Alexa

Salih Müslim Türk Vatandaşı mı?

Çek Cumhuriyeti’nde gözaltına alınan Suriye Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eski Eş Başkanı Salih Müslim Türk vatandaşı mı? Türk vatandaşı olmayan birisi Türkiye'ye verilir mi?

Salih Müslim Türk Vatandaşı mı?

Eski PYD'nin Eş Başkanı Salih Müslim’in yargılanmak üzere Türkiye’ye iade talebi gündemde. Ancak, Finlandiya’ya gönderilebileceği de konuşuluyor. Peki PYD'nin eski lideri terörist Salih Müslim Türkiye'ye iade edilecek mi?

Salih Müslim Türk Vatandaşı mı?

Türkiye’nin terör saldırıları nedeniyle hakkında yakalama kararı bulunan Salih Müslim’in, 24 Şubat’ta Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da gözaltına alınmasıyla birlikte iade süreci tartışılmaya başlandı. Çek Cumhuriyeti’nin de “Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi” imzacısı olması nedeniyle Müslim’in iadesini talep etti. Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasında suçlu iadesine ilişkin ikili/doğrudan anlaşma bulunmuyor. Diğr taraftan Salih Müslim Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil. Müslim’in, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaması ve Finlandiya’da oturma iznine sahip olması Türkiye'nin taleplerinin reddedilebileceği anlamına da geliyor.

Şu anda Salih Müslim'in Çek Cumhuriyeti’nden diğer Avrupa ülkelerine gönderilebileceğini iddiası tartışılıyor...

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, NTV'de yaptığı açıklamada,“Salih Müslim'in son Avrupa seyahati sırasında Çekya’da bir otelde kaldığına dair bilgiler bize intikal edince Türk İnterpol’ü Çekya’dan talep etti. Geçici tutuklama talebini ve iade talebini içeren dosyayı Adalet Bakanlığı’nın iletmesi gerekiyordu. Dün itibariyle dosya iletildi. Salih Müslim yargı önüne çıkarılacak ve karar verilecektir. Türkiye’ye iade edilmesi, beklentimiz o yöndedir” dedi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2018, 20:45
YORUM EKLE