Alexa

Mete Yarar; ABD'ye Geri Adım Attırmayı Küçümsemeyin

Güvenlik uzmanı Mete Yarar, Fırat'ın doğusuna yapılacak operasyonu değerlendirdirerek, Hiç girilmeyecek denilen yerde ABD'ye geri adım attırılabiliyorsa bunu küçümsememek gerektiğini dile getirdi.

Mete Yarar; ABD'ye Geri Adım Attırmayı Küçümsemeyin

'Hiç girilmeyecek' denilen yerde ABD'ye geri adım attırabiliyorsanız, bunu küçümsememek gerekiyor." ifadelerini kullanan Güvenlik uzmanı Mete Yarar,Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik başlatacağı operasyon hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Amerikan'da yapılan açıklamada operasyona destek verilmeyeceği belirtilirken ABD zırhlıları sabah saatlerinde Türkiye'ye yakın sınır bölgesinden çekilmeye başladı.

Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, yaptığı açıklamada Türk savaş uçaklarının Irak sınırında yer alan Semelka sınır kapısının yakınlarında YPG hedeflerini bombaladığını ve topçuların da Malikiye'yi vurduğu belirtti.

Mete Yarar, Habertürk TV'de Fırat'ın doğusuna yapılacak operasyonla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Haritayı Cumhurbaşkanı koydu. BM'deki o harita Türkiye'nin deklare ettiği o harita. Türkiye'nin birinci aşaması Sayın Cumhurbaşkanı'nın deklare ettiği harita. Harekat 32 km'da kalacak demek doğru yaklaşım olmaz. " diyerek, konuşulan yerin Türkiye'nin güvenli bölge oluşturması bakımından tehdit oluşturacağını söyledi.

Türkiye bir ada oluşmasına izin vermeyeceğini söyleyen Yarar, 17 bin kişilik Suriye Milli ordusu diyebileceğimiz grup nereden geçecek? Ya Türkiye'ye girecek, ya da Fırat'ın doğusu'nda Cerablus bölgesi'nde bir köprü üzerinden geçecek. Burada ki arazinin Münbiç'le bir bütün olduğunu belirten Yarar, "O bölgede ne yaşanacağını göreceğiz" dedi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada bunun Türkiye'nin başarısı olduğunu ifade eden Yarar, "Türkiye'nin olayı buraya getirmesi politik ve askeri anlamda başarıdır. 'Hiç girilmeyecek' denilen yerde ABD'ye geri adım attırabiliyorsanız, bunu küçümsememek gerekiyor. " dedi.

Mete Yarar sözlerini şöyle sürdürdü:

Burada ki durum ABD'nin SDG'yi ne kadar kontrol edeceği ile ilgili olduğunu belirten Mete Yarar, "SDG'nin Türkiye saldırmasına izin verecek mi vermeyecek mi? Onlar SDG, PKK değil diyorlar. PKK değilse Türkiye'ye saldırmaması gerekiyor. Bölge halkının Afrin'de olduğu gibi PKK'ya ne kadar sıcak baktığının işaretlerini göreceğiz. "dedi. 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019, 13:35
YORUM EKLE