Sağlık Bakanı Koca, Yapılan Test Miktarını Açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bugüne kadar 10 bini geçen test yaptıklarını açıkladı. İlerleyen zaman diliminde test sayısının çok artacağını düşündüklerini belirten Bakan Koca, Günlük en az 10-15 bin test yapabilir hale gelmek istediklerini belirtti.

Güncel 19.03.2020, 14:50 19.03.2020, 15:24
Sağlık Bakanı Koca, Yapılan Test Miktarını Açıkladı!

Sağlık Bakanı Koca: Kovid-19 olası vaka tanımına uyan hastalarda solunum yolu numuneleri referans laboratuvarda çalışıldığını ve 16 ilde hizmet veren laboratuvarlarda değerlendirildiğine dikkat çekerek yapılan test miktarını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bugüne kadar 10 bini geçen test yaptıklarını belirterek, "Önümüzdeki günlerde bu test sayımızın çok artacağını düşünüyoruz. Günlük en az 10-15 bin test yapabilir hale gelmek istiyoruz." diyerek şu açıklamada bulundu:

"Kovid-19 olası vaka tanımına uyan hastalarda solunum yolu numuneleri referans laboratuvarda çalışılmakta ve 16 ilde hizmet veren laboratuvarlarda değerlendirilmektedir. Laboratuvar sayımız kısa zaman içinde 25 ilde toplam 36'ya çıkacaktır. Bugün itibarıyla iki vakıf üniversitesinin devreye girmesiyle 18 merkez de çalışmaya başladı."

YOĞUN BAKIM YATAK SAYISI

Umreden gelen bir vakada pozitif test sonucu çıkması üzerine gelen vatandaşları öğrenci yurtlarında izole etmeye karar verdiklerini, Uçuş yasağının neredeyse tüm Avrupa'yı kapsaması nedeniyle vatandaşları Türkiye'ye getirerek izole ettiklerini belirten Sağlık Bakanı Koca, "DSÖ'nün ısrarla dikkat çektiği, güvence olarak gördüğü iki nokta var. Bu iki unsur, kapsamlı sağlık sistemi ve güçlü ve liderliktir. Devletimizin bu ikisine de sahip olduğuna tüm halkımız inanıyor. Şimdi de hastanelerimizin durumuna değinmek istiyorum. 25 bin 466 erişkin yoğun bakım sayımız mevcut. Art arda açtığımız şehir hastanelerine rağmen yatak sayımız OECD verilerinin altındadır. 10 bin kişiye 28 yatak düşmektedir. OECD verilerine göre sayı 40'tır. Hastanelerimizde 9 bin 997 odamız tek kişiliktir. Gerektiğinde izolasyon ve yoğun bakım olarak kullanılmaya uygundur." dedi.

Türkiye en önde rasyonel tedbirleri almış durumda olduğunu belirten Koca, "Bizlere ve fedakar sağlık çalışanlarına destekleri büyük moral oluyor. Sağlık personelimize karşı da büyük sorumluluk duyuyorum. Koronavirüse karşı verdiğimiz ulusal mücadeleyi kısaca özetlemeye çalıştık. Mücadeledeki kahramanlarımıza sizlerden büyük bir alkış istiyorum." dedi.

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu