Alexa

Prof. Tellioğlu; Buralar Türkler tarafından idare edildi

Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, sosyal medya twitter adresinden yaptığı paylaşımda, Suriye IX. yüzyıl sonlarından 1919’a kadar Türkler tarafından idare edildiğini belirterek, Bunları görmezden gelerek yapılan değerlendirmelerin tarihi açıdan bir değeri olmadığını söyledi.

Prof. Tellioğlu; Buralar Türkler tarafından idare edildi

Suriye IX. yüzyıl sonlarından 1919’a kadar Türkler tarafından idare edildiğini ifade eden Tarihçi Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, sosyal medya twitter platformunda yaptığı paylaşımda önemli hatırlatmalarda bulundu.

BURALAR TÜRK BÖLGESİYDİ!

 Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, Tolunoğulları, İhşidiler, Büyük Selçuklu, Suriye ve Filistin Selçuklu, Eyyubi, Memlük ve Osmanlı dönemleri Suriye tarihinin bin yıllık parçası olduğunu,. Bunları görmezden gelerek yapılan değerlendirmelerin tarihi açıdan bir değeri bulunmadığını ifade ederek, "Suriye IX. yüzyıl sonlarından 1919’a kadar Türkler tarafından idare edildi. X. yüzyıl ortalarından itibaren ise Türkmenlerin yoğun olarak yerleştiği bir yerdir. 1946’da Fransızlar çekilirken ülkenin üç parçalı olduğunu biliyordu. Lazkiye Nusayri, Şam Arap, Halep Türk bölgesiydi." dedi.

BU RUH AYAĞA KALKTIĞINDA...

Yine daha önce twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Kosovalı ile Samsunluyu, Kerküklü ile Konyalıyı, Halepli ile İzmirliyi, Dramalı ile Kastamonuluyu, Nabluslu ile Orduluyu, Manastırlı ile Malatyalıyı, Diyarbakırlı ile Muğlalıyı, Bakü şehitliğinde bir araya getiren ruh ayağa kalktığında bütün hesapların yeniden yapılacağını belirtmişti.

Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu'nun Karadeniz tarihi hakkında yeni bir çalışması daha yayınlandı.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 16:46
YORUM EKLE

banner325