Mustafa Şentop, Erzurum Kongresi; Milli Mücadelemizin Kilit Taşıdır

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, "Dost düşman herkes bilsin ki Erzurum Kongresi'nde alınan "Vatan bir bütündür, parçalanamaz" kararı, bugün de geçerlidir. " dedi.

Güncel 23.07.2021, 20:16
Mustafa Şentop, Erzurum Kongresi; Milli Mücadelemizin Kilit Taşıdır

"Aziz milletimizin istiklal yolunda iradesini resmen ortaya koyduğu Erzurum Kongresi; millet iradesinin tecelligahı TBMM'nin kuruluşuna giden yolun başlangıcıdır." ifadelerine yer veren Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop,  Erzurum Kongresi'nin toplanmasının 102'nci yılını kutladı.

Sosyal medya twitter hesabından paylaşımda bulunan Mustafa Şentop, Erzurum Kongresi'nin toplanmasının 102. yılını şu sözlerle kutladı:

Dost düşman herkes bilsin ki Erzurum Kongresi'nde alınan "Vatan bir bütündür, parçalanamaz" kararı, bugün de geçerlidir. Erzurum Kongresi, "Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış, şaşarım!" diyen milletimizin bağımsızlık iradesini sarsılmaz bir şekilde ortaya koyduğu yerdir. Erzurum Kongresi; Milli Mücadelemizin kilit taşı, Kurtuluş Savaşı’nda yekvücut olan bu milletin yeniden dirilişi ve “millet egemenliği” nin, şartsız olarak esas alındığı tarihi dönüm noktalarından biridir. Erzurum Kongresi'nin toplanmasının 102'nci yılı vesilesiyle başta Milli Mücadele'nin büyük önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün kongre delegelerini rahmet ve minnetle anıyorum.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop Ayrıca, Hatay'ın ana vatana katılışının 82. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajda şunları söyledi:

Hataylılar, 82 yıl önce bugün, hür iradeleriyle anavatan Türkiye’ye katılma kararı almışlardır. Hataylılar bu tarihi kararlarıyla güzel ülkemizin ayrılmaz bir parçası olduklarını göstermişlerdir. Hatay’ımızın emperyalizmin kirli oyunlarıyla anavatandan ayrı düştüğü bu süreçte, “Kırk asırlık Türk yurdu düşman elinde esir kalamaz. Hatay benim şahsi davamdır!” diyerek emperyalizme geçit vermeyen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle anıyorum.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)