Samsun Kumsalı Tahrip mi Ediliyor?

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta, Alaçam ilçesi Geyikkoşan sahilinde yetişen kum zambaklarının tahrip edilmesini T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sordu.

Güncel 25.08.2021, 13:15 25.08.2021, 13:56
Samsun Kumsalı Tahrip mi Ediliyor?

Geyikkoşan sahilinde yetişen kum zambaklarının tahrip edilmesini ve Atakent yöresi Güzelyalı Mahallesi sahil yolunda 'onarım' iddiasıyla kumsala taş dökülerek 500 metrelik alanın doldurulmasını, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a, yazılı önergeyle sordu:

  • Kum zambaklarının katledilmesinden sorumlu olan Samsun Büyükşehir Belediyesi yöneticilerine ceza-i işlem uygulanmış mıdır?
  • Atakent yöresi Güzelyalı Mahallesi sahil yolunda, kumsala yapılan tahribatın sorumluları hakkında tahkikat başlatılmış mıdır?

Samsun Milletvekili ve İYİ Parti Ekonomi Politikalarından Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta, “Karadeniz’in incisi Samsun, kilometrelerce uzunluğundaki kumsalı ile Türkiye’nin en uzun kumsallarından birine sahiptir.” Diyen Usta, “Ayrıca, kent bazında Karadeniz'de en çok mavi bayrağa sahip il olan konumundadır. Ancak Samsun aynı zamanda sahili, kumsalı ve doğası; şehrin idarecileri tarafından en çok tahrip edilen şehirdir” dedi.

USTA: KUM ZAMBAKLARI YOK EDİLDİ

Akdeniz bölgesine ait endemik bitki türlerinden biri olmasına rağmen Samsun'un Alaçam ilçesi Geyikkoşan sahilinde de yetişen kum zambaklarının, Samsun Büyükşehir Belediyesi ekiplerince geçtiğimiz Temmuz ayında kum temizleme aracıyla yok edildiğini ve neslinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya geldiğini vurguladı.

Usta sözlerine devamla, “ Koruma altında bulunan kum zambaklarını koparanlara 'biyolojik çeşitliliği tahrip etmek' suçundan 73 bin 747 TL idari para cezası kesilmesi gerekirken, bu işin sorumlularına herhangi bir işlem uygulanmadığı bilinmektedir.” dedi.

KUMSALA TAŞ DÖKÜLDÜ

“Son olarak da, aynı Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ait iş makineleri, 22 Ağustos 2021 tarihinde Atakent yöresi Güzelyalı Mahallesi sahil yolunda “onarım” iddiasıyla kumsala taş dökerek 500 metrelik alanı doldurmuştur.” diyen Usta, “Protestolar üzerine olay yerine gelen Samsun Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanı Ahmet Bayır, önce taşların iş makinesinin sahilde rahat bir şekilde çalışması için döküldüğünü belirtmiş, ardından “Her yer kum olmayacak. Bazı bölgeler taş olmak zorunda” demiş ve Bayır, çelişkili açıklamalarının ardından vatandaşların tepkisiyle karşılaşınca, son olarak sahilin kum olarak kalacağını belirtmiştir.” diye ekledi.

Duyarlı vatandaşların haklı tepkilerinin devam etmesi üzerine bugün o alandan taşların geri alındığı bilgisi paylaşılmıştır diyen Usta, “Belediye personelinin çelişkili, anlamsız ifadelerinden ve yapılan işlemden vazgeçilmesinden de anlaşılacağı üzere, bu iş, hiçbir şekilde üzerinde düşünülmeden, tepeden verilen talimatla yapılmış ve kumsal büyük oranda tahrip edilmiştir.” diyerek önergesinin soru aşamasına geçti.

Usta’nın Bakan Pakdemirli’ye soruları şöyle:

  • Kum zambaklarının katledilmesinden sorumlu olan Samsun Büyükşehir Belediyesi yöneticilerine ceza-i işlem uygulanmış mıdır?
  • Uygulandıysa; kimlere ve ne şekilde uygulanmıştır?
  • Uygulanmadıysa neden göz yumulmuştur?
  • Atakent yöresi Güzelyalı Mahallesi sahil yolunda, kumsala yapılan tahribatın sorumluları hakkında tahkikat başlatılmış mıdır?
  • Başlatılmadıysa, ne karşılığında bu yanlışa göz yumulmuştur?
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)