Proje Okulları Kimsenin Babasının Çiftliği Değildir

Proje okullarına yönetici atamalarının MEB Yönetici Atama Yönetmeliği kapsamında olmadığına dikkat çeken Geylan, “Atanacak yönetici ve öğretmenlerde öyle bir kısım yeterlilikler falan da aranmıyor. Geçmiş tecrübeler gösteriyor ki, yandaşlık vasıflarına haizseniz yeterli” dedi.

Güncel 26.04.2021, 23:20
Proje Okulları Kimsenin Babasının Çiftliği Değildir

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, proje okullarına yönetici ve öğretmen atama sürecinin devam ettiğini belirtti. Ancak yönetmelikle ilgili kılavuzun da, duyurunun da yayınlanmadığını belirten Geylan,  “Atanacak yönetici ve öğretmenlerde öyle bir kısım yeterlilikler falan da aranmıyor. Geçmiş tecrübeler gösteriyor ki, yandaşlık vasıflarına haizseniz yeterli” dedi.

Geylan, proje okullarının “Yandaş yönetici atama projesi” olmaktan kurtarılması gerektiğini söyleyerek, "Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un, proje okullarına yönetici ve öğretmen atama sürecindeki mevcut arazlı düzene son vermesi gerektiğine dikkat çeken Genel Başkan, “Diğer okullarımız gibi, bu okullarımız da yönetici atama yönetmeliğine tabi olmalı ve süreç sadece liyakat üzerinden yürütülmelidir” diye konuştu.

PROJE OKULLARI

Genel Başkan Talip Geylan açıklamasında “Sınavla öğrenci alan ve akademik başarısı üst düzey öğrencilerimizin okuduğu okullar, kamuoyunda bilinen adıyla PROJE OKULLARI, öğrencilerin okuduğu okullar olduğunu belirterek, "Peki ülkemizin geleceğini tayin edecek potansiyelimiz olan bu okullarımıza yönetici ve öğretmen tayini nasıl yürütülüyor? İşte orası hak getire.. Örneğin, önceki öğretim yılında yaptığımız tespitlere göre, ülke genelinde 940 proje okulunun 829 tanesinin müdürünün aynı sendikanın üyesi olduğunu tespit etmiştik. Bu tablonun iki izahı vardı: Ya en liyakatli yöneticilerin hepsi bir sendikada toplanmışlardı (!) ya da MEB söz konusu bu okullara yönetici atama işini bir sendikaya ihale etmişti. Önümüzdeki öğretim yılı için de proje okullarına öğretmen ve yönetici atamasıyla ilgili başvuru süreci devam ediyor. Süreç dediysem, lafın gelişi; ne kılavuz yayınlanmış, ne duyuru var. Kara düzen devam ediyoruz yani…" açıklamasında bulundu.

Proje okulları, Bakanlığa bağlı olmadığı için, bu okulların yönetici atamaları MEB Yönetici Atama Yönetmeliği kapsamında yürümediğini, atanacak yönetici ve öğretmenlerde öyle bir kısım yeterlilikler aranmadığını belirten Geylan, "Nitekim aldığımız bilgiler, şimdi de benzer durumların tüm hızıyla yaşandığına işaret etmektedir. Okul, ilçe ve il milli eğitim müdürlerini tahakküm altına almaya çalışan bir takım dışarıdan yapılar tarafından hazırlanan atama listeleri havalarda uçuşuyormuş!" dedi.

Proje okulları “Yandaş yönetici atama projesi” olmaktan kurtarılması gerektiğini belirten Talip Geylan, "Diğer okullarımız gibi, bu okullarımız da yönetici atama yönetmeliğine tabi olmalı ve süreç sadece liyakat üzerinden yürütülmelidir. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 23 Ekim 2018’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan 2023 Eğitim Vizyonu Tanıtım Toplantısı’ndaki konuşmasında şu ifadeleri özellikle vurgulayarak dile getirmişti: “Eğitim yönetiminde ehliyet ve liyakat olmazsa olmazımızdır. Bakanlığın en üst yöneticilerinden okul müdürlerimize kadar tüm yönetim kademelerimizi bu anlayışla ve dış müdahalelere kapalı bir şekilde çalışır hale getireceğiz." dedi.

Sayın Cumhurbaşkanının bu söylemi, aynı zamanda kamu yönetimine bir talimatolduğunu belirten Genel Başkan Talip Geylan son olarak şunları söyledi:

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, proje okullarına yönetici ve öğretmen atama sürecindeki mevcut arazlı düzene son vermelidir. Dışarıdan yapıların kamu kurumlarını yönetme hadsizliğine de artık dur demelidir.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)