banner424

banner425

banner423Mustafa Şentop,1915Çanakkale Köprüsü’ne ziyarette bulundu

Mustaf18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümünde Meclis Başkanı Mustafa Şentop,1915Çanakkale Köprüsü’ne ziyarette bulundu.

Güncel 18.03.2021, 21:33
Mustafa Şentop,1915Çanakkale Köprüsü’ne ziyarette bulundu

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümünde Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve beraberlerindeki Parlamento Heyeti 1915Çanakkale Köprüsü’nü ziyaret ettiler.

Türkiye’nin batısında otoyol entegrasyonunu tamamlayacak ve İstanbul Boğazı geçişine yeni bir alternatif oluşturacak projede, ana halatları oluşturacak çelik kablolarda dünyanın etrafını 4 kez dolaşmaya yetecek toplamda 162 bin kilometre uzunluğunda tel kullanılacak. 

Projenin Güney Koreli ortaklarından SK E&C Eurasia Bölgesi Genel Müdürü ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Seung Soo Lee yaptığı açıklamada, “1915Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu Projesi’nde çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Kablolar monte edilince köprü tabliyesini taşıyacak ana kablolarımız da tamamlanmış olacak” dedi. 

Lee, “İki kıta arasındaki geçişi 6 dakikaya indirecek olan 1915Çanakkale Köprüsü; planlanan diğer otoyollar ile birlikte Anadolu ve Avrupa arasındaki lojistik faaliyetlerde İstanbul Boğazı geçişine bir alternatif olacak. Aynı zamanda da Batı Anadolu ile Avrupa ülkeleri arasında doğrudan bağlantı sağlayarak, bütün bu ulaşım ağının odak noktasında yer alacak” dedi. 

 1915Çanakkale Köprüsü Nedir?

Karayolları Genel Müdürlüğü, 1915Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi’nde benimsenen Kamu Özel Sektör İşbirliği modeli çerçevesinde Türk ve Koreli firmaların oluşturduğu bir konsorsiyumu görevlendirmiştir. 1915Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi’nde görevlendirilen Çanakkale Otoyol Köprüsü İnşaat Yatırım İşletme A.Ş., konsorsiyum ortaklarının Proje’ye münhasır kurduğu ortak girişim şirketidir.

Görevli Şirket’in ortakları Türkiye’den Limak (limak.com.tr) ve Yapı Merkezi (ym.com.tr) ile Güney Kore merkezli Daelim (daelim.co.kr) ve SK E&C (skec.com) firmalarıdır. Görevli Şirket'in her biri büyük ölçekli altyapı ve ulaşım projeleriyle tanınan ortakları, dünyanın farklı bölgelerinde kazandıkları deneyimleri 1915Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu’nun tasarım, finansman, inşaat ve işletme aşamalarına aktararak kendi teknik uzmanlıklarıyla Proje’ye katkı sağlamaktadır.

  • 1915Çanakkale Köprüsü ile Asya ve Avrupa denizin üstünden dördüncü kez, toplamda ise altıncı kez birleştirilmiş olacak.
  • Tamamlandığında 2023 metre orta açıklığı ile dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü olacak olan 1915Çanakkale Köprüsü, 334 metrelik tepe noktası yüksekliği ile de dünyanın en yüksek kuleli asma köprüsü unvanına sahip olacak.
  • Köprünün ayakları arasındaki 2023 metrelik orta açıklık, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş Yılı’nı sembolize edecek.
  • Deniz seviyesinden itibaren 318 metre kule yüksekliği ise Türk milletinin bağımsızlığını kazanmasındaki en önemli tarihlerden biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni sembolize edecek.
  • 1915Çanakkale Köprüsü’nün toplam uzunluğu 2023 metre orta açıklık, 770’er metre yan açıklıklar ile 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle beraber 4608 metre olacak. 
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)