Mustafa Akıncı Aslında Kimdir?

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı aslında kimdir? Türkiye'yi derinden yaralayan açıklamaları ile gündeme damgasını vuran Mustafa Akıncı, 24 Mayıs 1976 tarihinde Toplumcu Kurtuluş Partisi'nden (TKP) Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı CTP'nin desteğiyle Belediye Başkanı seçildi.

Güncel 15.02.2020, 00:52
Mustafa Akıncı Aslında Kimdir?

Mustafa Akıncı aslında kimdir? Kendi ifadesiyle, Mustafa Akıncı kim? 28 Aralık 1947 tarihinde Limasol kentinde dünyaya geldi. ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. Bu dönem Türkiye'de 68 Kuşağı'nın etkinliklerinde bulundu. 1975 yılında Kıbrıs Türk Federe Devleti Kurucu Meclisine seçildi. 24 Mayıs 1976 tarihinde Toplumcu Kurtuluş Partisi'nden (TKP) Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı CTP'nin desteğiyle Belediye Başkanı seçildi. 1990 yılına kadar bu görevde kaldı. 1987-2001 yılları arasında TKP Genel Başkanı oldu. 1999-2001 döneminde milletvekili seçildi. Başbakan Yardımcılığı ve Turizm Bakanlığı görevinde bulundu. Annan Planı'nı savundu. Akıncı Oxford, Harvard ve Yale Üniversiteleri ile Chatham House gibi uluslararası forumlarda Kıbrıs konusuna ilişkin konferanslar verdi. 2015'te Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığına seçildi ve Kıbrıs sorununu çözmek üzere Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiades ile görüşmeler yaptı. En son İsviçre'nin Crans Montana ve Mont Pelerin kasabalarındaki ile 48 yıl süren müzakereler, [Rumların federasyonu görüşemeyiz, ada bütünüyle üniter Rum devlet yapısında kalacak, Türkler azınlık statüsüyle bu devlette yerini alacaktır anlayışını ortaya koyunca. SS], 1974'de başlayan süreç sona ermiş oldu.

Akıncı, KKTC Meclisine ve Hükümetine bilgi vermeden ve müzakereler bitmeden mümbit toprakları Rumlara bırakan, Türklerin yaşaması mümkün olmayan haritayı gizlice BM eliyle Rumlara sızdırdığına dair açık haberler ortada; Türk Bölgesine 70 bin Rum'un yerleşmesine evet diyen açıklamalar, Garantör Türkiye'nin yetkisinde olan "Garanti ve İttifak Antlaşmaları" için, "iletişim çağında yaşıyoruz. Artık böyle anlaşmalara ihtiyaç kalmamıştır" gibi fetvalar veren kişi Akıncı'nın, ne yapmak isteği belli. 1974-2017 arasında 43 yıl süren federasyon müzakerelerinden de bir sonuç vermediği halde federasyon görüşmelerini başlatmak üzere. "Crans Montana'dan sonra raydan çıkan tren, BM Genel Sekreteri ve Anastasiadis ile yaptığımız Berlin görüşmesiyle yeniden rayına oturtuldu. Treni yeniden rayına koyarak, gerçekçi ve her iki tarafın da onaylayabileceği bir yola koyduk" açıklamalerı komik olmuyor mu?

1974 Barış Harekatı'na böyle gelindi. Makarios, 1960'da kurulan "Kıbrıs Cumhuriyeti" anayasasını feshedip Türkleri ortaklıktan çıkardı ve Türk katliamını başlattı. Yunanistan yönetiminin başındaki "Askeri Cunta"nın emriyle adaya gelen takviye kuvvetleri 15 Temmuz 1974'de idareye el koydu, 103 Türk köyünü kuşatıp imha emrini beklemeye geçti. Türk Silahlı Kuvvetleri 20 Temmuz 1974 Barış Harekatıyla adaya çıktı, insanlık ve hukuk dışı vahşeti önledi. 1983'e gelindiğinde, Kuzey Kıbrıs Federe Devleti Meclisinin kararıyla ve büyük lider Denktaş'ın gayretleriyle Türkler Self Determinasyon hakkına dayanarak bugün 37 yaşına basan bağımsız, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini" kurdu ve dünyaya ilan etti.

Kaynak Yeniçağ

Yorumlar (0)