Prof. Dr. İlyas Topsakal, Anaokulu Özel Olmamalıdır

Prof. Dr. İlyas Topsakal, Anne kokusu alamayan, annenin kucağında büyümeyen hiç bir çocuğun gerçekten mutlu ve huzurlu olamayacağını, Devletin görevi çocuklarımızın bu ihtiyacını gidermek olduğunu söyledi.

Güncel 24.10.2021, 14:34
Prof. Dr. İlyas Topsakal, Anaokulu Özel Olmamalıdır

Prof. Dr. İlyas Topsakal, sosyal medya Twitter hesabından, çocuk, anne ve Devlet ve eğitimle ilgili bulunduğu paylaşımda önemli hususlara dikkat çekti. Prof. Dr. Topsakal, Anne kokusu alamayan, annenin kucağında büyümeyen hiç bir çocuk, gerçekten mutlu ve huzurlu olamaz. Devletin görevi çocuklarımızın bu ihtiyacını gidermektir." dedi.

Annelerimize 3 yıl aralıksız çocuğuyla bulunma hakkı verilmelidir

Ana okulların yeniden düzenlenmesi gerektiği fikrini savunan İlyas Topsakal, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Orta okullar ve liseler fiziki olarak günümüz okullarında yapılabilir, ilkokuldan artan binalar bunalana kaydırılmalı imkanları çocuk gelişimine göre planlanmalıdır. Yeşil alan ve spor alanı mutlaka olmalıdır, ruhun teskini için mutlaka geleneksel bir sporun varlığı gerekir. Aileler özel okullara hoyratça ve hırsla harcadığı parayı mahallesine harcamalı devlete destek olmalıdır. Bu okullar prefabrik bile olabilir uygun iklimlerde, devasa bütçelere gerek yoktur. İmkanı olmayan çocukların eğitimi tamamen devletin vazifesi olmalıdır. Bu genel ihtiyaca binaen yeniden ana okulları düzenlenmeli; anaokulu özel olmamalıdır. Devletin desteğinde ve her mahallede, köyde yeniden kurgulanmalıdır. Annelerimize 3 yıl aralıksız çocuğuyla bulunma hakkı verilmelidir.

Yavrularımızı statülerine göre farklılaştırırsanız

Çocuklar statülerine göre farklılaştırıldığında mutlu bir millet kurulamayacağını ifade eden Prof. Dr. İlyas Topsakal, sosyal medya platformundaki paylaşımını şöyle devam ettirdi:

Sınavların rekabeti artıran ve çocuklarımızı bireysel hırsa götüren içeriği mutlaka yeniden yapılandırılmalı; kabiliyetlerini ortaya koyan milli özelliklerini destekleyen, sevgiye ve saygıya değer veren bir hale dönüştürülmelidir. Bütün bunların aslında özetinde ilk okullar ve orta okullarda özel okulların imtiyazlarına son vermekle olacağını düşünmemiz gerekir. Ayrıca aileleri, büyüklerimizi ve gönüllü bireylerimizi bu projede kullanma başarılacağını bilmemiz gerekir. Böylece Maddiyatla bulamayacağımız huzur ve mutluluğu çocuklarımızın oyunlarında paylaşımında ve eşitliğinde bulacağımızı garanti edebilirim. Daha hayatın ilk basamağında yavrularımızı statülerine göre farklılaştırırsanız mutlu bir millet kuramazsınız, vesselam.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)