Öğrencilere Uyarı: Okumadan Sakın İmzalamayın

Tüketici Dernekleri Federasyonu  (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, Üniversiteyi kazanan öğrencilere önemli uyarılarda bulunarak, Öğrenciler seçtikleri yurt ile yapacakları yıllık sözleşmeyi çok iyi okuduktan sonra imzalamalarını hatırlattı.

Güncel 15.08.2019, 00:23 15.08.2019, 13:27
Öğrencilere Uyarı: Okumadan Sakın İmzalamayın

Öğrenciler seçtikleri yurt ile yapacakları yıllık sözleşmeyi çok iyi okuyarak imzalamaları konusunda uyarıda bulunan Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, Yurdun mutlaka MEB'den onaylı olmasına dikkat edilmesi gerektiğini, Aksi takdirde ödenen paraların boşa gidebileceğini söyledi.

Özel yurt ve ev uyarısı

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanması ardından öğrencilerin özel yurt veya ev tutarken mağdur olmaması için uyarılarda bulunan TÜDEF Genel Başkanı Koçal, üniversiteye yeni yerleşen öğrencilerin Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun (YURTKUR) yurtlarına yerleşememeleri durumunda özel yurtları ve ev kiralamayı tercih ettiklerini ifade ederek, hata yapabileceklerini veya dolandırıcılarla karşı karşıya kalabileceklerini söyledi. Özel yurtlarla sözleşme imzalarken dikkat edilmesi gereken hususların altını çizerek şunları kaydetti:

  • Yurdun öğrencilere vereceği hizmetler çok iyi sorgulanmalı
  • Güvenlik, temizlik, ısınma, yemek, ders çalışma alanları, konaklama yapılacak odalar, özel etüt odaları, kantin ya da dinlenme bölümleri gibi sosyal mekanlar görülerek karar verilmeli.
  • Öğrenciler, özel yurt ile sözleşme imzalamadan önce yurdun kendisine vereceği hizmetlerin tamamını ayrıntılı olarak sözleşmeye yazdırmalı.
  • Öğrenciler seçtikleri yurt ile yapacakları yıllık sözleşmeyi çok iyi okuyarak imzalamalı.
  • Yurdun mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onaylı olmasına dikkat edilmeli.
  • Yurtların sözleşme imzalama aşamasında depozito talep etmesi halinde bir aylık tutardan fazla ücret verilmemeli ve depozitonun ne şekilde iade edileceğinin açıkça yazılması sağlanmalıdır.

özel yurtlara kayıt yaptıran öğrencilerin imzaladıkları sözleşmeleri 15 Eylül'e kadar feshetmeleri halinde sözleşmede yazılı olan yıllık barınma ücretinin yüzde 10'unu ödemesi gerektiğini ifade eden Koçal, "15 Eylül ve sonrasında ayrılanlar ise barınma hizmeti aldığı aylar ile içinde bulunulan ayın ücretinin tamamını ve kalan aylara ait barınma ücretinin yüzde 30'unu ödemesi lazım." dedi.

Daireyi Görmeden Kapora ve Peşinat Vermeyin

Öğrencilerin kiralık evlerde yaşadığı sorunlar arasında "konutta kaç kişinin kaldığı" konusunun bulunduğunu belirten Koçal, bir takım problemler yaşamamak için bu yüzden kiralık ev sözleşmesi yaparken evde kaç kişinin kalacağı gibi durumlar mutlaka sözleşmede belirtilmesi gerektiğini belirtti.

Ev arayan öğrencileri dolandırmak isteyenlere dikkat çeken Koçal, kişi kendisine ait olmayan dairenin fotoğrafını ilana koyup ilgi çektiğini, bu kişiler kendilerini arayanlara, 'İlandaki daireye çok talep var, ciddi düşünüyorsanız kaporayı yatırın.' şeklinde söylediklerini, Hesaba para yatırıldığında ise telefonlarını kapatıp ortadan kaybolduklarını belirtti. Daire görülmeden peşinat, kapora verilmemesini, depozitonun ev sahibine hatta hatta hesabına yatırılmasın gerektiğini belirtti.

Özel Öğrenci Yurtları

Gayrimenkul uzmanı Hatice Kolçak ise Özel yurt sözleşmesi yapılırken öğrencilerden senet de alınabildiğini aktaran Kolçak, "Yurt çıkmaz kaygısıyla bazı öğrenciler direkt gidip özel yurda yerleşebiliyor. Daha sonra başvuru yaptığı devlet yurdu çıkabiliyor. Ya da öğrenci yurdu beğenmediği için yıl bitmeden başka bir yurda geçmek isteyebiliyor. Bu noktada tüm yılın veya kalınmayan dönemin tamamının parasının ödenmemesi için yurt ile yapılan sözleşme hükümleri önemli. İmzalanan senetler de böyle durumlarda işleme konabilmekte. Bu nedenle verilen senetler her ay için ayrı ayrı imzalanmalı ve borçlu olunan kişi veya kurum adına 'nama yazılı' olacak şekilde düzenlenmeli. Sözleşmeye de yazılmalıdır. Senetlerin ve sözleşmenin birer kopyası da mutlaka istenmelidir." dedi.

Sahte emlakçılar!

Kolçak, ev kiralamada, yüksek aidat, kira, ısınma gibi maliyetlerin dikkate alınmasını kiralama kontratı yaparken şartların iyi okunması gerektiğini aktardı. Kolçak, özellikle kira sözleşmesi yaparken, sahte emlakçılara ve fırsatçı mal sahiplerine dikkat edilmesini söyledi. Sözleşme ile verilecekse senetlerin de birer kopyasının alınması gerektiğini de dile getiren Kolçak, sözleşmenin mal sahibi ile yapılması gerektiğini belirtti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
Yorumlar (0)
13°
sisli