banner434

banner433

Noter Onaylı Tercüme Nasıl Olur?

Güncel 19.04.2022, 15:56
Noter Onaylı Tercüme Nasıl Olur?

“Noter tasdikli tercüme” terimi, noter tarafından resmi olarak onaylanmış bir tercümeyi ifade eder. Noter, hükümet tarafından atanan ve doğum belgesi ve evlilik cüzdanı gibi belgeleri onaylayabilen bir memurdur. Noter tasdikli çeviriler, birçok durumda kullanılır: Noter onaylı bir çeviri, ticari veya yasal bağlamda gerçek bir belge olarak kullanım için uygundur.

Noter onaylı tercüme, bir tercüman tarafından tercüme edilmiş ve resmi makamlarca onaylanmamış tercümedir. Noter tasdikli bir çeviri mahkemede delil olarak kullanılabilir. Orijinal belgenin doğru çevrildiğini kanıtlamak için de kullanılabilir. Noter tasdikli bir çeviri, ülkenin devlet kurumu tarafından lisanslanmış veya onaylanmış profesyonel bir tercüman tarafından tamamlanmalıdır.

Noter Onaylı Tercüme Süreci

Noter tasdikli çeviri, belgelerin diğer dillere çevrilmesi ve tercümelerin doğruluğunun teyit edilmesi işlemidir. Bir çevirinin noter tasdiki süreci üç adımda gerçekleştirilir;

  • Tercüman, tercümesini yetkili kişi veya kuruma teslim eder.
  • Yetkili kişi veya kurum çevirinin doğruluğunu teyit eder.
  • Doğrulamadan sonra noter bunu imzalar ve resmi bir mühürle damgalar.

Çevrilen metin daha sonra yasal kanıt olarak kullanılabilir. Görüldüğü üzere Noter tasdikli tercüme, noter tarafından belgenin bir dilden diğerine doğru şekilde çevrildiğinin tasdik edilmesi işlemidir. İşlem sadece çevirinin kanıtını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda her iki dilin bütünlüğünü de korur. Bu tip tercümeler belgenin bir tercüman tarafından çevrildiği ve aynı zamanda resmi mührü ile imzalayıp kaşelendiği bir çeviri türüdür. Genellikle mahkeme davalarında delil olarak veya yasal olarak bir anlaşmanın yapıldığını kanıtlamak için kullanılır.

Noter Onaylı Yeminli Tercüme Neden Kullanılır?

Noter tasdikli tercümeler, belgenin yetkili bir tercüman tarafından tercüme edildiğini, usulüne uygun yapıldığını ve resmi mührünün bulunduğunu temin etmek için kullanılır. Bu, çeviri sürecinde herhangi bir hata olmamasını ve nihai üründe herhangi bir yanlışlık olmamasını sağlar. Noter tasdikli tercümeler, özellikle uluslararası ticaret yaparken veya yasal işlemler yapılırken kanıt olarak birçok farklı amaç için kullanılabilir. Yani, noter tarafından onaylanan bir tercüme türüdür.

Noter onaylı çeviri bir dilden başka bir dile tercüme edilmeli ve tercüman bunun için gerekli niteliklere sahip olduğunu kanıtlamalıdır. Noter onaylı yeminli tercüme genel olarak belirtilen amaçlar doğrultusunda kullanılır. Bir belgenin orijinali ile aynı şekilde çevrildiğini ve yasal geçerliliği olduğu göstermeyi sağlar.

Noter Onaylı Tercümeyi Kim Yapar?

Noter onaylı tercümeler belgenin gerçekliğini doğrulamak için yasal ve mali belgelerde kullanılır. Bu tercümeler resmi bir noter tarafından tasdik edilmiş, yasal olarak kabul edilmiş bir tercümedir. İş dünyasında ve yasal belgelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Noter onaylı tercüme bürosu tarafından bu türde çeviriler sağlanabiliyor. Herhangi bir alanda gerekli olan resmi çeviri, büro bünyesinde bulunan yeminli tercümanlar tarafından yapılır. https://www.glovegatercume.com/noter-onayli-tercume/ linkinden detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Yorumlar (0)