Alexa


Murat Yeşildere: Kadın istihdamı önündeki en büyük engel

Murat Yeşildere, Türkiye’de kadın istihdamının artması konusunda öncelikli yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.  

Güncel 16.09.2019, 12:42 16.09.2019, 13:03
Murat Yeşildere: Kadın istihdamı önündeki en büyük engel

“Sorun arzda değil talepte" ifadelerini kullanan Murat Yeşildere, Kadın istihdamının önündeki en büyük engel karar vericilerin bilinçsiz önyargıları olduğunu söyledi.

Kadınla yetkinliği aynı cümlede kullanmakta zorlananlar bulunduğunu söyleyen Yeşildere, "konu aslında kadın konusu değil erkek konusu. Şiddeti yaratan da erkekler, cinayet işleyen de erkekler, önyargıya sahip olan da erkekler. Konu aslında tamamen erkeklerle alakalı” dedi.

İngiltere bizimle eş zamanlı yola çıktı 

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu ile birlikte Bağımsız Kadın Direktörler inisiyatifini kurduklarında, halka açık şirketlerde yönetim kurullarındaki kadınların oranı yüzde 10 civarında olduğunu belirten Yeşildere, geldikleri noktada, sekiz senede, oranın yüzde 14'ün biraz üzerine çıktığını belirterek, "İngiltere bizimle eş zamanlı yola çıktı şimdi geldikleri oran yüzde 30'un üzerinde. İngiltere kota olmadan bu gelişmeyi sağlayan tek ülke. Ancak İngiltere’de bakan halka açık ve yönetim kurulunda kadın üye olmayan her şirketin Yönetim Kurulu Başkanı’na kişisel mektup yazarak, “bu utancı yaşayacak son şirket siz mi kalmak istiyorsunuz” diye sordu, tek tek takip etti. Türkiye'de ise böyle güçlü bir kararlılık ve takip maalesef yok. İngiltere'de 2-3 sene önce yeni bir mevzuat çıkardılar; buna göre, artık 250'den fazla çalışanı olan her şirket kadın ve erkek yöneticilerin ücret farklılığını raporlamak mecburiyetinde” dedi.

İstihdamda, özellikle yönetim kademesinde kadın sayısını arttırmak için pozitif ayrımcılığın çok fazla işe yaramadığının altını çizen Murat Yeşildere: “İnsanı konuşuyoruz, iki insan aynı  değil ki.. Değişim için şirketlerin yönetiminde  kota şart." dedi.

Türkiye gibi ülkelerde iş dünyasında kadın yönetici oranının artması için kotalardan başka çözüm olmadığını elirten Yeşildere, "Dünyaya bakın, kadınların sayısını arttıran ülkeler hep kotayla çözmüş bu sorunu. Onun için ben pozitif ayrımcılık tarafında değilim; çok net regülasyonların, hedeflerin, kotaların yanındayım. Ancak kota konusuna da kadınlar temkinli bakıyor. Şöyle diyorlar, ‘Ben kota ile o yönetim kuruluna gireceksem, girmeyeyim, kadın olduğum için değil yetkinliğim için oraya girmem lazım’ diyor. Saygı duyuyorum " dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P