Ramazan Ayında Tam Kapanma!

Ramazan ayında tam kapanma kararı alınacağına ilişkin bilgiler gelmeye devam ediyor. Uzmanlar kararların kontrollü alınması gerektiğine işaret ederken, Ramazan ayında tam kapanma olacağı hususunda tartışmalarda devam ediyor. Peki Ramazan Ayında tam kapanma olur mu?

Güncel 27.03.2021, 13:17 27.03.2021, 17:39
Ramazan Ayında Tam Kapanma!

Ramazan ayına günler kala özellikle yüksek riskli bölgelerde Ramazan ayında kapanma olacağına dair haberler alınıyor. Ramazan ayında sokağa çıkma yasaklarına dair bir resmi açıklama yapılmadı ancak şu anda sokağa çıkma yasağının olabileceğine dair tartışmalar devam ediyor.

Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu ve İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, Ramazan ayında tam kapanma kararı alınacağına ilişkin değerlendirmelerde bulunurken Uzmanlar kararların kontrollü alınması gerektiğine işaret ediyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu ile İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı Halk TV'de yayınlanan Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programında Ramazan ayında alınacak tam kapanma kararına ilişkin yaptıkları tartışmada Çamlı,  "Yeni bir pik dalgası işaretlerini vermişti ancak vaka artışına rağmen kontrollü açılım süreci yine de başlatıldı. TTB buna karşı çıktı. İzmir’de son 4 haftada yüzde 160’lık bir vaka artışı yaşandı. 39 tane il kırmızı durumda. Yüksek riskli ve çok yüksek riskli illerin nüfusu toplam nüfusun yüzde 90’ına yakın" dedi.  

Çamlı, Ramazan ayında kapanma olacağına dair de birtakım söylentiler olduğunu ama bunların da iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, "sahadan alınan verilerin detaylı incelenmesi bu süreçten ekonomik olarak etkilenecek mağduriyet yaşayacak kesimlerin çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Sokağa çıkma yasağı gibi toptancı karar sürece zarar verebilir. Esnafın, işçilerin mağduriyetleri karşılanmalı" dedi.

Bülent Tutluoğlu ise konuşmasında, Hastaların yatış süresi uzadığına, kullanılan cihazlarla tedavi etmeye çalıştıklarını ama tedavi edemedikleri zaman hastalar için yoğun bakım süreci başladığını belirterek, "Bu süre de aylarla ifade edebileceğimiz anlamda uzun oluyor. yatak döngüsü olmadığı için yatak konusunda sıkışmaya başladık ve tıkanıklığa gidebiliriz" dedi. 

Tutluoğlu, burada tam kapanmaya işaret ederek, "İnsanlara ölüm ihtimali olan bir durumla karşı karşıya kal ya da açlıktan öl deniyor. İnsanlara yaşayabileceği destek verilmezse kapanmanın anlamı olmuyor. Gerekli aşıyla bu karar desteklenmezse yine aynı tabloyla karşılaşırız" dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)