MKYK - MYK Ne Demek?

Partiler kongrelerini yaparken sıkça duyduğumuz MKYK ve MYK merak konusu oldu. Vatandaşlar MKYK ve MYK ne demek araştırmaya başladı. Peki MKYK nedir? MYK nedir? bu kısaltmaların açılımı nedir?

Güncel 24.03.2021, 17:10 11.07.2021, 22:37
MKYK - MYK Ne Demek?

MKYK ve MYK nedir merak ediliyor. Genellikle siyasi partilerin kongrelerinde sıkça dile gelen MKYK ve MYK'nın açılımları merak ediliyor. MYK va MKYK açılımı nedir? haberimizde sırasıyla ne olduklarından bahsedeceğiz.

Milliyetçi Hareket Partisi büyük kongresi ve hemen ardından Ak Parti Büyük kongresi ile birlikte sıkça dile getirilen MYK ve MKYK konusunda insanlar bilgilenmek ve meraklarını gidermek için araştırmaya başladı. Mesela AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi bugün yapıldı. AK Parti 7. Olağan kongresi yapılırken MKYK anlamı, listesi, üyeleri ve açılımı en çok sorulan ve araştırılan konular arasında yer aldı. 

MKYK NEDİR?

MKYK açılımı; "Merkez Karar Yönetim Kurulu" demektir. Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'na seçilenler bakan olur ya da başka görevlere atanırsa üyelikleri devam eder. Ancak, MYK üyesi olamaz. Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyeleri parti yönetiminde etkin rol almaktadır.

Belirli kişilerden oluşan MKYK üyeleri partinin yönetimini oluşturmaktadır. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi'nde MKYK için yaptığı açıklamalarda, "50 kişilik bir Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) değil şimdi 75 kişilik bir MKYK ile yola devam edeceğiz."  dedi.

Ayrıca MYK, Mesleki Yeterlilik Belgesi, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) anlamında da kullanılmaktadır. “Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları”nca yapılan ölçme ve değerlendirme faaliyetleri sonucunda başarılı olan kişilere verilen belgedir." 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)