SAT ve SAS Timleri ile Timsahlar'da Afrin'de

Zeytindalı Harekâtı ve afrin operasyonu kapsamında TSK'nın terörist gruplara yönelik sınır ötesi başlattığı temizlik harekatı devam ederken SAT ve SAS timleri de Afrin'e gönderildi. Peki, sat komandosu nedir, Sas komandosu ne demek?

Güncel 13.02.2018, 07:53 08.07.2020, 00:51
SAT ve SAS Timleri ile Timsahlar'da Afrin'de

TSK'nın en elit askerlerini Afrin operasyonuna gönderiyor. terörist gruplara yönelik sınır ötesi başlattığı temizlik harekatına SAT ve SAS timleri ile Timsahlar da Afrin'e gönderildi.

Bu arada vatandaşlarda, SAT Komandosu nedir, SAT Komandosu kimdir? Ve SAT komandosu hakkında detaylı bilgileri merak ediyordur.

SAT ve SAS timleri de Afrin'e gönderildi!

El Bab ve Cerablus’ta görevlendirilen SAS komandoları Zeytindalı Harekâtı’nda da görev aldı. Harekâtta özellikle yerleşim yerleri ve yollara tuzaklanmış el yapımı ve diğer tür patlayıcıları tespit ve imha konusunda da uzman olan SAS timleri Afrin'de görev yapacak. Her türlü şartta özel operasyon yapabilen SAT timleri en riskli noktalarda Özel Kuvvetler timleriyle birlikte önemli operasyonlar yapıyor.

TİMSAHLAR DA ORADA!

Harekâtta Deniz Kuvvetleri’nin “Timsahlar” olarak adlandırılan deniz piyadeleri de var. Terörle mücadelede etkin görev alan iki taburdan oluşan deniz piyadeleri harekâtın her safhasında çeşitli noktalarda operasyonlar gerçekleştiriyor.

SAS Komandosu Nedir?

Su altı savunma birliğidir. su altı taaruz birlikleri donanmada yer alan en iyi eğitimi görmüş, yetenekli, dirençli ve azimli olanlar arasından seçilir. Astsubay meslek yüksek okullarında 2. Sınıfa geçen öğrenciler arasından uygun olanları bir mülakat yapılarak bu birime alınır. Deniz kuvvetleri komutanlığı tarafından 1963’de kurulmuştur.

Su altı savunma eğitimi alıp eğitimden geçen askerler daha sonrasında su altındaki tehlikelere karşı genelde donanmaya ait araçların güzergahındaki mayın ve benzeri patlayıcıların imha edilmesinde , deniz çıkarma araçlarının kıyıya güvenle ulaşmasında görev yapan son derece önemli birimlerden bir tanesidir.

sat komando efrin

SAT Komandosu Nedir?

SAT’lar genelde taarruz adı ile anılsa da istihbarat toplama, görsel alma, bilgi edinme gibi görevlerde aktiflerdir. Her hangi tehditlere karşı tehlikeyi ortadan kaldırma, yabancı limanlarda kontrol sağlama, rehin alım ve kaçırılma durumlarına müdahale gibi tehlikeli ve sivil hayatının riske girdiği durumlarda da görev alırlar. SAT Komandoları aynı zamanda Amfibi Harekat için çok önemli görev alırlar. Hücum botlarının gideceği bölgelerdeki tehlikeleri ortadan kaldırma, durum bilgisi verme, çıkarmaya destek olma gibi görevleri yerine getirirler.

Yorumlar (1)
songul kaya 3 yıl önce
mükemmel
10°
parçalı bulutlu