MEB: İddialar tamamen uydurma...

MEB, sosyal medyada merkezi ortak sınav kitapçığının sızdırıldığıyla ilgili haberleri yalanladı.

Güncel 08.04.2016, 23:27
MEB: İddialar tamamen uydurma...
MEB'in açıklamasında, "Sınav güvenliğine dair herhangi bir prosedür ihlali ve sızma söz konusu olmayıp, iddiaların tamamen uydurma ve asılsız" denildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada yer alan merkezi sınav kitapçının sızdırıldığı yönündeki iddialarla ilgili ivedi bir şekilde etraflıca incelemenin başlatıldığı belirtildi. Açıklamada, yapılan inceleme sonucunda iddiaların asılsız olduğu belirtildi.

MEB tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Çeşitli basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada merkezî ortak sınav kitapçığının sızdırıldığı ile ilgili haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına lüzum görülmüştür. Millî Eğitim Bakanlığı, eğitimi ilgilendiren her haberi hassasiyetle takip eder, kamuoyunda rahatsızlık yaratan, veli, öğrenci ve öğretmenlerimizi endişe ve kaygıya sevk edecek haberlere ilişkin inceleme ve araştırma yapar. Bakanlığımız, söz konusu iddialarla ilgili olarak da iddianın dile getirildiği ilk andan itibaren konunun önemine binaen ivedi bir şekilde etraflıca incelenmesi için Rehberlik ve Denetim Başkanlığı'na inceleme/soruşturma talimatı vermiştir. Yapılan inceleme/soruşturma neticesinde; ilk etapta sosyal medya aracılığı ile ortaya çıkan, daha sonrasında yazılı ve görsel basına da konu olan sınav kitapçığı kapak görüntüsü, internet ve sosyal medya dünyasında 'trolleme' denen dezenformasyona dayalı bir algı çalışmasının ürünüdür. Bu sınav kitapçığı kapak görüntüsü, önceki sınavlarımız sonrası yayımlanan basın nüshasının üzerinde oynanmış biçimidir. Sözü edilen kapak formatı, gerçekleştireceğimiz Merkezî Ortak Sınav'da kullanılacak kitapçık kapaklarıyla yazı karakteri, şablon ve mizanpaj yönünden bütünüyle farklıdır. Sınav güvenliğine dair herhangi bir prosedür ihlali ve sızma söz konusu olmayıp, iddiaların tamamen uydurma ve asılsız olduğu tespit edilmiştir. Millî Eğitim Bakanlığı, başta öğrencilerimiz olmak üzere kamuoyunun sosyal medya üzerinden kasıtlı ve sorumsuzca yayılan bu tür yalan haberlere itibar etmemesini saygıyla duyurur."
Yorumlar (0)
banner442