Alexa

Mustafa Şentop TBMM’nin yeni Başkanı oldu

TBMM Başkanlığı seçiminin üçüncü turunda AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, 336 oy alarak salt çoğunluğu sağladı ve TBMM'nin yeni Başkanı oldu.

Mustafa Şentop TBMM’nin yeni Başkanı oldu

TBMM Genel Kurulu, TBMM Geçici Başkanı Celal Adan başkanlığında toplandı. Oylamanın iki turu sona erdi. Birinci ve ikinci turda 4 aday da yeterli oy sayısı olan 400'e ulaşamayınca üçüncü turda 336 oy alan Mustafa Şentop TBMM’nin yeni başkanı oldu.

TBMM Genel Kurulunda üçüncü tur oylamaya 542 milletvekili katıldı.

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop 336, 

CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay 124, 

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü 46, 

İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz 33 

3 oy da geçersiz sayıldı. 

Meclis Başkanlığına seçilen Mustafa Şentop, bir teşekkür konuşması yapan Şentop; "Bugün yüce heyetinizin oylarında tecelli etmiş olan, aziz milletimizin de itimadıdır. Bunu hep birlikte giriştiğimiz millet yolunda hizmet için bahşedilmiş bir vesile, bir zemin olarak görüyorum. Bu millet itimadının bana yüklediği mesuliyet, biliyorum ve hepiniz de bilirsiniz ki pek ağırdır. Sizlerin yardım ve desteğinin devamı, bu ağır mesuliyetin yerine getirilmesinde en büyük yardımcım olacaktır. Cenabıhak, beni sizlere ve aziz milletimize karşı mahcup etmesin." dedi.

Geçici TBMM Başkanı Celal Adan,TBMM Başkanı seçilen AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop'a devretti.

Adan, Şentop'u Meclis Başkanı seçilmesi dolayısıyla tebrik etti. TBMM Başkanvekili seçilen AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç'i de kutladı. 

Mustafa Şentop kimdir?

Mustafa Şentop, Makedonya'dan Türkiye'ye göç ederek Tekirdağ'a yerleşti. Tekirdağ İmam Hatip Lisesi mezunu olan Şentop, üniversiteyi Türkiye derecesi yaparak kazandı. Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Şentop, gençlik yıllarından itibaren bir taraftan akademik çalışmalara yöneldi ve düşünce kuruluşlarında ve sivil toplum kuruluşlarında görev yaptı. 

Şentop, Türk Hukuk Tarihi ve Anayasa Hukuku alanlarında önemli çalışmalar yaptı, ders verdi. Birçok öğrenci yetiştiren Şentop, 2011'de İstanbul Milletvekili olarak Meclise girdi. 30 Eylül 2012'de gerçekleşen AK Parti'nin 4. Olağan Kongresi'nde MKYK üyesi olarak seçilen Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tensipleriyle Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevine getirildi. 

30 Mart 2014 yerel, 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı ve 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri'nin yürütülmesi süreçlerinde Cumhurbaşkanının talimatı doğrultusunda görev yapan Mustafa Şentop, 2011 Genel Seçimlerinden sonra TBMM'de oluşturulan ve 4 partinin temsil edildiği Anayasa Uzlaşma Komisyonunda AK Parti'yi temsilen görev yaptı. 

26. Dönem parlamentosunda TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığını yürüten Şentop, Bu süreçte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin yasal altyapısının oluşturulması çalışmalarında görev aldı. AK Parti ve MHP arasında oluşturulan Cumhur İttifakı'nın protokol çalışmalarında Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda görev yaptı. 

Hukukçu Sabriye Şentop ile evli olan Şentop, dört çocuk sahibi.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE