Ordu Kadın Emeği, Fındık Yağı Sabunu İle Tarım Fuarında

Ordu Kadın Emeği Kadın Girişimi ve İşletme Kooperatifi Samsun Tarım Samsun Tarım Fuarı 2021 - Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı'na katıldı.

Güncel 18.09.2021, 13:47 18.09.2021, 14:03
Ordu Kadın Emeği, Fındık Yağı Sabunu İle Tarım Fuarında

Ordu Kadın Emeği Kadın Girişimi ve İşletme Kooperatifi Samsun Tarım Fuarına katıldı. Fındık yağından Sabun yaparak Türkiye'ye örnek olan girişimci bayanların standları ilgi çekiyor.

Ordu Kadın Emeği Kadın Girişimi ve İşletme Kooperatifi ARGE çalışmaları ardından doğal fındık yağından sabun üretimini gerçekleştirmeyi başardıklarını belirtiyorlar. Fatsa Ziraat Odası Toprak Analiz Laboratuvarı’nda yapılan çalışmalar neticesinde kadın girişimciler doğal fındık yağı, organik kestane balı ve kil karışımından fındık sabunu üreterek önemli bir projenin altına imza attılar.

Ordu Kadın Emeği, Kadın girişimi ve işletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan Kocamanoğlu, Öğretim Görevlisi Melike Ataman ve Fatsa Ziraat Odası personeli Kimyager Ömer Yılmaz ile tarım danışmanları eşliğinde, fındığın yağı ve üreticilerin organik kestane balı ile birlikte ordu bölgesinde bulunan yüksek mineral içeren kil birleştirilerek elde edilen doğal sabunlar Tarım Fuarında sergilendi ve satışa sunuldu.

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, T.C. Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası, Samsun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü,  Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği,  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Ziraat Mühendisleri Odası, Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve KOSGEB’in destek ve işbirlikleri ile hazırlanan SAMSUN TARIM FUARI 2021 - 6. Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı Kongre Merkezi'nde devam ederken bayan emeği ve gücünün ne kadar önemli olduğunu da kurdukları standlarla gözler önüne seriyorlar.

Kadınlar, Fındık yağı, Kil, Kestane Balı Kullanarak Sabun Üretti

Fatsa Ziraat Odası Başkanlığı ile Ordu Kadın Emeği Kooperatifinin ortaklaşa yürüttüğü proje olan Fındık yağından sabun üretimi gerçekleştirilerek satışa sunulmaya başlandı.Tarım Fuarında standlarda yerini bulan fındık yağından sabun bir çok derde deva olduğu belirtiliyor. Fındık yağı, kil ve baldan elde edilen sabunların fosfor, potasyum magnezyum ve kalsiyum içeriği sayesinde cilt, saç bakımında ve saç dökülmelerini önlediği, antibakteriyel özelliği ile mantar, egzama gibi cilt rahatsızlıklarında faydalı olacağı belirtildi.

Fatsa Ziraat Odası Başkanlığı ile Ordu Kadın Emeği Kooperatifinin ortaklaşa gerçekleştirdikleri çalışmaların ürünlerini Tarım fuarı Standında  sergilendi. Yetkililerden aldığımız bilgilere göre, Sabunun içinde fındık, kil ve kestane balı bulunuyor.

Türkiye'De ilk olabilecek önemli bir projeye imza attıklarını ve ürettiklerini dile getiren Ordu Kadın Emeği kooperatif Başkanı Nurcan Kocamanoğlu, Fındık Yağından Sabun sürecini anlattı.

Kadın Girişimi ve İşletme Kooperatifi Başkanı Nurcan Kocamanoğlu, “Fındık yağı sabunun hikayesi kişisel bir merakla başladı. Sonrasında üretime başladık. Kooperatifimizi de kurduk ve fındık yağı sabununu üretimini daha da fazla geliştirmek istedik."

Ordu yöresinin  en kıymetli geçim kaynağı olan fındığığın gıda maddeleri dışında kozmetik alanında da değerlendirmek için bu fikirle üretim yaptıklarını, İnsan sağlığına karşı hiçbir olumsuz durumla karşılaşmadıklarını belirten Kocamanoğlu, Başarılı bir işe imza attıklarını, birçok önemli projeyi daha gerçekleştireceklerini ifade ederek şunları söyledi:

"Fındık yağının ortaya çıkışı aslında benim kişisel merakım ve amatör çalışmalarım sonrasında ortaya çıktı. Daha sonraları gelişmeler beni olumlu yönde ilerletti. Bu düşüncemi kooperatifim ile paylaştım. Yöremizde hem ekonomik yönden hemde besin değeri bakımından önemli bir değer olan fındığımız, bunun yanında minarel olarak zengin olan kilimiz yine ekonomik bir değer olan balımızı fındık sabununda birleştirmeyi hedefledik." dedi.

ARGE Çalışmaları Ardından Sabunlarımız Ortaya Çıktı

Fatsa Ziraat Odası Başkanlığı'nın bu çalışmada kendilerine büyük destek verdiklerini ve ev sahipliği yaptıklarını belirten Nurcan Kocamanoğlu," Fındık sabunu ile ilgili düşüncemizi labaratuvar ortamına aktarmayı istedik, fatsa zirat odası'nın analiz labaratuvarında kendi bünyelerinde bulunan Kimyager arkadaşımız yine öğretim görevlisi arkadaşım Melike Ataman ile birlikte, uzun süre devam eder ARGE çalışmaları ardından bu sabunları ortaya çıkardık. Yöremizde bilinen kıymetli kil, fındık ve balın dışında yöremize ait çok fazla endemik bitkiler bulunuyor. Bunların sabunlara girebileceğini, renklendirme ve aroma olarak kullanabileceğimizi de gözlemledik çalışmalarımızda." dedi.

Fındık Yağı Sabunlarımızı Satışa Hazır Hale Getirdik

İnsan sağlığı açısından fındığı çok kıymetli bir besin maddesi olduğunu, gıda olarak zaten tüketildiğini, kil ise meneraller açısından oldukça yüksek ve insan sağlığı açısından önemli olduğunu belirten Kocamanoğlu, "biz bunları bir araya getirerek bileşenlerinden bir sabun elde ettik. ARGE çalışması uzun bir süreydi. Bu çalışmaları kendi üzerimizde uygulayarak, içinde yer alarak, temas ederek ve teneffüs ederek içinde bulunduk. Hiç bir şekilde bir tepkimesi ve reaksiyonunun olmadığını gördük. Biz bu uzun çalışmalar sonrasında gördüğünüz gibi fındık yağı sabunlarımızı satışa hazır hale getirdik. Sabun üzerinde, içerik ve sunumla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. " dedi.

Kocamanoğlu, Fındık sabunun Ordu bölge halkı tarafından ilk olarak kabul görmesi ardından ülke geneline yaydıklarını, kabul göreceğinden şüphe duymadıklarını, emeklerinin karşılığını kadın girişimciler olarak alacaklarını belirtti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)