Protan’ın En Önemli Önceliği Üst Düzey Müşteri Memnuniyeti

Günümüzde inşa edilen her yapıda en çok önem verilen konulardan biri izolasyon uygulamalarıdır.

Güncel 24.12.2021, 21:56
Protan’ın En Önemli Önceliği Üst Düzey Müşteri Memnuniyeti

Beton, ahşap veya metal çatı iskeletlerinin çeşitli malzemeler kullanılarak kaplanması çatı kaplama olarak adlandırılır. Çatı kaplama uygulamaları farklı özelliklere sahip malzemeler kullanılarak yapılabilir. Membran çatı kaplama işleminde en çok tercih edilen ürünlerden biri olarak Protan Turkey kalitesiyle farklı ihtiyaçları karşılayacak özellikte üretilmektedir.

Günümüzde inşa edilen her yapıda en çok önem verilen konulardan biri izolasyon uygulamalarıdır. Sağladığı avantajlar nedeniyle yapılarda izolasyon uygulamalarının gerçekleştirilmesi artık bir zorunluluk olarak değerlendirilmektedir. Bunun nedeni her tür yapının uzun zaman dayanıklı ve konforlu bir şekilde varlığını sürdürebilmesinin; iç, dış, temel ve çatılardan su almamasına bağlı olmasıdır. Su binaların uzun ömürlü ve dayanıklı olmasını etkileyen en önemli faktörlerin başında gelir. Yapılara sızması durumunda gövdede ve taşıyıcı kısımda yer alan donatılar korozyona uğrayabilir ve yük kapasitesi azalabilir. Binaların ana taşıyıcı sistemlerinde bu nedenlerle ortaya çıkan bozulmalar deprem gibi doğal olaylar sonucunda binalarda kırıklar ve çatlaklar oluşmasına yol açabilir. Suyun yapılara sızmasının neden olabileceği olumsuzluklar bu durumla sınırlı değildir. Aynı zamanda insan sağlığı açısından tehlike oluşturabilecek küf, mantar ve diğer organik maddeler de ortaya çıkabilir. Bu olumsuzlukların oluşmasının engellenebilmesi için binanın temelinden çatısına kadar olan yapı elemanlarının tamamını kapsayacak şekilde etkin izolasyon uygulamalarının yapılması ihmal edilmemelidir.

Doğru Membran Seçimi Yalıtımın Performansını Artıran Bir Etkendir

Protan Turkey sektörünün en önemli ismi olarak her türlü yapının temel yalıtımından çatı yalıtımına kadar kullanılabilecek özellikte malzemeler olarak kabul edilen su yalıtım membranlarını üretmektedir. PVC membran yumuşak, donatısız, homojen, UV dayanımsız ve sıcak hava kaynağı kullanımıyla birleştirilebilen bir su yalıtım membranı olma özelliğine sahiptir. Protan SE, Protan EX ve TPO membran ürünleri Protan kalitesi ve güvencesiyle üretilmekte, geniş çeşitliliğe sahip kullanım alanlarında sergiledikleri yüksek performans sayesinde sıklıkla kullanılmaktadırlar.

Her tür yapının temel bohçalama ve üstü kapanan su yalıtımı detaylarında Protan BA ve Protan BA-T membran ürünleri kullanılabilmektedir. Protan BA UV dayanımsız ve yumuşak bir PVC membran olarak sıcak hava kaynağı kullanılarak birleştirilir. Her türlü yapıdaki üstü kapanan, balastlı çatılar, UV’den korunumu sağlanmış ve üstü kapanan balkon, teras gibi detaylar, bahçe teraslar ve temel perde uygulamaları Protan BA’nın kullanım alanları arasında sayılabilir. Üzeri kapanacak uygulamalarda kullanılabilme nedeni direkt güneş ışınlarına dayanımsız olmasıdır. Yağ ve solventlerin zarar vermesi riskinin önlenebilmesi için sert polistren köpükten mamul ısı yalıtım malzemeleriyle temas ettirilmemeli ve gerekli durumlarda arada ayırıcı bir tabaka kullanımı söz konusu olmalıdır.

Açık renkli sinyal tabakalı esnek PVC’den imal edilmiş bir geomembran olan Protan BA-T, her tür metro, tünel uygulamasında, yeraltı yapılarının izolasyonunda, depolama ve beton koruma sistemlerinde kullanılabilmektedir.

Protan Ürün Çeşitliliğini Artırarak Sektörünün İhtiyaçlarını Karşılamaktadır

Protan tarafından farklı ihtiyaçların karşılanması amacıyla üretilen sentetik membranlar olan PVC ile FPO/TPO, sahip oldukları yapı gereği ısıl işlemden geçirildikten sonra yeniden kullanılabilmektedirler. Termoset türü bir malzeme olan EPDM üretiminin ardından herhangi bir işlemden geçirilemez ve yeniden kullanılması söz konusu olamaz.

Protan SE PVC membran ürünleri hem atmosfer koşullarına hem güneş ışınlarına karşı dayanıklıdırlar. Beton çatılarda, hafif metal çatılarda ve bahçe teras çatılarda üst düzey yalıtımın sağlanabilmesi için kullanılan polyester taşıyıcılı PVC membran ürünleri sıcak hava kaynağı kullanılarak birleştirilebilirler.

Protan EX PVC membranlar tıpkı Protan SE PVC membranlar gibi güneş ışınlarına ve atmosfer koşullarına dayanıklılıkları ile ön plandadırlar. Panel üretiminde, dere ve parapet yalıtımlarında, hafif metal çatılarda ve renovasyon uygulamalarında geotekstil keçe laminasyonlu Protan EX membranlar kullanılabilmektedir.

PVC membran ürünleri olan Protan BA ve Protan BAT; her tür yapının temel bohçalamasında ve üstü kapanan su yalıtım detayları olarak kullanılabilen UV dayanımsız, taşıyıcısız homojen ya da sinyal tabakalı ürünlerdir. Bu özellikleri sayesinde son derece etkili yalıtım çalışmaları yapılmasında önemli bir rol üstlenirler.

Yapay göletlerde, su toplama havuzlarında, çatı parapetlerinde, su kanallarında kısacası UV’e açık alanlarda uygulanacak olan su yalıtımında kullanılabilen Protan Flexiground T ve Protan TG PVC membranlar aynı zamanda gölet membranı olarak da adlandırılırlar.

Yorumlar (0)