Alexa

SAMÇEP, Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali zararlıdır

Çarşamba Ovasında yapımı devam eden Biyokütle Enerji Santralı ve Piroliz yöntemi ile Karbon Üretme tesisleri Eğercili ve Çınarlık gibi birbirine komşu maahllelerde kuruluyor. Her ikisi için aynı tür biyokütle yakıt toplamı günlük 730 ton civarındadır.

SAMÇEP, Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali zararlıdır

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, tarafından  ”Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali zararlıdır” konulu basın açıklamasında, Tehlikeli atıkların yakılması sözkonusu olduğu belirtildi.

Biyokütle yakıt toplamı günlük 730 ton

Çarşamba Ovasında yapımı devam eden Biyokütle Enerji Santrali ve Piroliz yöntemi ile Karbon Üretme tesisleri Eğercili ve Çınarlık gibi birbirine komşu maahllelerde kurulduğuna ve her ikisi için aynı tür biyokütle yakıt toplamı günlük 730 ton civarında olduğuna dikkat çekilen açıklamada, SAMÇEP'ten Mehmet Özdağ, "Bu kadar tarımsal atığın tam yanmasını sağlamak için yine de tehlikeli tarzda atık kabul kabul edilmesi zorunluluk arz etmektedir. Söz konusu tesislere kabul edilecek biyokütle atıkları, proje tanıtım dosyalarında belirtilmiş olup tehlikeli atıkların yakılacağı ön kabul olarak belirtilmiştir." dedi.

Biyokütle Yakıt Nedir?

Biyokütle yakıtın tanımını çıklayan Özdağ, "5346 sayılı ilgili kanunun 3. Maddesinin 9. Fıkrasında net olarak belirtilmiştir. İthal olmamak kaydıyla, bu yakıtlar arasında işlenmiş lastik ürünleri, bitkisel yağ atıkları, kentsel atıklar, sanayi atık çamurları, arıtma çamurları açıkça belirtilimiştir. Ve her iki projenin tanıtım dosyalarında da bu durum açıkça ifade edilmektedir." ifadelerini kullandı.

SAMÇEP, İnşaat faaliyetlerinin başlaması kanunsuzluktur

Yasa maddesine de dikkat çeken Özdağ, tarımsal atıklar tehlikeli atıklarla harmanlanmak suratiyle ısıl değerleri yükseltilerek yakılma işlemi yapılacağını belirterek, "Eğercili BES’in hammadde açık depolama sahasının büyüklüğü 147 dönümdür ve 11 Ekim Cuma günü sahada yaptığımız incelemede bu alanın büyük bir kısmı harman yeri yapılmak üzere zemin tesfiyesi yapılmış, betonlanmak üzere taş-mıcır ile kaplanmıştır. Eğercili BES için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulundan (EPDK) üretim lisansları alınmadan, inşaat faliyetlerinin başaltılması açıkça kanunsuzluktur." dedi.

Firma kim tarafından kollanıyor?

Bu projenin kazananlarının elektriği üretecek olan şirket ve ona hizmet sunan paydaşları olacağını belirten Özdağ, "Kaybedeni ise bizler olacağız. Tarım topraklarının geri dönüşümsüz betonlanması, lisansız, ruhsatsız inşaat faliyetlerinin bütün itirazlara rağmen sürdürülüyor olması, belediye meclis toplantılarında Mecitözü BES gibi orantısız örneklemelerle projenin savunulması ister istmez akla bu firma kim tarafından kollanıyor, korunuyor sorusunu getirmektedir." diyerek basın açıklamasını şu şekilde tamamladı.

SAMÇEP olarak Çarşamba Ovasının bu tür kirli yatırımlarla parça parça yok edilmesine seyirci kalmayacağız, yöre halkımızla birlikte meşru ve hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanarak yaşam alanlarımızı korumak için direneceğiz.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2019, 20:01
YORUM EKLE