Samsun Barosu'ndan 'Hayvan Hakları' Açıklaması

Samsun Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, Barınaklar yaşam alanı olmadığını barınakların hayvanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için uygun alanlar olmadığını belirtti.

Güncel 28.12.2021, 18:49
Samsun Barosu'ndan 'Hayvan Hakları' Açıklaması

Cumhurbaşkanının 23/12/2021 tarihli belediye başkanları istişare ve değerlendirme toplantısında yapmış olduğu konuşmada “hayvanların yerinin sokaklar değil barınaklar olduğunu unutmamalıyız” beyanını üzüntüyle karşıladıklarını belirten Samsun Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, Barınakların derhal, kanununa uygun hale getirilmesi gerektiğini işaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti Hukuk devleti olduğunu ifade eden Komisyon, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Hayvanların toplatılıp barınaklara götürülmesini kabul etmiyoruz

"Kanunlara uymak Hukuk devleti kavramının temelini oluşturmaktadır.  Bu bağlamda; 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili yönetmelik hükümleri kapsamında sahipsiz hayvanların yaşam alanlarının sayın Cumhurbaşkanının söyleminin tam aksine barınaklar değil sokaklar olduğu barınakların ise yalnızca sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların kısırlaştırma ve tedavi işlemleri için geçici olarak bulunduruldukları bakım evleri olduğunu önemle belirtiyoruz. Barınaklar yaşam alanı değildir.Bu kurumlar hayvanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için uygun alanlar değillerdir. Bu durum maalesef ki herkes tarafından açıkça bilinmektedir. Barınakların derhal, kanununa uygun hale getirilmesi zorunlu olup, bu haliyle hayvanların toplatılıp barınaklara götürülmesini kabul etmiyoruz. Kanuna aykırı iş ve işlemlerde bulunan belediyeler hakkında kanun gereği yasal işlemlerin başlatılmasını talep etmekteyiz."

Yorumlar (0)