Samsun Diş Teknisyenleri Derneği Başkanı Adnan Öz, Sağlık Bakanına Sordu!

Samsun Diş Teknisyenleri Derneği Başkanı Adnan Öz, Sağlık Bakanına seslenerek, "Diş labaratuvar hizmet alımı sözleşmelerini ya revize edin ya da fesih taleplerini kabul edin!" dedi.

Güncel 29.07.2020, 14:31 29.07.2020, 21:49
Samsun Diş Teknisyenleri Derneği Başkanı Adnan Öz, Sağlık Bakanına Sordu!

"Diş labaratuvar hizmet alımı sözleşmelerini ya revize edin ya da fesih taleplerini kabul edin!" ifadelerini kullanan Samsun Diş Teknisyenleri Derneği Başkanı Adnan Öz, Sağlık Bakanına seslenerek, Diş teknisyenleri önümüzdeki günlerde neler olacağına dair bir bilgiye sahip olmadığını ve geleceğe dair endişe duyduğunu dile getirerek, "Süreç ile ilgili bütün sıkıntılarımız Sağlık Bakanlığı Ağız ve Diş Sağlığı Daire Başkanı'na iletilmiştir ama bazı sıkıntılarımız ivedi bir şekilde çözüme kavuşturulmalıdır." dedi.

DİŞ LABARATUVAR HİZMET ALIMI SÖZLEŞMELERİNİ YA REVİZE EDİN YA DA FESİH TALEPLERİNİ KABUL EDİN!

Adnan Öz, Sağlık Bakanlığına seslenerek pandemi öncesi yapılan Diş Labaratuvar Hizmet Alımı Sözleşmelerinin mücbir sebepten dolayı revizyona tabi tutulması gerektiğini kaydetti.

SÖZLEŞMELER HALA YÜRÜRLÜKTE

Diş Teknisyenleri Dernekleri Federasyonu, kamuya ihale usulü diş protez imalatı yapan diş laboratuvar sahiplerini Ankara’da toplayarak pandemi sürecinde yaşanan sıkıntıları ve çözüm yollarını görüştüğünü vurgulayan Adnan Öz, "Bilindiği üzere 4 aydır Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri (ADSM) ve diş hastaneleri acil işler dışında hizmet vermiyor.Hastanelerde diş protez hizmeti verilmemesine rağmen kamu hastaneleri Diş Labaratuvar Hizmeti veren firmaların pandemi öncesi yapılan sözleşmelerini hala yürürlükte tutuyor." dedi.

HALA BELİRSİZLİK DEVAM EDİYOR

Başkan Adnan Öz, Sağlık Bakanlığına seslenerek, “15 Ağustos’ta açılması düşünülen diş hastanelerinin en iyi ihtimal yarı kapasite ile hizmet vermesi planlanmaktadır. Fakat yarı kapasite ile çalışacak hastanelerde sözleşme de yazılı eleman sayısının tamamı mı çalışacak yoksa yarısı mı belli değildir” ifadelerini kullanarak elemanların,  “Yarısı çalışacak ise çok kişi işsiz kalacaktır. Tamamı çalışırsa firmaların bu yükün altından kalkması mümkün olmayacaktır. Birçok firma KİK payı, sözleşme damga vergisi ve karar pulu ödemelerini yaptığı halde sözleşmesini fesih etmek istiyor ama bu talebi ilgili kurumlar tarafından reddediliyor. Oysa sözleşmelerde tanınmış mücbir sebepten dolayı tek taraflı fesih hakkı bulunmaktadır” diye konuştu.

Sağlık Bakanına, Sözleşmelere mücbir sebep de fesih hakkı yazıldığı halde neden fesih hakkı talep edenler reddedildiğini, ya da sözleşmelerin revize edilerek iyileştirilmesi talebi kabul edilmediği sorunusunu yönelten Adnan Öz sözlerini şu şekilde devam etti;

SIKINTILARIMIZ ÇÖZÜM BEKLİYOR

“Dövizdeki durum ortadadır ve ham maddenin her kalemi neredeyse yarı yarıya artmıştır. Bu şartlarda yüklenici firmaların bu işlerin altından kalkabilmesi çok zor görünüyor. Kamuya İhaleyle Diş Labaratuvar Hizmeti veren laboratuvarlar 4 aydır kapalıdır. Laboratuvar sahipleri çok zor günler geçirmektedir. Maliye ve SGK ödemeleri de ertelenmemiştir. Sadece şartları uyan personel kısa çalışma ödeneğinden faydalanmaktadır fakat personelde çok zor durumda kalmıştır.

UMARIZ ÇÖZÜM ÜRETİLİR

Süreç ile ilgili bütün sıkıntılarımız Sağlık Bakanlığı Ağız ve Diş Sağlığı Daire Başkanına iletilmiştir ama bazı sıkıntılarımız ivedi bir şekilde çözüme kavuşturulmalıdır. Diş teknisyenleri önümüzdeki günlerde neler olacağına dair bir bilgiye sahip değil ve geleceğe dair endişe duymaktadır. Umarız yetkililer bu soruna bir çözüm üretir. Aksi takdirde hastanelerde, laboratuvar adına ve laboratuvarlarda çalışmakta olan on bine yakın çalışan ile yüzlerce firmayı zor günler beklemektedir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)