Alexa

Mamak Cezaevinde işkenceci Raci Tetik Öldü

12 Eylül'de Mamak Cezaevinde yapılan işkencelerin baş sorumlusu olarak gösterilen Raci Tetik 88 yaşında öldü. Mamak'ta ülkücülere yapılan işkencelerin baş mimarı Tetik'in cenazesi törenle kaldırıldı.

Mamak Cezaevinde işkenceci Raci Tetik Öldü

Mamak Cezaevinde yapılan işkencelerin baş sorumlusu olarak gösterilen Raci Tetik, hesap vermeden öldü. 88 yaşında İstanbul’da hayatını kaybeden Tetik, 12 Eylül döneminde 4 yıl yönettiği Mamak Cezeaevinde yapılan işkencelerin baş sorumlusu olarak tarihe geçti.Peki Raci Tetik kimdir? Raci Tetik nerelidir? Şimdi insanlar Raci Tetik'i merak ediyor.

RACİ TETİK KİMDİR?

Tokat’ın Erbaa ilçesinde, 1931 yılında doğan Raci Tetik, Temmuz 1980’de Mamak Askeri Cezaevi Komutanı olarak atandı. 12 Eylül darbesiyle birlikte cezaevini 4 yıl yöneten Tetik insanlara işkence yaptı. MHP'li Yılma Durak, Raci Tetik için, "Hakikaten zulüm etmekten, işkenceden zevk alıyordu" demişti. Tetik'in sıradan bir asker olmadığını vurgulayan Durak yaşadıklarını şöyle anlatmıştı: "İşkenceden öldürülen arkadaşlar oldu, sakat kalanlar... İşkence tekniğini bilmedikleri için bazı arkadaşlarımızın ağzına 10 gün sadece pamukla su verip hayatta kalmalarını sağladık. Ülkücü de solcu da Raci Tetik adını duyduğunda aynı ürpertiyi yaşıyor. Bir albay nasıl işkencenin emrini verip onu seyreder?" dedi.


 

YORUM EKLE

banner325