Nagehan Alçı, Başkanlık Sistemi İle İlgili Yanıldığını Söyledi

 Nagehan Alçı, Türkiye'de ciddi bir kutuplaşma olduğunu, Türkiye için en iyisi konusunda buluşmanın herkes için daha iyi olacağını düşündüğünü söyledi.

Güncel 03.10.2021, 14:46
Nagehan Alçı, Başkanlık Sistemi İle İlgili Yanıldığını Söyledi

Nagehan Alçı: Türkiye büyük bir kutuplaşma içinde olduğunu, 2023'te çok daha vahim şeyler yaşanabileceğini belirterek, "Başkanlık sisteminin Türkiye'ye fayda sağlayacağını söylemiş ve yanılmış bir gazeteciyim" dedi.

Yazdıkları ve konuştuklarıyla dikkatleri üzerine çeken Gazeteci Yazar Nagehan Alçı, Türkiye'de mevcut olan başkanlık sistemi yerine geçmişteki parlamenter sistemden farklı bir başkanlık sistemi önerdi. Habertürk yazarı Nagehan Alçı, sistemi ve Türkiye'nin bu değişimden görebileceği faydaları RS FM'de Ali Çağatay'la Seyir Hali programında değerlendirdi.

Nagehan Alçı, "Türkiye'de bu kadar sert tartışmalar yaşanırken sistem değişikliğini 2023'te planlanan seçimlerin sonrasına atma hedefinde olursanız, bu tansiyonu 2023'e kadar taşımak çok zorlaşır. Türkiye'de ciddi bir kutuplaşma var. Konuşarak Türkiye için en iyisi konusunda buluşmanın herkes için daha iyi olacağını düşünüyorum" dedi.

Yazılarında yanlış algılanan noktalar olduğunu belirter Nagehan Alçı, "Ben eskiye dönmek gerektiğini söylemiyorum. Sistemin doğru işlediğini de söylemiyorum. Başkanlık sisteminin Türkiye'ye fayda sağlayacağını söylemiş ve yanılmış bir gazeteciyim. Gerçekten doğru dürüst işleyen dar bölge sistemi üzerine kurulmuş bir tam başkanlık sisteminin doğru olduğunu düşünüyorum." diyerek, "Türkiye'de gerçek anlamda güçler dengesinin oturduğu bir başkanlık sistemi hayata geçirilmiş olsa bugün çok farklı bir noktada tartışmaları yapıyor olabilirdik" dedi.

Alçı, güç dengesinin adil dönüşümü için muhalefet ve iktidarın beraber 2023 seçimi öncesinde sistem değişikliğine gitmesinin önemli olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Bu sistem iktidar güçlerine çok fazla alan açıyor. Bu alanı şu an iktidar güçleri yeterince kullanıyor değil. Ben kullansınlar demiyorum. Mevcut güç kullanımının fazla olduğunu düşünüyorum ama şunu da söyleyeyim. İsterse bu sistem iktidar sahiplerine mevcut kullandıkları gücün on kat daha fazlasını kullanma şansı sunuyor. Önemli olan Türkiye'deki güç dengesini daha adil bir şekilde dönüştürmek için muhalefetin istediği sistem değişikliğini seçimlerden önce iktidarla birlikte yapmaktır, bu muhalefetin ulaşmak istediği hedef açısından da Türkiye'deki ortamı yumuşatmak açısından da daha akılcı. O yüzden iktidar ve muhalefetin yeni bir sistem arayışında bence müzakerelere başlamaları doğru olur."

Türkiye'de bu kadar sert tartışmalar yaşanırken şayet sistem değişikliğini 2023'te planlanan seçimlerin sonrasına atma hedefinde olursanız o zaman bu tansiyonu 2023'e kadar taşımak çok zorlaşacağını, Türkiye'de ciddi bir kutuplaşma olduğunu, her türlü süreç yaşanabileveğini söyledi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)