Nevzat Tarhan: Türkiye’nin ilk bilim ve fikir festivali

Türkiye’nin ilk Bilim ve Fikir Festivali, 'Fikrini Kendine Sakla-Ma' mottosu ile 8’inci kez düzenlendi.

Güncel 13.05.2022, 21:51 13.05.2022, 23:07
Nevzat Tarhan: Türkiye’nin ilk bilim ve fikir festivali

Üsküdar Üniversitesinin İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde liselere yönelik gerçekleştirdiği Türkiye’nin ilk Bilim ve Fikir Festivali, “Fikrini Kendine Sakla-Ma” mottosu ile 8’inci kez düzenlendi.

Lise dönemindeki gençlerin proje kültürü ile girişimcilik pratiğini güçlendirmek ve hayatı kolaylaştırmalarını sağlamak üzere Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler, Fen ve Teknoloji kategorilerinde düzenlenen festivalde gençler, oyunlar ve konserlerle renkli bir gün geçirdi. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, dünyadaki yeni buluşların temelinde farklı ve aykırı düşünme, zihinsel isyan ve zihinsel itiraz bulunduğunu belirterek “Uslu çocuk çağı yakalayamaz, bize sunulan rutinin dışına çıkmamız gerekiyor. Rutinin içinde kalan kişi bir şeyi keşfedemez.” dedi.

Üsküdar Üniversitesinin İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle lise öğrencilerine yönelik düzenlediği 8. Bilim ve Fikir Festivali yine renkli anlara ev sahipliği yaptı. Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşkesi’nde düzenlenen festivalin ödül töreni ise Emir Nebi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Türkiye’nin ilk bilim ve fikir festivali

Öğrenme teorisininin değiştiğini, daha önce disiplinli, baskı, otoriter ortamında öğrenmenin olduğunun kabul edildiğini belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Ama 21. Yüzyıl becerisi olarak deneyimleyerek öğrenme kavramı ortaya çıktı. İnsan beyni en iyi deneyimleyerek öğreniyor. Eğlenceli ve disiplinli olduğu zaman öğreniyor. O halde domates festivali var, neden bilimin festivali yok dedik. Neden bir projeyi ve bilimi eğlenceli ve kendi içerisinde disiplinli olan bir ortamda ele almıyoruz diye düşündük. Eğlenceyle projeyi birleştirecek bir çalışma başlattık. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz de buna çok sahip çıktı.”dedi.

Düşüncenin üretiminde hayal kurma var

Gençlerin gözlerindeki ışıltıyı gördüğünde bu festivalin gerçekten işe yaradığını anladıklarını kaydeden Prof. Dr. Tarhan, “Projenin saçma olması bile bir değerdir. Birçok düşüncenin üretiminde hayal kurma var. Amaca yönelik hayal kuruyorsunuz. Hayal kurduktan sonra kuluçka dönemi oluyor. Kuluçka döneminde aylak beyin başka şeylerle meşgul olurken mesela Arşimet suyun kaldırma kuvvetini hamamda bulmuş, Newton yerçekimi kanununu elma ağacının altında dinlenirken buluyor.” dedi.

Uslu çocuk çağı yakalayamaz, rutinin dışına çıkmamız gerekiyor

Tarhan, dünyadaki yeni buluşların temelinde farklı düşünmek ve aykırı düşünmenin olduğunu kaydederek “Bu zihnimizin yapabileceği bir şey. Bu farklı düşünmekle ilgili, aykırı düşünmekle ilgili, zihinsel isyanla ilgili, zihinsel itirazla ilgili… Bunları yapmamız gerekir. Bize sunulan rutinin dışına çıkmamız gerekiyor. Rutinin içinde kalan kişi bir şeyi keşfedemez. Çok iyi ikinci adam olursunuz ama bir şeyi keşfedemezsiniz. Onun için gelişmiş ülkelerde aykırı düşünenleri, farklı düşünenleri, eleştirenleri, aykırı tipleri ödüllendirirler ki insanlığı değiştirbilir diye. Bizde uslu çocuk metodolojisi gidiyor. Uslu çocuklar çağı yakalayamaz. Sorgulayan, düşünen, itiraz eden ama bunu belli bir kültür içinde yapan bir genç geleceği yakalamış bir gençtir. Gençlerdeki o heyecan ve keşfediciliğe bir şey katmak gerekiyor.” dedi.

Tutkulu projesi olanlar kazanıyor

Projecilikte laboratuvarda yatıp kalkan, tutkulu projesi olan kişilerin kazandığını kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Tutkulu projesi olanlar kazanıyor. Aşkla ve şevkle projeye sarılırsa proje oluyor. Aziz Sancar’a bakın, laboratuvarda yatıp kalkarak bu şekilde oluyor. Yaptığın işe mutlaka heyecanını ve tutkularını katmak gerekiyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi patentleme masraflarını karşılıyor

Açılış konuşmaları kapsamında kürsüye gelen Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Konuk, bu yılki festivale 131 okuldan 211 öğretmen rehberliğinde 513 öğrencinin yaklaşık 300 projeyle katıldığını belirterek ilgisinden dolayı festivale katılan öğrencilere teşekkür etti. Konuk, değerlendirme sonunda 193 projenin ön elemeyi geçtiğini kaydetti. Prof. Dr. Muhsin Konuk, bu yıl ilk kez BFF Özel Ödülü verildiğini de söyledi. Konuk, üniversite olarak patentlemeye önem verdiklerini belirterek “Üsküdar Üniversitesi, birinci, ikinci ve üçüncü olan projelerin patentleme işlemlerinin bütün masraflarını karşılamak üzere destek veriyor. 7. BFF’deki altı proje patentlemeye hak kazandı. Bunlardan ikisinin başvurusu gerçekleşti. Diğerleri de hazırlık aşamasında.” dedi.

Ürettiğiniz bilgi kadar güçlüsünüz

İstanbul İl Milli Eğitim Şube Müdürü Abdurrahman Ensari de Üsküdar Üniversitesi iş birliğinde düzenledikleri festivale katkı sunmaktan onur duyduklarını belirterek gençlere fikirlerini ifade etmekten çekinmemeleri gerektiğini söyledi.  Abdurrahman Ensari, “Proje ve fikirler bu şekilde ortaya çıkıyor. Farklılıklarınızı destekleyen aile ve öğretmenleriniz varsa düşündüklerinizi gerçekleştirmek için Üsküdar Üniversitesi gibi üniversiteniz varsa sırtınız kolay kolay yere gelmez. 8. Bilim ve Fikir Festivali için Üsküdar Üniversitesi’nin öncülüğü için özellikle teşekkür ediyorum.”dedi. “Bilgi, en büyük güçtür” diyen Abdurrahman Ensari, “Ürettiğiniz bilgi kadar güçlüsünüz. Dünyada artık mücadeleler özellikle enerji, gıda, ilaç ve teknoloji konusunda mücadele var. Bu alanlarda ürettiğinizde ve söz sahibi olduğunuzda dünyaya da hükmedebiliyor ve yön verebiliyorsunuz. Bunun için gücünüzü ve enerjinizi bilgiyi üretme noktasında yoğunlaştırıyorsunuz. Ancak şunu da unutmamak lazım sadece bilgiyi üretmek yetmiyor, bilginin kontrol edilmesi de gerekiyor. Yani onu gerektiği yerde gerektiği kadar kullanmak durumundayız.” dedi.

Beynin aylak moduna izin verilmeli

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökben Hızlı Sayar, törende eğlenceli sunumuyla gençlere tavsiyelerde bulundu. Yaratıcılığın artırılması ve başarılı olmada ıraksak düşüncenin önemine işaret eden Sayar, “Bir işe hızlı başlayıp yavaş bitirenler bizim sevdiğimiz, beyin yapısını sevdiğimiz insanlar. Hızlı başlayıp yavaş bitirmek önemli. Engeller karşısında yılmamak gerekiyor. Aslında engeller bizi yavaşlatıyor, aslında her engel biraz daha o konuda düşünmemizi sağlıyor. O projede başarılı olmaniz için üzerinde daha fazla düşünmeniz gerekiyor. Dış motivasyon ve iç motivasyon önemli. Geniş ilgi alanına sahip olmalısınız. Beynin aylak modu diye bir şey var. Baktığınızda bir şey yapmıyorsunuz, hülyalara dalmışsınız. Beyin kendi içinde konuşuyor. Oysa biz hep birşeyler yaparak beynin aylak moda geçmesine izin vermiyoruz. Oysa beyin iç konuşmasını yapsın, kendi kendini besleyebilsin. Bunun sonunda başarılı şeyler mutlaka çıkacaktır.” dedi.

Fikrini Kendine Sakla-Ma

Üsküdar Üniversitesi 8. Bilim ve Fikir Festivali’nde projeler Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler, Fen ve Teknoloji olmak üzere üç kategoride yarıştı. Bu yıl, “Fikrini Kendine Sakla-Ma” mottosuyla düzenlenen festivalde dereceye giren projeler ödüllendirildi. Her üç kategoride ilk üç dereceye giren projelerden birinci olanlara 10 bin lira, ikinci olanlara 5 bin lira, üçüncü olanlara 3 bin lira, 4. 5. ve 6.’ya ise 1000’er lira başarılı proje ödülü takdim edildi. 

Fen ve Teknoloji kategorisinde kazananlar…

Fen ve Teknoloji kategorisinde İstanbul Atatürk Fen Lisesi’nden Salih Çelik, Burak Eren Demir ve Muhammet Başar Özcan, “Görüntü İşleme ile Ekosistemi Koru” isimli projeleriyle birinci oldu. Öğrenciler ödüllerini danışman öğretmenleri Mehmet Durmuş’la beraber aldı.

Fen ve Teknoloji kategorisinde Habire Yahşi Anadolu Lisesi’nden Nursima Yağız ve Yiğit Mert Demir, “RobotİKA Çok Maksatlı İnsansız Kara Aracı” isimli projeleriyle ikinci oldu. Öğrenciler ödüllerini danışman öğretmenleri Hacer Şahin ile birlikte aldı.

Fen ve Teknoloji kategorisinde üçüncülüğe ise Özel Enka Lisesi’nden “Müsilaj Oluşumunu Engelleyen Sıfır Atıklı Nanoteknolojik Endüstriyel ve Evsel Atık Su Filtresi” isimli projeleriyle Doruk Kaşıkçı ve Ömer Turgut Kayış layık görüldü. Öğrenciler ödüllerini danışman öğretmenleri İsmail Pektaş ile beraber aldı.

Mansiyon aldılar

Fen ve Teknoloji kategorisinde Çatalca Anadolu Lisesi’nden Burak Baki Yavuz, Mehmet Yasin Saraydaroğlu ve Yusuf Arda Göçer, danışman öğretmenleri Belgin Çallı ile hazırladıkları “D.N.E.S (Domestica Nationalis Electronic Solenoid ) : Yerli Araçlarda Kullanabilecek Verimli Bir Motor Tasarımı ve Bir Araç Üzerinde Denemeleri” isimli projeleri, Çemberlitaş Anadolu Lisesi’nden Doğan Can Bağrıaçık ve Damla Nur Temur, danışman öğretmenleri Süleyman Alpkan Akkuş  ile hazırladıkları “FEKAYAPP” isimli projeleri ve Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Mehmet Burak Akel ve Hüseyin Sinan Keleştemur, Ersin Ertürk danışmanlığında hazırladıkları “Doğada Bulunan Geometrik Örüntülerin Üretim Endüstrisinde Verimlilik İçin Kullanılması” isimli projeleri ile mansiyona layık görüldü.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)