Alexa

Prof. Dr. Halilova Turgutlu’ya Geliyor

Turgutlu Belediyesi ve Turgutlu Azerbaycan Kültür Derneği tarafından tertip edilen ‘Hocalı Soykırımı Anma Konferansı’ na Azerbaycan’ın sembol ismi Prof. Dr. Hanım Halilova konuşmacı olarak katılacak.

Prof. Dr. Halilova Turgutlu’ya Geliyor
banner327

Turgutlu Belediyesi ve Turgutlu Azerbaycan Kültür Derneği katkılarıyla tertip edilen ‘Hocalı Soykırımı Anma Konferansı’ na Azerbaycan’ın sembol isimlerinden Prof. Dr. Hanım Halilova'nın katılacağı belirtildi.

Turgutlu'da, 25 yıl önce Azerbaycan’da yaşanan katliam dile getirilecek. ‘Hocalı Soykırımı Anma Konferansı’ na konuşmacı olarak katılacak olan Azerbaycan’ın sembol ismi Prof. Dr. Hanım Halilova, Ermeni çetelerince Rusların desteğiyle Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde yaşanan zulümleri ve işkenceleri anlatacak.

Hanım Halilova'nın katılacağı program, 25 Şubat Cumartesi saat 19:30’da Turgutlu, Samiye Nuri Sevil İlkokulu Mesadet Özcan Konferans Salonu’nda yapılacak.Turgutlu Belediyesi Başkanı Turgay Şirin; Tüm Turgutlu halkını 26 Şubat 1992’de konferansa davet etti.

Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Hocalı katliamının insan hafızasında kara bir leke olarak kaldığını belirtti. Üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen uluslararası adaletin kör, dünyanın sağır ve dilsiz kaldığını kaydederek şöyle açıklama yaptı: 

Hocalı katliamının yıldönümüne yaklaşıyoruz. Bizler, aradan geçen uzun yıllara rağmen, 25 Şubat'ı 26 Şubat'a bağlayan o kara gece Ermeni kuvvetleri tarafından Hocalı kasabasında yaşanan soykırımda, 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı dahil, 613 soydaşımızın dünyanın gözü önünde katledilişinin matemini yaşıyoruz.

HOCALI KATLİAMI; VİCDANIMIZI DERİNDEN YARALAYAN BİR HADİSEDİR

Hocalı kuşatmasından kaçamayan Azeri kardeşlerimiz şüphesizki yakın tarihin gördüğü en acımasız, en vahşi katliamlardan birini yaşadı. Bu vahşet; ‘Hocalı Katliamı’ olarak insanlığın hafızasına bir kara leke olarak kazındı. Hocalı’da, Müslüman Türk soydaşlarımıza uygulanan soykırım, şanlı Türk Tarihi’nde vicdanımızı derinden yaralayan hadiselerden biridir. Bu soykırımı, bu vahşeti unutmamak, dünyaya duyurmak ise böylesi katliamların bir daha yaşanmaması açısından büyük bir gerekliliktir. Aynı zamandaTürk Milleti’nin boynunun borcudur.

Bu noktada her yıl olduğu gibi bu yıl da, Sayın Ünal Kağbağ başkanlığındaki Turgutlu Azerbaycan Kültür Derneği ile birlikte böylesi önemli bir hadiseyi unutmamak ve unutturmamak adına, katliamın yıldönümünde ‘Hocalı Soykırımı Anma Konferansı’ düzenliyoruz. Konferansın konuşmacılığını, Azerbaycan Kadın Hukukları Müdaafa Cemiyeti kurucusu Prof. Dr. Sayın Hanım Halilova yapacaktır. Kendisini  konferans dolayısıyla Turgutlu'da ağırlayacağız.Turgutlu halkımızı konferansa katılmaya davet ediyoruz.

Bu vesileyle bir kez daha Hocalı’da ve Türk Dünyası'nın her bir köşesinde toprağa düşen şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, adaletin bir gün tecelli etmesini ve akan gözyaşlarının silinmesini temenni ediyorum

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2017, 17:04
YORUM EKLE