Alexa

Samsun Balkan Türklerinden Asırlık Lezzetler

Samsun Balkan Türkleri Derneği, Mübadil Lezzetler Etkinliği ile asırlık lezzetleri mutfaklara taşıyor.

Samsun Balkan Türklerinden Asırlık Lezzetler

Samsun'da ‘Geçmişe Açılan Pencere Projesi’ kapsamında Mübadil Lezzetler Etkinliği başladı.

Samsun Balkan Türkleri Kültür, Dayanışma ve Haberleşme Derneği, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünce desteklenen ‘Geçmişe Açılan Pencere Projesi’ kapsamında Mübadil Lezzetler Etkinliği ile farklı mübadil köylerinde yöresel yemekleri tanıtımı yapılıyor. Proje kapsamında unutulmaya yüz tutmuş asırlık lezzetleri tekrar canlandırarak günümüz mutfaklarına taşıyor. Ayrıca proje sonunda hazırlanacak olan yemek kitabı ile unutulmaya yüz tutmuş asırlık mübadil lezzetleri kuşaktan kuşağa aktarılmış olacak.

MÜBADİL LEZZETLER

Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı Uğur Burak Özata, Mübadillerin Balkanlardan gelen köklü kültürel öğelerinin yanında zengin mutfak geleneklerinin de Anadolu’daki kültürel zenginliğin artmasına önemli katkılar sağladığını belirtti. Yürütmüş olduğumuz bu proje ile unutulmaya yüz tutmuş mübadil lezzetleri, günümüz mutfaklarına taşımayı ve gelecek nesillere aktarmayı hedeflediklerini belirten Özata; "Mübadil annelerimizin tarifleri ile Hacıismail ve Devgeriş mahallelerimizde gerçekleşen etkinliklerimizin ardından, proje iştirakçileri olan mübadil mahallelerimizden Karaperçin, İlyasköy, Aşağıçinik, Çırakman, Çandır ve Taflan’da aynı şekilde farklı lezzetleri ortaya koyan çalışmalarımız devam edecek. Her mahallemizde farklı yemeklerin ve lezzetlerin yapımı ile devam eden projemiz sonunda malzemelerin, tariflerin ve yapılışlarının açık bir şekilde anlatılacağı yemek kitabımızı da Türk mutfağına kazandırmış olacağız” dedi.

Özata, Gastronomi Mezunu Profesyonel Aşçı Sayın Merve Akkuş’un da (Samsun Müdavim Restoran Soğuk Şefi) etkinliklerimizde Balkan Yemeklerinin yapım aşamasına katılarak destek verdiğini için teşekkür etti.ediyoruz” dedi.

MÜBADİL LEZZETLER SOFRALARDA YERİNİ ALDI

Proje Koordinatörü Sevda Tanyıldız Göçmen, yemeklerinin çok geniş bir yelpazeye sahip olması üzerine çalışmalarını Samsun ili ve ilçelerinde yerleşik mübadil halkın yaptığı yemeklerle sınırlandırdıklarını ve Mübadil köylerde yaptıkları kapsamlı saha çalışmaları ve araştırmalar sonucunda yaklaşık 45 özgün tarifi ortaya koyduklarını  belirterek şöyle konuştu:

FARKLI MAHALLELERDE FARKLI LEZZETLER

"Bu lezzetleri özellikle seçilen eski köy evlerinde yıllardır kullanılmayan köy fırınlarını temizleyip yakarak hayata geçirdik. Karma, Gavma, Asma Pidesi, Balıcak Yemeği, Düğün Çorbası, Kulaka, Etli Kazan Pilavı, Köy Ekmeği, Dırvana Ayranı, Sütlü İrmik Helvasının bu etkinliklerde uygulamalı olarak yaptık. Önümüzdeki günlerde yine farklı lezzetleri farklı mahallelerimizde yapmaya devam edeceğiz."

DUYGULU ANLAR

Mübadeleye ait anıların tekrar gündeme geldiğini ve duygulu anların yaşandığına değinen Tanyıldız, “yaşlı ve genç mübadil üç kuşak neslin bir araya gelerek şenlik havasında yapılan asırlık lezzetlerin yapımını ve tanıtımını yaptıktan sonra misafirlere ve komşulara ikram ettik. Dernek olarak bu muazzam kültür birikiminin unutulmaması adına çalışmalarımız devam edecek” dedi.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE