Alexa

Ne mutlu Türküm İfadesini Kaldıran da Reşit Galip miydi?

 Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Çözüm sürecinde davullarla, zurnalarla şehirlerimizin meydanlarından ne mutlu Türküm ifadesini Kaldıran da Reşit Galip miydi?

Ne mutlu Türküm İfadesini Kaldıran da Reşit Galip miydi?

Türk Eğitim Sen'in “GÖNÜLLERİ BİRLEŞENLER BÜYÜK TÜRKİYE BULUŞMASI” temasıyla düzenlenen toplantıda konuşan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Öğrenci Andı ile ilgili önemli açıklamalar yaparak, "Çözüm sürecinde davullarla, zurnalarla şehirlerimizin meydanlarından ne mutlu Türküm ifadesini Kaldıran da Reşit Galip miydi?" dedi.

Genel Başkan Talip Geylan, Türk Eğitim-Sen’in talebi üzerine Danıştay 8’inci Dairesi’nin Öğrenci Andı’nın yeniden okullarda okutulmasına yönelik kararını hatırlatarak, “Danıştay, Öğrenci Andı’nın içerik ve usul itibari ile eğitimin bir parçası olduğunu ısrarla vurgulamıştır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı’nın grup toplantısında ortaya koyduğu tavırdan sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın aynı gün Danıştay İdari Dava Kurulu’na temyize başvurduğunu dile getiren Geylan, “Danıştay MEB’in temyiz başvurusunu tarafımıza tebliğ etti. Buna bir cevap yazacağız. Tabi hukukun bu süreçten sonra nasıl bir karar vereceğini kaygıyla bekliyoruz. İnşallah yargı vicdanının sesini dinler” dedi.

Öğrenci Andı’ndaki Türlük vurgusunun etnik bir yapının tanımı değil, bu topraklarda yaşayan, devletimize sadakat ile bağlı olan her bir vatandaşı kapsayan bir milli kimliği ifade ettiğini işaret eden Talip Geylan, “Büyük Atatürk’ün de dediği gibi; ‘Türkiye Cumhuriyeti kuran Türkiye halkına Türk Milleti’ denir. Yine Anayasamızın 66. Maddesi, ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür’ der. Sayın Cumhurbaşkanımız da benzer bir vurguyu ‘Benim için şereflerin en büyüğü, Türk milletinin bir ferdi olmaktır’ diyerek yapmıştır. Ama seçim sürecine girildiğinden dolayı mıdır bilinmez, Öğrenci Andı’na karşı yeni tavrı manidar buluyoruz."dedi.

Öğrenci Andı’nın yazarı Reşit Galip’in adının tartışmaya açıldığını da sözlerine ekleyen Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Geylan, “Tartışma konumuz Reşit Galip değil ki! Velev ki Reşit Galip, Türk Ocaklarını kapatmış, Türkçe ezanı getirmiş olsun, yazar bu dünyadan göçüp gitti. Zaten iyi ya da kötü yaptık hesabını artık ilahi adalete karşı verecektir. Biz de o zaman şunu sorarız: Diyelim ki, Türk Ocaklarının kapatılmasında Reşit Galip’in eli vardı. Türkçe Ezanı getiren de Reşit Galip idi. Peki, çözüm sürecinde davullarla, zurnalarla şehirlerimizin meydanlarından ‘Ne Mutlu Türküm’ tabelalarını kaldıran da Reşit Galip mi idi? Valilik tabelalarından T.C. ibaresini ya da devlet şeref madalyasından Atatürk siluetini kaldıran da Reşit Galip miydi?" şeklinde konuştu.

2009 yılında bir vatandaşımızın Andımızın okullarda okutulmaması için MEB aleyhine dava açtığını ve bunun üzerine MEB’in savunma metni gönderdiğini hatırlatan Geylan, “Bugün biz ne diyorsak işte o savunma metninde de AKP’li Bakan Sayın Nimet Çubukçu aynısını hatta daha fazlasını söylüyor. İktidar partisi değişmedi. Peki ne değişti? Öğrenci Andı 2013 yılında adına çözüm denilen, bize göre çözülme olan sürece kurban edildi. Buradan Milli Eğitim Bakanlığı’na ve Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum: Öğrenci Andı konusunda milletimizin durduğu çizgide durun. Fikri zikri bulanık, karanlık olan etnik özürlü marjinal grupların kuru gürültüsüne pabuç bırakmayın. Hatta gelin hodri meydan! Öğrenci Andı’nı referanduma götürelim. Milletimiz ne diyor ise, başımızın üstünde yeri vardır." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı’nın “Bunlar saçma sapan şeylerle gençliği yönlendirme gayreti içerisindeler” şeklindeki sözlerini de değerlendiren Genel Başkan Talip Geylan; “Sayın Cumhurbaşkanım; Doğruyum demek mi saçma sapan, çalışkanım demek mi saçma sapan, Ne mutlu Türküm diyene demek mi saçma sapan?” diye sordu.

Galip Geylan açıklamasını şöyle sürdürdü;

Danıştay İDDK Türk milletinin beklentisi doğrultusunda karar vermez ise Türk Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerimiz öğrencilerimize ANDIMIZI okutacaklardır. Söz veriyoruz: Öğretmeye devam edeceğiz!”

Cumhurbaşkanı’nın “Milletimize tepeden bakan, milletimizi kömürcü makarnacı diye aşağılayanlar uzun zaman sonra yeniden piyasaya çıktılar” şeklindeki sözlerine de dikkat çeken Geylan, “Milletimize makarnacı, kömürcü diyenin Allah belasını versin. Öğrenci Andı’nın gerçek sahibi, değerlerimiz üzerinden siyasi/ideolojik nemalanma gayretinde olanlar değil, Türk milletidir” dedi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2018, 19:53
YORUM EKLE