'PKK'nın dayatması üzerine yaptım'

Antalya'da iki kişinin yaralanmasına neden olan bombaları patlatan ve en büyük katliamı yapacakları gün polis tarafından yakalanan H.Ö. ile E.Ö.'nün yargılanmasına devam edildi.

Güncel 22.06.2016, 11:47 22.06.2016, 00:08
'PKK'nın dayatması üzerine yaptım'

Mahkeme başkanı kadın hakim Emel Mehtep Aydın'ın, "Neden vicdan azabı çekiyorsun?" diye sorması üzerine ise "Arkadaşım E.Ö.'nün benim eylemimle ilgisi yoktur. Bu nedenle vicdan azabı çekiyorum. Ben bu eylemi de PKK'nın dayatması üzerine yaptım." dedi.

"AMAÇ BÜYÜK BİR PATLAMA İLE SES GETİRİP TURİZMİ BİTİRMEKTİ"

PKK'nın, Türkiye'deki turizmi bitirmek ve ses getiren eylem yapmak için, Antalya'da eylem kararı aldığını, bu nedenle örgütün kendisini seçtiğini belirten H.Ö., "Şırnak'ın Andaç Köyü'nden sınırı geçerek kaçak mazot, şeker ve tütün kaçakçılığı yapıyordum. Babam korucudur ama ağabeyim A.Ö. 2011 yılında PKK'ya katılmıştı. Ağabeyim aftan teslim oldu. PKK örgütü bir kaç defa ağabeyime geri dönmesi için çağrıda bulundu. Ama o dönmedi. O'nu ve ailemizi sürekli tehdit edip, baskı altına almışlardı. Sürekli tehdit altındaydık. Ben Kuzey Irak'ın DOHOK kentinde inşaat işçisi olarak çalışırken kod adı 'Murat' ve 'Bager' isimli iki PKK'lı yanıma geldi. Örgütün metropollerde eylem kararı aldığını belirterek, Antalya için benim seçildiğimi bildirdiler. Ben bir kez eylemi yaparsam, ağabeyimin yaptığı suçu telafi ederim diye düşündüm. Eylem yapacağım yeri kendim seçebilecektim. Amaç büyük bir patlama ile ses getirip, turizmi bitirmekti." şeklinde konuştu.


E.Ö. ise savunmasında sosyal paylaşım sitesindeki Türk bayrağı ile çekilmiş askerlik fotoğraflarını delil olarak sundu. E.Ö., "Benim PKK ile ilgim yok, sempatizanı da değilim. Eyleme karışmadım. Çocukluk arkadaşım olan H.Ö. ile Antalya'da buluştum. Olanlardan haberim yoktu. Ben buraya iş aramaya geldim." diye konuştu.


Yorumlar (0)