Ozan Arif Anılıyor (Ozan Arif Kimdir)

Ozan Arif için anma programı düzenleniyor. Peki, Ülkücü sanatçı Ozan Arif (Arif Şerin Kimdir? Ozan arif'in hayatı nasıldır? Asrın Dede Korkut'u olarak ta anılan Ülkücü Ozan için  Mimar Ahmet Vefik Alp'in imzasını taşıyan anıt mezarın da açılışı bugün yapılıyor.

Güncel 13.02.2020, 12:03 13.02.2020, 13:59
Ozan Arif Anılıyor (Ozan Arif Kimdir)

Ülkücü Sanatçı, efsane Ozan Arif, vefatının birinci yılında anılıyor. Ozan Arif için ilk anma programı olacak. Mimar Ahmet Vefik Alp'in imzasını taşıyan anıt mezarın açılışı gerçekleştirdiği anma programı ardından Serra Otel’de anma etkinliği gerçekleşecek.

Ozan Arif, çağımızın Dede Korkut'u olarak ta anılıyor. Ülkücüler üzerinde önemli bir etkiye sahip olan "Ozan Arif (Arif Şirin) kimdir", "Ozan Arif nerede yaşadı" "Ozan Arif'in hayatı nedir?" gibi soruları haber içeriğimizde bulabilirsiniz.

OZAN ARİF KİMDİR?

Giresun'un Alucra ilçesine bağlı şimdiki ismi ile Yükselen eski adı ile Hapu köyünde 10 Haziran 1949`da doğdu. Babası, yörenin sevilen simalarından Muharrem Çavuşun (Muharrem Şirin) oğlu Mehmet Bey, annesi Fatma hanım da, yine komşu köy Demirözü`nden aynı şekilde sevilen Gençağa Eşkünoğlu`nun kızıdır.

Ozan Arif, milliyetçi Ülkücü kimliğiyle de öne çıkan bir sanatçı

Babasının memuriyeti dolayısıyla, ilk ve ortaokulu Samsun`da bitirdikten sonra, hayli kalabalık olan ailesine kısa zamanda maddi yardım yapabilmek düşüncesiyle öğretmen okuluna başlayan Ozan Arif, 1969-1970 döneminde Ordu İli, Perşembe Erkek Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Ozan Arif'in İlk göreve başladığı okul, ailesinin bulunduğu Samsun`da Karaoyumca köyündeki ilkokuldur. Bir yıllık stajyerlik süresinden sonra, yine Samsun`da Devgeriş köyüne tayin olan Ozan Arif, 1972 yılında yine aynı köyde stajyerlik yapmakta olan ve ona ömrü boyunca en büyük desteği veren; Süheylâ hanımla evlendi. Devgeriş köyünde beş yılı öğretmenlik, dört yılı ise okul müdürlüğü olmak üzere, toplam dokuz yıl T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak kamu hizmetinde bulunan Ozan Arif, milliyetçi Ülkücü kimliğiyle de öne çıkan bir sanatçı oldu.

Ozan Arif Almanya'da hangi tarihlerde yaşadı?

Ülkücü Hareketin önemli sanatçılarından olan Ozan Arif, Güzel sanatlara yeteneği, şiire ilgisi ve özellikle şairliğe olan kabiliyetinden dolayı okul çağlarında şiir ve resim dallarında birincilikler ve ödüller almaya başlamıştı. Ozan Arif`in başarıları hayatının ileriki yıllarında yöresel sınırları aşıp Türkiye genelinde de devam etti. 70'ler ve 80'ler boyunca doldurduğu kasetlerle, ülkücü camianın heyecanla dinlediği sanatçılardan birisi olan Ozan Arif, 24 Eylül 1980, 5 Kasım 1991 tarihleri arasında Almanya’da yaşadı.

12 Eylül askeri darbesinden sonra ailesini geride bırakarak yurt dışına çıkmak zorunda kalan Ozan Arif, 1991 yılına kadar sürgünde vatan hasreti çekmişti. 1991’de yurda döndüğünde yaklaşık yarım milyon insan tarafından karşılanmıştı. Bu o zamana kadar kayıtlara geçen en büyük karşılama töreniydi.

Ozan Arif, MHP’de çok önemli mücadeleler vermiştir. Hayatını Türk milliyetçiliği davasına adayan Ozan Arif, bildiği doğruları her yerde söyleyen biri olarak insanların kafasında yer etmiştir.

Ozan Arif’in Hastalığı

Ozan Arif Kaç yaşında Öldü?

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde uzun süre tedavi gören halk ozanı Ozan Arif Şirin, 2017 yılında geçirdiği ameliyat sonrasında sağlığına yeniden kavuştu. Ozan Arif’te bir süre sonra yeniden kanser hücrelerine rastlandı. Ülkücü Ozan,13 Şubat 2019 günü hayatını kaybetti.

Ozan Arif, Hastalığını şöyle Anlatıyor:

"Yapılan son kontrolümde tekrar nüksettiğini, tekrar aynı tedaviyi uygulayacaklarını söyledi doktorlarımız…

Şimdi tekrar aynı tedaviyi tekrarlıyorlar.

İşte o sebeple seyrek yazıyor, seyrek paylaşımlar yapıyorum.

Elbette ki Allah’ın dediği olur.

Ancak Allah’ın verdiği aklın gereğini yerine getirmekle mükellefiz.

Kanserden daha büyük dert olan, adaletsizliklere, kahpeliklere teslim olmadım ki kansere teslim olayım.

Her ne kadar belli mahfillerde ‘geberse de kurtulsak’ gibi temennilerde bulunanlar, temenilerini bana dolaylı yoldan duyurmayı başarsalar da aldırdığım yok.

Yukarıda söylediğim gibi Allah’ın dediği olur. Sevenlerimizin duası, sevmeyenlerimizin nefretini boğacaktır. Ben bundan eminim. Onlar sadece beni değil bir nesli, bir sevdayı dert sahibi yaptılar, işte bu yüzden beni öldürseler bile yazdıklarımı öldüremeyecekler, destanlarıma gücü yetmeyecek onların…"

Ülkücü Ozan Arif'in Anıt Mezarı:

ülkücülerin sembol ismi sanatçı Arif Şirin için yapılan anıt mezar yerine yerleştirildi. Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Şirin için yapılan anıt mezar MHP Genel Merkez binasının da çizimini yapan dünyaca ünlü Mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp tasarladı.

Usta Mimar Ahmet Vefik Alp'in tasarımını üstlendiği, ana kitlesi Muğla'nın Leylak Mermerinden oluşan "Anıt Mezar"ın gövdesinde saz şeklinde derinlemesine bir boşluk bulunuyor. Gövdesinde merhumun milliyetçi kimliğini yansıtan 3 hilal konuşlanmakta. Ozan Arif şiirlerinden birer kıta mezarın yan yüzlerinde yer alıyor. Üst bölümü çevreleyen yatay bant üzerinde tarihteki 16 Türk devletini temsilen kabartma logolar sulunuyor.
Projeyi hazırlayan Prof. Dr. Mimar Ahmet Vefik Alp, anıt mezar hakkında şu açıklamalarda bulunmuştu:

"Merhum ülkücü sanat abidemiz Ozan Arif Şirin beyefendinin ebedi istirahatgahını kederli ailesinin takdir ve teveccühleriyle çizmekte olduğum bilgisi doğrudur. Rahmetli Ozan Arif' imiz sadece dava arkadaşım değil, aynı zamanda kader arkadaşımdır. Türk Dünyası'nın ebedi lideri Merhum Başbuğ Alpaslan Türkeş beyefendinin emanetleri olarak her ne kadar bugün siyasetten uzaklarda ise dek gönüllerinizde küçük bir yerimiz, bir izimiz olduğuna inancım tamdır.Uluslararası ödüllü MHP Genel Merkezi projesini de bendenize emanet eden Başbuğumuza da yakışır bir Anıt Mezar projelendirmek inşallah bendenize nasip olur"

Anıt mezarı yapan Osman Onuktav, Tamamen el işçiliği ile 15 tonluk Muğla Leylak mermerini işleyerek, 7 ton ağırlığında olan mezarı 3 ayda yaptıklrını 13 Şubat 2020 seneyi devriyesine yetiştirdiklerini belirtti.

Ozan Arif, tedavi gördüğü Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 13 Şubat 2019 günü hayatını kaybetmişti. Ozan Arif Sevenleri, ölüm yıldönümü dolayısıyla anma programı düzenledi. Bugün ölüm yıldönümü nedeniyle anıt mezarda, 'Kıranköy mezarlığında) anma programı düzenlenecek.

Aha Geldim Gidiyorum:

Yalan dünya işte senden
Aha geldim gidiyorum
Kalanlara selam benden
Aha geldim gidiyorum

Var mı sana gelip kalan
Baştan başa murad alan
Varın yoğun hepsi yalan
Aha geldim gidiyorum

Dereyi aş tepeyi aş
Sonu yoktur dolaş dolaş
Günden güne yavaş yavaş
Aha geldim gidiyorum

Yalan dünya sana böyle
Kimler konup göçtü söyle
Ben de işte aynen öyle
Aha geldim gidiyorum

Gülemedim şöyle bir gün
Senelerim geçti sürgün
Gönül sevdiğine dargın
Aha geldim gidiyorum

Arif der ki bunca yıl ay
Geldi geçti vay dünya vay
Yaşamaksa yaşadım say

Aha geldim gidiyorum

OZAN ARİF ŞARKILARINI

Aha Geldim Gidiyorum
Ak Mı Kara Mı
Aşığıyım
Bilmek İstiyom
Bir Devrin Destanı
Bizden Söylemesi
Boşver Gönül 
Bu Hale Geldik
Bu Vatan Bizim
Çok gördük 
Değil Mi (Tersine Döner Mi)
Demir Kapılar (3,3b)
Dua (23,4b)
Geçti Bu Ömrüm (Yaşım Otuz) 
Gönül (Yeter Gönül Yeter) 

Gurbet Akşamları (Hiç İstemem) 
İş İşten Geçer 
Kan akmaya Başladı
Körmüsün
Kurban 
Kürtaj 
Mamaktan Gelen Mektup
Mezar Taşı 
Ona Yanarım - Turan Şiiri 
Ölmez Bu Hareket Ölmez Bu Dava 
Plan Yapmayın Plan
Sen Yalnız Değilsin 
Ülkücü Derler Bize
Yeter Gönül Yeter 
Yetiş İmdadıma 
Zamanıdır (Bahar Geldi) 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu