Metin Feyzioğlu; Türkiye'nin Aşamalı Hedefleri Var

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, S-400 hava savunma sistemleri tercih olmaktan çıktığını, 82 milyonun can güvenliğini korumak adına bir egemenlik sorunu haline geldiğini söyledi.

Güncel 23.06.2019, 11:36
Metin Feyzioğlu; Türkiye'nin Aşamalı Hedefleri Var

"S-400 hava savunma sistemleri tercih olmaktan çıktığını belirten Feyzioğlu, S-400'lerin 82 milyonun can güvenliğini korumak adına bir egemenlik sorunu haline geldiğini ifade etti. Feyzioğlu ayrıca 'Türkiye hava savunma sistemini güçlendirmelidir. Türkiye’nin hava savunma sistemine sahip olmasını istemiyorlar' dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun moderatörlüğünü yaptığı 'Gündem Özel' programına, Prof. Dr. Hasan Ünal, Prof. Dr. Sencer İmer, Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen ve Emekli Tümamiral Ali Deniz Kutluk katıldı. Türkiye'nin Rusya'da satın almaya karar verdiği S-400 ve Doğu Akdeniz'deki doğal gaz krizinin masaya yatırıldığı programda, Türkiye'nin NATO'dan çıkmak gibi bir düşüncesinin olmadığını belirten Feyzioğlu, "Ahde vefa, söze vefa hukuk kurallarının birincisidir. Türkiye hava savunma sistemini güçlendirmelidir. Türkiye'nin aşamalı hedefleri var. Türkiye'nin 2021 hedefi Siper'i hayata geçirmek. Çatıyı örtmek lazım. Devlet çatıyı korumaya çalışıyor. Türkiye'nin hava savunma sistemine sahip olmasını istemiyorlar. S-400 hava savunma sistemleri tercih olmaktan çıkmış, 82 milyonun can güvenliğini korumak adına bir egemenlik sorunu haline gelmiştir. Türkiye'nin NATO'dan çıkmak gibi bir düşüncesi yoktur" dedi.

Diğer konuşmacıların konuşmalarından bazı paragraflar şöyle:

Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen ise, "Savaş dönemi bittikten sonra bize artık doğudan tehdit yok. Etrafımız bir ateş çemberi. Güvenlik stratejimizi geliştirirken bu tehditlere göre değerlendirmemiz lazım"

Emekli Tümgeneral Ali Deniz Kutluk, "Amerika S-400’lerle ilgili olmadığı halde şirketler Amerika’yı yönettiği için bu problemi yaşıyoruz"

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Hasan Ünal,"Amerika bizim müttefikimiz ise düşmanımız kim? Ortada kelimenin tam anlamıyla bir Amerika sorunu var. Benim yaptığım analizde S-400’ler bizim Amerika ile yaşadığımız bir sorun değil, sorunlar yumağının bir sonucu. Tam bir güven bunalımı yaşıyoruz."

Ufuk Üniversitesi Mühendis ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Sencer İmer; "Türkiye egemenlik hakkını defakto olarak ortaya koymuştur. Bu bir varlık meselesidir. Türkiye kendini havadan kontrol altına almak zorundadır"

Nejat Eslen: "NATO ülkeleri bizim bölünmemizi istiyor. Ama biz NATO içinde kalmalıyız. Biz NATO’yu kullanmalıyız. Bizi büyük tehlikeler bekliyor. Güçlü bir iç cepheye ihtiyacımız var. Güçlü bir orduya ihtiyacımız var.

Sencer İmerTürkiye dik duracak ve işbirliğini sürdürecek. Hasan Ünal: Dış politikada bölge ülkeleri ile olan ilişkimizi gözden geçirmeliyiz. Ali Deniz Kutluk: NATO içinde Amerika’yı kontrol etmeliyiz. Türk İsrail ilişkileri arka kapı diplomasileriyle düzeltilirse şirketler kontrol altına alınabilir.

Metin Feyzioğlu: Demokrasimizi adalet paydasında güçlendirmek zorundayız."

Yorumlar (0)