Ortaylı; Türk Ahlakına Yakışmayan Bir hareket

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kendi adını taşıyan Youtube kanalında koronavirüsle ilgili yayınladığı bir videoda,Türkiye'de korona virüsünün açıklanması ardından vatandaşın marketlere hucum ederek rafları boşaltmasını sert dille eleştirerek, "Türk ahlakına yakışmayan bir hareket" dedi.

Güncel 15.03.2020, 12:29 15.03.2020, 14:42
Ortaylı; Türk Ahlakına Yakışmayan Bir hareket

Korona virüs vakıasının Türkiye'de de görülmesinin ardından marketlerde yaşanan yoğunluğu değerlendiren Prof. Dr.İlber Ortaylı bu durumu "Türk ahlakına uymayan görgüsüzlük" olarak nitelendirdi.

Ünlü Profesör İlber Ortaylı, Kendi adını taşıyan Youtube kanalında koronavirüsle ilgili yayınladığı bir videoda, ülkemizde koronavirüs vakalarının görülmesinin ardından marketlerde yaşanan yoğunluğu, görgüsüzlük ve yağma olarak nitelendirerek, bu şekilde davranan insanların, diğer insanların hakkını gasp ettiğini belirtti.

Koronavirüs hakkında değerlendirmelerde bulunan İlber Ortaylı tepkisini şu şekilde ortaya koydu:

"Sağlık otoritelerin uyarılarına itaat etmek ve söylenenleri harfiyle uygulamak zorundayız. Yasaklara ve talimatlara dikkat etmeliyiz. Bazı kimselerin sanki umumi bir kıtlığa girmişiz gibi panik halinde halinde dükkan yağmalaması çok zekice bir davranış değildir ve Türk tabiatına, Türk geleneğine, Türk vatandaş ahlakına uymayan yeni bir görgüsüzlük tezahürüdür. Türkiye, çevresindeki ülkelere gıda ihraç eden bir ülkedir ve dolayısıyla stokları yeterlki bir ülkedir. Bunu hepimiz biliyoruz. Bunu bildiğimiz halde, insanların bir yıllık ürünü kilerlerine depo edeceklermiş gibi, bir takım yerleri yağmalamasının hiçbir çıkarı yoktur." dedi.

Bize akıl öğretiyorlar

Vatandaş, komşuluk ve insanlık hakları gasp edildiğini belirten Ortaylı, Birilerinin araçlarını doldurup, market raflarını boşaltması, başkalarının oraya gidip ürünü almalarını engellemiş olur. Bu insanlarda vicdani bir rahatsızlık oluşturmalı. Vatandaş, komşuluk ve insanlık hakları gasp ediliyor. Hangi durum bizi böyle bir paniğe sevk ediyor?

Cehalet desek, bunların bazıları hepimiz kadar diplomalı bize akıl öğretiyorlar. Sebebi bulmak çok zor. Allah akıl versin."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)