MHP, Cezaevi Af Yasasını Neden Geri Çekti?

Milliyetçi Hareket Partisi 'af yasası' olarak bilinen kanun teklifini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "altı suça asla indirim yapılmayacak" talimatının ardından geri çekti. Peki MHP Af yasası olarak bilinen Ceza Yasası Kanun teklifini neden geri çekti?

Güncel 06.12.2019, 00:20 07.12.2019, 19:49
MHP, Cezaevi Af Yasasını Neden Geri Çekti?

MHP, 24 Eylül 2018 tarihinde TBMM’ye sunduğu “Bazı Suçlarla İlgili Ceza Sürelerinden Şartlı İndirim İle Tutuklu ve Hükümlülerin Salıverilmesine Dair Kanun Teklifi”ni geri çekti. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gündeme dair yazılı açıklamasında, Bazı Suçlarla İlgili Ceza Sürelerinden Şartlı İndirim İle Tutuklu ve Hükümlülerin Salıverilmesine Dair Kanun Teklifi”ne yönelik değerlendirmelerde bulunarak, Cumhur İttifakı çatısı altında tezat ve tersliklerin yaşanmaması, konunun istismar edilmemesi maksadıyla 24 Eylül 2018 tarihli kanun teklifinin beklemeye alındığını belirtti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN TALİMAT VERDİĞİ O 6 'SUÇ'

AK Parti Merkez Yönetim Kurulu'nda Adalet Bakanı'na altı suça asla indirim yapılmaması hususunda talimat veren Cumhurbaşkanı Erdoğan hangi suçları kastetmiştir: Kastedilen suçlar şöyle: Terör, mükerrer suçlar, cinsel istismar, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve organize suç.

MHP Af Teklifini Neden Çekti?

Yanlış anlamalara, çelişkili anlaşılmalara müsait bir siyasal ve toplumsal vasat ortaya çıktığını dile getiren MHP Lideri Bahçeli ise, "MHP'nin Mesela cinsel istismar veya terör suçlarına nasıl yaklaştığı kuşku ve tartışma götürmeyecek aleniliktedir. Cumhur İttifakı çatısı altında tezat ve tersliklerin yaşanmaması, konunun istismar edilmemesi maksadıyla 24 Eylül 2018 tarihli kanun teklifimizi bugünden itibaren beklemeye aldığımızı önemle ifade etmek isterim." ifadelerini kullandı.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklamasının ardından MHP ve Devlet Bahçeli'nin şahsıyla ilgili çeşitli tepkiler ve değerlendirmeler yapıldı. Özellikle Sosyal medya üzerinden Bazı Mahkum yakınları haksız ve mesnetsiz değerlendirmeler yaparak adeta linç girişiminde bulundu. Partinin yetkili organları ve bazı milletvekilleri işin aslının ceza yasası kanununnun mahkumlar aleyhine değil lehine bir gelişme olacğı yönünde bir çekilme gerçekleştiği görüşünü savundu.

Ak Parti, Ceza infaz düzenlemesini ben çıkartacağım diyor

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt konuyla ilgili sosyal medya twitter hesabından yaptığı açıklamada; "MHP Millete artık söz verme diye saldirmaya başladınız. MHP İktidar olursak diye söz verdi 49 Milletvekili çıkarttı. 296 Milletvekilini çıkartan Ak Parti, Ceza infaz düzenlemesini ben çıkartacağım diyor, Devlet bey engelleyen olmamak için MHP nin teklifini askıya aldı. Derdiniz ne?" ifadelerini kullanırken, Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili, Anayasa Komisyon Üyesi Feti Yıldız ise, "Hiçbir sözümüzü unutmayacağız ,hiç bir vaadimizden sapma göstermeyeceğiz." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)