Sarıkamış Şehitleri'nin 104. yıldönümü! Neler Oldu?

Bugün Sarıkamış'ta donarak şehit olan askerlerin 104. yıl dönümüdür. Peki Sarıkamış harekatı nedir? Sarıkamış'ta kaç askerimiz şehit oldu? 22 Aralık tarihinde Sarıkamış şehitleri unutulmadı ve bu tarihi gün bugünde anılmaya devam etti.

Güncel 22.12.2018, 18:45
Sarıkamış Şehitleri'nin 104. yıldönümü! Neler Oldu?

Sarıkamış'ta donarak şehit olan askerler için yapılan anma törenleri 4-5-6 ocakta gerçekleştirileceği belirtildi. Bugün Sarıkamış Harekatının 104. yıl dönümü...

Sarıkamış Harekâtı dağıtılmış olan Rus ordusunu yok edip Bakü Petrollerine ulaşmak ve Alman İmparatorluğu'nun sanayi ihtiyacını karşılamak, 93 Harbi'nde kaybedilen Sarıkamış, Kars, Ardahan ve Artvin'i  geri almak amacıyla, 1914 yılında dönemin Başkomutan Vekili olan Enver Paşa önderliğinde gerçekleştirilen ve hüsranla sonuçlananaskeri bsir harekattır.

Sarıkamış Harekatı' nın bugün 104. yıl dönümüdür.

Sarıkamış Harekatı Şehitleri için Kars Sarıkamış'ta 4-5-6 ocak tarihlerinde tören düzenlenecek. Peki binlerce askerin donarak öldüğü Sarıkamış Harekatı nedir, nedenleri ve sonuçları nelerdir, tarihi önemi ve Sarıkamış Harekatında kaçkişi şehit oldu?
1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars’ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 60 bin asker donarak öldü.

SARIKAMIŞ HAREKATI NEDİR?

Osmanlı Ordusu bu dağlarda, 60 bini donma sonucu tam 78 bin şehit verdi. Rus birlikleri de bu savaşlarda 32 bin askerini kaybetti.

I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu ve Rusya İmparatorluğu arasında Sarıkamış"ta gerçekleşen harekat Osmanlı İmparatorluğu için başarısızlıkla sonuçlana askeri bir girişimdir.

Osmanlı Devleti harbe; 1878’den beri Rus işgalinde bulunan Kars, Sarıkamış, Ardahan gibi doğu illerimizi geri almak, Doğu Avrupa’da Ruslarla harp hâlinde olan Almanlara yardım etmek, kazanılacak bir zaferle Kafkaslar ve Orta-Asya’daki Türk illerinin kapısını açmak maksatlarıyla, başta Enver Paşa olmak üzere, iktidarda bulunan İttihatçılar tarafından sokulmuştur.

1914 yılının Kasım ayında Azap ve Köprüköy, Rus orduları tarafından saldırıya uğradı. Saldırıyı 3. Ordu Komutanı Hasan İzzet Paşa püskürtmüş ve Rus ordusunu dağıtmıştır. Harekatın amacı, dağılan Rus ordusunu tamamen yok edip, Bakü petrollerine ulaşmak ve Alman İmparatorluğu'nun sanayi ihtiyacını karşılamaktı. Aynı zamanda 1877 yılındaki 93 Harbi'ni Osmanlı İmparatorluğu'nu kaybetmiş ve Batum, Sarıkamış, Kars,Ardahan ve Artvin Ruslara verilmişti.

Bu maksat ile 1914 yılında dönemin Başkomutan Vekili olan Enver Paşa, 19 Aralık tarihinde "Sarıkamış Harekatı" planlarını kurmaylarına sundu. 3-4 Ocak 1915 gecesi daha da şiddetlenen kış, fırtına ile yağan kar, yolları tıkayıp, çadırları yıktı. Arkasından da dondurucu soğuklar bastırdı. 60 bin Osmanlı askeri donma, dizanteri ve tifo gibi hastalıklardan dolayı şehit oldu. Bu harekatta Ruslar da 32 bin askerini kaybetti.

Osmanlı kayıplarının bir çoğunun Ruslar ile yapılan çarpışmalarda değil  ağır soğuk hava koşulları yüzünden oldu. Ruslar; Türkler'den 200 subay, 7000 eri esir, 20 makineli tüfekle 30 topu ganimet olarak topladı. 5000 kişi civarında esir alındı. Ruslar'ın aldığı Türk esirler  Kırım'da domuz çiftliklerinde çalıştırılmış ve açlıktan ölmüşlerdir. 

Tarihçi ve yazar olan Mehmet Niyazi, Sarıkamış harekatındaki şehit sayısının doğrusunun 23.000 olduğunu, 90.000 rakamının Rusların yalanı olduğunu söyledi. 

Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı kaynaklarına göre kayıplar şöyle:

Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığına göre Osmanlı zayiatları 60.000 ve Rus zayiatları 30.000'dir. Ruslar; Türklerden 200 subay, 7000 eri esir, 20 makineli tüfekle 30 topu ganimet olarak almışlardır. 5000 kişi civarında esir alınmıştır. Bunlar tahmine göre Kırım'da domuz çiftliğinde çalıştırılarak ve aç bırakılarak ölmüşlerdir.

Tarihçi-yazar Mehmet Niyazi, Sarıkamış Harekâtı'ndaki ölü sayısının tüm belgelerde toplamda 23.000olduğunu, 60.000 kayıp veren Rusların yalanı olduğunu kaydeder. 90.000 askerin öldüğü iddiası  Sarıkamış Harekâtı'ndan sekiz yıl sonra Binbaşı Şerif Bey'in yazdığı kitapta yer almaktadır. Enver Paşa'nın torunu Osman Mayatepek 75.000 muharip kuvvetin bulunduğu tarafın 90.000 askerinin ölmesinin matematiksel olarak imkânsız olduğunu ifade etmektedir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)