Milli Şair Akif’i Anlamak...

Dilde, Fikirde, İşte Birlik Yolu Derneği, Kutlu Yol Söyleşileri’nin bu haftaki Konuşmacı Konuğu “Milli Şair Akif’i Anlamak” konusuyla Eğitimci Yazar Remzi ÖZÇELİK oldu.

Güncel 28.01.2017, 19:42 28.01.2017, 19:58
Milli Şair Akif’i Anlamak...

Kutlu Yol Söyleşileri’nin bu haftaki Konuşmacı Konuğu “Milli Şair Akif’i Anlamak” konusuyla Eğitimci Yazar Remzi ÖZÇELİK oldu.


Mustafa Keskin’in Başkanlığında, geniş katılım ile gerçekleştirilen söyleşide Remzi ÖZÇELİK şu sözleriyle görüşlerini aktardı;


“Milletleri ayakta tutan onun varlığını dünyaya duyuran İstiklal Marşlarıdır. İstiklal Marşı’mızı yazan değerli şair Mehmet Akif bizim için milli bir kahramandır. İstiklal Marşına bakıldığında Türk tarihinin başlangıçtan sonsuza kadar devam edeceğini görmekteyiz.


Akif’i herkes kendine göre yorumlayamaz. Onun hakkında söz söylerken çok duyarlı ve özenli olmak gerekir. O yoksul ancak gönül zengini bir adamdır. Şiirlerine ve yaşantısına bakıldığında peygamber ahlakını, Türk töresini bünyesine sindirmiş ender bir insandır. Her zaman ileriye güvenle bakmak istiyorsak Akif’i, eserlerini ve İstiklal Marşı’nın anlamını bilerek yaşamamız gerekir.


Ölümünün 80. Yılında onu tekrar hatırlamaktan ve söyleşiye gelenlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duydum. Mehmet Akif piyesini yazarken onun ışığını, ışıklı yüzünü hep görür gibi oldum. Sizlere de bu güzel anı yaşatabildimse çok mutlu olacağım.”


Katılımın ve ilginin yüksek olduğu söyleşi sonrasında Başkan Mustafa Keskin, “Konuşmacısı Remzi Özçelik hocamız başta olmak üzere, katılımcı bütün konuklarımıza çok teşekkür ediyoruz.” dedi.
 

Yorumlar (0)