Alexa

Milletvekili Paşayeva; Türklerin Birliği Oluşmadıkça Bize Uyku Yok!

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Türk Ocakları davetlisi olarak Antalya'ya geldi.; Paşayeva, yaptığı açıklamada "Türkiye zayıflarsa biz de zayıflarız" dedi.

Milletvekili Paşayeva; Türklerin Birliği Oluşmadıkça Bize Uyku Yok!

Türk Ocakları davetlisi olarak Antalya’ya gelen Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Antalya Gazeteciler Cemiyetini (AGC) ziyaret etti. AGC Başkanı Mevlüt Yeni ve gazetecilerle bir araya gelen Paşayeva, 26 Şubat 1992’deki Karabağ Savaşı sırasında Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere 613 Azeri sivilin ölmesiyle sonuçlanan ‘Hocalı Katliamı’nın yıl dönümü için Antalya’ya geldiğini belirtti. Milletvekili Paşayeva, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, "25 yıl önce modern dünyanın gözü önünde koca bir şehir haritadan silinmiş. İşgal devam ettiği için bir milyon Azerbaycan Türkü 25 yıldır evine dönemiyor. İnsan haklarından bahseden o devletler, o büyük güçler neredeler?" dedi.

Hocalı Katliamı ile ilgili açıklada bulunan Paşayeva, soykırımı ispatlamalarına rağmen AB ülkelerinin duyarsız kaldığını vurguladı.

Soykırımı yapanların halen yargılanmadığını belirten Ganire Paşayeva, "Bu soykırımı yapanlar, ispatlara rağmen, kırmızı bültenlerle aranmasına rağmen, adalet karşısında hesap vermiş değillerdir. 25 yıl önce modern dünyanın gözü önünde koca bir şehir silinmiştir. Binalar evler yakılmış yıkılmış. İnsanlık dışı bir cinayet gerçekleşmiştir. Ermenistan askerleri gece saatlerinde herkes uyurken hücum ederek, yakmışlar, insanlar kaçmaya fırsat bulamamıştır. Dağlardan kaçabilirlerdi. Kaçmak isteyenlerin çoğunu yollarda öldürüp bazılarını da rehin aldılar. 25 yıl geri dönemiyorlar, oradaki kabirleri bile ziyaret edemiyorlar" diye kaydetti.


Ermenistan’ın referandum isteğini provakasyon ve oyun olarak tanımlayan Paşayeva, referanduma karşı olduklarını vurguladı.

BİZ HERKESİH TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGI DUYDUK
Paşayeva, "Bunu sık sık yapıyorlar, bu bir provakasyon ve taktikleri. Avrupa Birliği Konseyi’nde Hocalıların evlerine dönmesi için karar alınıyor. Ama Ermenistan bu kararları uygulamıyor. AB mutlaka bu kararları yerine getirmesi gerekirdi, ama yapmıyor. Bu da provakasyonlardan bir tanesidir. Biz bunu kabul etmeyeceğiz. Çünkü zaten dünya Azerbaycan toprak bütünlüğünü tanımış. Dünyada bu bütünlüğü kabul etmeyen sadece Azerbaycan var. Toprak bütünlüğünde hiçbir taviz vermeyiz. Biz herkesin toprak bütünlüğüne saygı duyduk, herkesin de bize göstermesi gerekir. Artık Azerbaycan 20 yıl önceki Azerbaycan değil, ne de ordusu 20 yıl önceki ordu değil. Biz ne kadar bunu bekleyeceğiz? Ne kadar insanlar kendi evine dönemeyecek? Azerbaycan halkının artık sabrı yok! Artık biz 10-20 yıl beklemeyeceğiz. Azerbaycan işgal edilen topraklarını temizleme hakkı var. Bu sorunun çözümü için adımlar atılmazsa, Ermenistan adım atmazsa, siz de baskı uygulanmasını talep etmezseniz, Azerbaycan’nın kendi topraklarından Ermenistanı azat etme hakkına sahiptir, bu gücünü de gördünüz." dedi.

TÜRKİYE ZAYIFLARSA...
 Azerbaycan’ın yüzde 20’sinin Ermeni işgali altında olduğuna da dikkat çeken Azeri vekil, Orta Doğu'da oyunlar oynandığını söyledi. ‘Büyük oyunları görebiliyoruz’ diyen Paşayeva, "Bu bölgede daha da haklarımızı korumak için birlik beraberliğe ihtiyacımız var. Türkiye’nin terörle mücadelesi konusunda çifte standart uygulandığını görüyoruz. Brüksel’de terör olunca biz hepimiz dedik ki teröre karşıyız. Hiçbir nedenle kimse savunmaz. Ama bize gelince, Azerbaycan’da, otobüsü, tren garı, metroyu patlattılar. Fotoğraflar, videolar var. İnternete girip baktığınızda bu nasıl bir vahşet diyebileceğiniz görüntüler var, ama Ermeni terör örgütlerinin yaptıklarını görmezden geldiler. Aynı şeyi bugün Türkiye’de de görüyoruz. O yüzden Türkiye bu coğrafyada ne kadar güçlenirse, biz de o kadar güçlü olacağız. Allah göstermesin zayıflarsa biz de zayıflarız. Birbirimizi daha güçlendirmek için tüm kurumlar üzerine düşen görevi yapması lazım" şeklinde konuştu.

TÜRKLERİN BİRLİĞİ OLUŞMADIKÇA BİZE UYKU YOK
Ganire Paşayeva’nın Türk kadınını dünyada en iyi temsil eden birisi olduğunu söyleyen AGC Başkanı Mevlüt Yeni ise, AGC olarak Ermenistan’ın referandum talebini kınadıklarını ve sonuna kadar Azerbaycan’ın yanında olduklarını kaydetti. Yeni, "Bizim sorunlarımız, dertlerimiz aynı hemen hemen, benzer işgalleri benzer oyunları bizim ülkemizde de görebiliyoruz. Türk dünyası el ele vermedikçe tüm dünyada Türklerinin birliği oluşmadıkça bize uyku yok, rahat yok bunun farkındayız. Galina hanım Türk dünyasını birleştirme adına büyük gayret sarf ediyor. 10-20 tane demiyorum ama keşke 3-5 tane Ganire Hanım olsa. İnşallah bu sayı çoğalır" ifadelerini kullandı.


 

YORUM EKLE

banner325