Alexa

Samsun Üniversitesi Rektörü Aydın, Ağustos ayı Türklerin zafer ayıdır

Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Ağustos ayı Türklerin sefer ve zafer ayıdır. Malazgirt, Mohaç, 30 Ağustos zaferleri sadece bunlardan önemli birkaç tanesidir. " dedi.

Samsun Üniversitesi Rektörü Aydın, Ağustos ayı Türklerin zafer ayıdır

30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle yazılı basın açıklamasında bulunan Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Mustafa Kemal Atatürk'ün, “Zafer, zafer benimdir diyebilenin, muvaffakiyet, muvaffak olacağım diye başlayanın ve muvaffak oldum diyebilenindir”. ifadeleriyle başladığı yazılı basın açıklamasında, Ağustos ayı Türklerin zafer ayı olduğunu söyledi.

Ağustos ayı Türklerin sefer ve zafer ayıdır.

Malazgirt, Mohaç, 30 Ağustos zaferleri sadece bunlardan önemli birkaç tanesi olduğunu belirten Rektör Aydın, Hiç şüphesiz Milli ruhun canlı tutulması adına bu zaferlerin anılması ve toplumsal hafızalardan silinmemesi geleceğin inşasında önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın açıklamasını şöyle devam ettirdi:

Atatürk’e göre savaş için bağımsızlıktan daha büyük bir mecburiyet olamazdı.

"Nitekim “Zaferin büyüklüğü, mücadelenin zorluğu ile ölçülürdü” ve 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Savaşı’na giden süreç zorlu ve kaçınılmazdı. Öyle ki; Birinci Dünya Savaşı ile emperyalist devletler, Orta Doğu’daki topraklarımızı ellerimizden almış, Osmanlı Devleti’ni yıkmış, bununla da yetinmeyerek Anadolu coğrafyasını dört bir yandan işgale girişmişlerdi. Bu vahim şartlar altında 19 Mayıs 1919’da Samsun’da ateşlenen bağımsızlık meşalesi adım adım bütün Anadolu’yu aydınlatmıştı.

Emperyal isteklerinden vazgeçmemişlerdi

“Harp zaruri ve hayati olmalıdır. Hayat-ı millet tehlikeye maruz kalmayınca harp bir cinayettir” diyen Mustafa Kemal Atatürk’e göre savaş için bağımsızlıktan daha büyük bir mecburiyet olamazdı. “Ya istiklal! Ya ölüm!” anlayışıyla kenetlenen aziz milletimiz adeta, ulus olarak var olmak adına imtihandan imtihana koşuyordu. Sakarya Savaşı’nda büyük bir darbe almasına rağmen ne Yunanlılar ne de müttefik İtilaf Devletleri kibirlerinden ve emperyal isteklerinden vazgeçmemişlerdi. Öyle ki; 26 Mart 1922’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti Devleti’ne, Doğu Trakya ve Edirne’nin Yunanlılara verilmesi, Doğu’da bir Ermeni Devleti’nin kurulması, Boğazlarda Türklerin asker bulundurmaması gibi kabulü imkânsız teklifler sunmaktan çekinmemişlerdi."

Yunanlılar İzmir'e Kadar Kovalandı

Sakarya Meydan Muharebesi’nde elde edilen zaferin Mustafa Kemal ve silah arkadaşları tarafından milletimizin bağımsızlığına bir adım kaldığı şeklinde değerlendirildiğini, Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Genel Kurmay Başkanı Fevzi Paşa ve Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa Kocatepe karargâhında taarruzu planladığını, Mustafa Kemal Paşa 26 Ağustos sabahı taarruz emrini vermiş ve akşama doğru dağılan Yunan kuvvetlerin çekildiğini, 30 Ağustos’ta yapılan Başkomutanlık Meydan Savaşı’nı kaybeden Yunanlılar, kaçmaya başladığını ve esaslı Yunan birlikleri İzmir’e kadar kovalandığını belirtti.

30 Ağustos 1922 Büyük Zafer

Bu büyük zaferin Batı karşısında 1683 İkinci Viyana Kuşatması'ndan beri geri çekilen ve ezilen Türk milletinin halet-i ruhiyesini yeniden şahlandırdığını ifade eden Rektör Aydın, "Yaklaşık 239 yıllık bir aradan sonra Türk’ün ordusu taarruz durumuna geçmiş, 30 Ağustos 1922’de büyük bir zafer kazanmıştır. Bu zaferle birlikte aziz milletimiz ne pahasına olursa olsun bağımsızlık yolunda her türlü zorluğa karşı var oluş mücadelesinden asla vaz geçmeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiştir." dedi.

 Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın 30 Ağustos Zaferi  mesajını şöyle tamamladı:

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun

Osmanlı mirası Anadolu’muzda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulması yolunda çok büyük bir öneme sahip olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin komutanı Mustafa Kemal başta olmak üzere, mücadele edip bu aziz toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Aziz milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2019, 23:00
YORUM EKLE