif @Gulhan - 3 yıl Önce

tahip baba beni babama kavuştur af istiyorum gözyaşlarım durmuyor sen sümeyeyi görmesen dayanırmısın işte bende babamı istiyorum.

ismail
ismail @Gulhan - 3 yıl Önce

yazık çok sayıda uyuşturuc sucuna karışmış gençlerimiz var ceza indirimi onlarada uygulansın aileleri sevindirin lutfen.