Sakarya Meydan Muharebesinin 99. Yılı

Sakarya Meydan Muharebesi'nin 99. yılı anılıyor. Peki, Sakarya Meydan Muharebesi nedir, ne zaman oldu, önemi nedir, Sakarya Meydan Muharebesi sonuçları neler olmuştur?

Güncel 22.08.2021, 10:52
Sakarya Meydan Muharebesinin 99. Yılı

Sakarya Meydan Muharebesi 99. anılıyor. 23 Ağustos 1921'de Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Türk askerlerinin Yunanlılara karşı gösterdiği kahramanlık ve mücadele sonucu zaferle noktalanan, tarihe Sakarya Meydan Muharebesi olarak geçen savaş bugün tüm Türkiye'de anılıyor.

Sakarya Meydan Muharebesi hakkında merak edilenler şöyle:

Sakarya Meydan Muharebesi, Kurtuluş Savaşı'nın dönüm noktası olarak kabul edilir. Sakarya Savaşı 22 gün 22 gece sürmüştür. 23 Ağustos 1921 tarihinde başlamıştır. 13 Eylül 1921 tarihinde sona ermiştir. Savaş bittiğinde 5 bin 713 şehidimiz ve 17 bin 699 da yaralımız vardı. Yunan Ordusu kuvvetlerinin yüzde 50'sini savaş alanında bıraktı ve Sakarya Zaferi, Kurtuluş Savaşı için bir dönüm noktası oldu. Mustafa Kemal Atatürk ünlü “Hattı Müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. Bu satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça vatan terk olunamaz.” sözünü bu savaşa atfen TBMM'de söylemiştir. Muharebenin ardından Meclis tarafından Mustafa Kemal, Mareşal rütbesine terfi ettirildi. Mustafa Kemal'e Gazi unvanı verildi. Ayrıca, Miralay Fahrettin Bey, Miralay Kâzım Bey, Miralay Selahattin Adil Bey ve Miralay Rüştü Bey, Mirliva rütbesine terfi etti ve Paşa oldular.

Sakarya Meydan Muharebesi Ardından neler oldu?

  • Kurtuluş Savaşı’nın son savunma savaşı olarak bilinir
  • İtalyanlar Sakarya Savaşı’ndan sonra Anadolu topraklarını tamamen boşaltmışlardır
  • Rusya aracılığı ile Kafkas cumhuriyetleri ile Kars Antlaşması imzalanmış ve doğu sınırı belirlenmiştir
  • İngiltere ile esir mübadelesi anlaşması imzalanmış ve Malta’daki Türk Esirler serbest bırakılmıştır. Fransa ile Ankara Antlaşması imzalanmıştır.
  • Ukrayna ile dostluk Antlaşması imzalanmıştır

Sosyal medya platformlarında Sakarya Meydan Muharebesinin 99. Yılı Anmaları

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş: "Ülkemizin bağımsızlık mücadelesindeki en önemli dönüm noktalarından Sakarya Meydan Muharebesi Polatlı'da, Haymana'da, Ankara'da başladı.Ankara, 22 gün 22 gece tarihin sayfalarına sığmayacak destansı bir mücadelenin kalbi oldu."

İstanbul Milletvekili Ayyıldız Hareketi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ: "Ayyıldız Hareketi 22 Ağustos saat 15.00'de Sakarya Meydan Muharebesi'nin 100. Yılını Polatlı/Duatepe'de büyük bir gençlik katılımı ile "Allah'ıma Emanettir Kemal'im" dıyerek kutlayacak. Bütün yurttaşlarımız davetlidir. Gelip bir konuşma yaparsanız çok seviniriz."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)