Alexa

Rent a Car Kaskosu Nedir? Ne Değildir?

Rent a car kaskosu normal kasko sigortasından daha maliyetlidir ve normal sigortaya nazaran daha kapsamlıdır.

Rent a Car Kaskosu Nedir? Ne Değildir?

Rent a car Kaskoları ticari amaçlı kullanılan araçlar için yapılan trafik sigorta kaskosudur. Olası olumsuz durumlarda kullandığınız aracınızda meydana gelen hasarları karşılamak ve mağduriyetlerini gidermek amacı taşır, poliçeye göre teminatları farklılıklar taşımaktadır. Rent a car kaskoları teminatlarına göre çekici hizmeti kaza başına ödeme tutarları değişmektedir.

Kasko Ne İşe Yarar?

Kasko, aracın olası hasar durumunda aracın maddi hasarlarını ve manevi tazminatların ödenmesini yapar. Bir nevi garanti hizmetidir. Zorunlu trafik sigortası ise çift taraflı kaza durumlarında karşı aracın maduriyetini gidermek için ödeme yapar.

Rent a Car Kaskosunun Farkı Nedir?

Rent a car kaskosu normal kasko sigortasından daha maliyetlidir ve normal sigortaya nazaran daha kapsamlıdır. Normal kaskoda aracı kullanan tek kişi olarak baz alır ve tek kişi kaza yapması durumunda ödeme yapar. Fakat rent a car kaskosu, aracı her gün farklı bireyler kullanacağı olasılıklarını da hesaba katarak, aracı kim kullanırsa kullansın gerekli trafik şartlarını sağlıyorsa ödeme yapar.

Kasko Devreye girmesi için Gerekli Şartlar Nelerdir?

  • Alkolsüz olmak
  • En az iki yıllık ehliyet sahibi olmak.
  • Araç Kiralama sözleşmesinde, aracı kiralayan konumundaki kişinin kaza yapmış olması şartı.

Rent a car Kaskosu, araç kiralama firmaları için özel kullanıma sahip kasko sigortasıdır.

Rent A Car aracına Hususi Kasko Yaptırmanın Sakıncaları Nedir?

Rent A Car aracına Hususi Kasko Yaptırmanın Sakıncaları Nedir

Sigorta poliçe primleri Risklere göre belirlenir ve müşteri beyanıyla Poliçe araca kesilmektedir. Hususi araç ile Rent A Car aracı arasındaki farklı Risk oranları sigorta prim hesabında kullanılan Risk çarpanlarınıda değiştirmektedir. Rent A Car amaçlı kullanılacak olan aracın, Hususi araç kaskosu yaptırılması ve aracın kasko devreye girecek biçimde kazaya karışması durumunda, incelenme aşamasında bu durum ortaya çıktığında sigortacının hasar ödeme yükümlülüğü ortadan kalkmaktadır. Nedeni ise Sigortalının, Sigortacıya eksik ya da hatalı bildirim yaparak ve bilerek veya bilmeyerek haksız kazanç elde etmesinden dolayıdır.

Hususi Kasko Sigortalı araçların uğrayacağı büyük hasarlarda veya tam hasarlarda aracın ruhsat sahibi Gerçek kişiler ise kişinin kendisi veya birinci derece akrabaları, ruhsat sahibi şirket ise Şirket Sahibi ve şirket Çalışanları kazaya karışan aracın sürücüsü değil ise hasar dosyası incelemeye gitmektedir. İnceleme sonucu aracın kiralık araç olarak kullanıldığı ispat yoluyla ortaya çıkması durumunda sigortacının hasar ödeme yükümlülüğü yoktur. Rent A Car Kasko kapsamındaki Poliçelerde ise böyle bir durum söz konusu olamaz.

Rent A Car Kasko Sigortaları Yedek Araç ve Çekici Gibi Hizmetler Sağlar mı?

Rent A Car Kasko Poliçesi kesilen araçta, poliçe kapsamına göre değişkenlik göstermekle birlikte, çekme ve çekilme işlemleri muafiyetsiz olarak yararlanabilmektedir. Ayrıca, poliçe dahilinde varsa, aracın kazası veya arızalanması durumunda Yol Yardım Hizmetinden ücretsiz olarak yararlanılabilinir.

Hasar Durumlarında İkame Araç Hizmetini Kapsar mı?

Rent A Car Kasko Poliçelerinde ikame araç teminatı bulunmamaktadır.

Kaynaklar:

YORUM EKLE

banner325